Tiesību aktu portāla uzlabojumiem atvēlēs 2,4 miljonus eiro

© pixabay.com

Tiesību aktu projektu (TAP) portāla uzlabojumiem šogad un turpmākajos trīs gados kopā atvēlēs 2,4 miljonus eiro, otrdien lēma valdība.

TAP portāla 2.kārtas projekta kopējās izmaksas plānotas 2,4 miljonu eiro apmērā, tai skaitā Eiropas Savienības fondu finansējums 2,04 miljonu eiro apmērā un valsts budžeta finansējums - 360 000 eiro.

Projektā paredzēts izveidot TAP portāla ārkārtas moduli, lai nodrošinātu nepārtrauktu valdības darbu un lēmumu pieņemšanu, kā arī nepārtrauktu valsts pārvaldes darbu tiesību aktu projektu izstrādē.

Līdztekus plānots izveidot TAP portāla vadības paneli un uzkrāto datu analīzes rīku. Valsts kanceleja (VK), raksturojot problēmu, atzīmē, ka TAP portālā augstākā līmeņa vadītājiem nav skaidra un viegli pieejama informācija par uzdevumu izpildes gaitu, darbinieku noslodzi un darba organizēšanas iespējām. Tāpat atzīmēts, ka TAP portāla uzkrātie dati netiek plaši izmantoti datos balstītu lēmumu pieņemšanā, kas samazina subjektivitātes un kļūdu risku, kā arī veicina precīzākus, efektīvākus un ilgtermiņā ilgtspējīgus risinājumus.

Iecerēts veidot arī arhīva moduli TAP portālā uzkrātās informācijas centralizētai nodošanai valsts arhīva glabāšanā, kā arī nodrošināt plašāku sabiedrības iesaisti tiesību aktu izstrādes un lēmumu pieņemšanas procesā. Plānots arī uzlabot TAP portālā digitālo piekļūstamību sabiedrībai, atvērt divas jaunas atvērto datu kopas.

Kā norāda VK, TAP portāla 2.kārtas tehniskās specifikācijas un iepirkumu nolikumu izstrāde, autoruzraudzība un TAP2 ieviešanas kvalitātes kontrole indikatīvās izmaksas ir 240 000 eiro, bet programmatūru izstrāde, tai skaitā datu apmaiņas pilnveidojumi ar "Latvijas vēstneša" oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas sistēmu - 1,344 miljoni eiro.

Savukārt TAP portāla 2. kārtas programmatūras uzturēšanai, garantijas nodrošināšanai un izmaiņu pieprasījumu veikšanai varētu tērēt 336 000 eiro.

Turpretī pārējās izmaksas, tostarp projekta vadība, personāls, komunikācija, apmācības varētu sastādīt 480 000 eiro.

Projektu plānots ieviest no šī gada trešā ceturkšņa līdz 2028.gada 31.decembrim.

2025.gadā indikatīvais kopējais finansējums plānots 250 000 eiro, no tā Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums - 212 500 eiro apmērā, bet valsts budžeta līdzfinansējums - 37 500 eiro. 2026.gadā kopējais finansējums paredzēts 500 000 eiro apmērā, no kura 425 000 eiro ir ERAF finansējums, bet 75 000 eiro - valsts budžeta līdzfinansējums.

Savukārt 2027.gadā kopējais finansējums plānots 800 000 eiro apmērā, no tā 680 000 eiro ir ERAF finansējums, bet 120 000 eiro -valsts budžeta līdzfinansējums. Turpretī 2028.gadā kopējais finansējums ir 850 000 eiro, no tā 722 500 eiro - ERAF finansējums, bet 127 500 eiro - valsts budžeta līdzfinansējums.

Līdztekus pēc projekta pabeigšanas tiek paredzētas projekta rezultātu uzturēšanas izmaksas, kuru apmērs tiek plānots ne vairāk kā 384 000 eiro gadā, norāda kancelejā.

VK skaidro, ka šādas izmaksas ir ierasta prakse lielos informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) projektos, kas ir būtiski valsts funkciju veikšanai, un tās ir saskaņotas ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju.

"Nenodrošinot pienācīgu uzturēšanu, pastāv risks, ka TAP portāla darbība kļūs neefektīva, novecojusi un neaizsargāta pret drošības apdraudējumiem," pauž kancelejā.

Paredzēts, ka VK nepieciešamo finansējumu lūgs pārdalīt no gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmā finansējuma programmas "Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai" un finansējumu projekta rezultātu uzturēšanas izmaksu segšanai pieprasīs normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Svarīgākais