"AJ Power": Elektroenerģijas sistēmu desinronizācijas izmaksas ietekmēs visus

© Mārtiņš Zilgalvis/MN

Baltijas elektroenerģijas sistēmu sinhronizāciju ar Eiropu ir pilnīgi pareizs solis, bet desinhronizācijas izmaksas ietekmēs visus un no jūlija maksājumos par elektroenerģiju tiks ieviestas divas jaunas komponentes, intervijā aģentūrai LETA stāstīja "AJ Power" valdes priekšsēdētājs Roberts Samtiņš.

Viņš skaidroja, ka pēc elektrotīkla sinhronizācijas ar Eiropu AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) radīsies izmaksas, kas ir saistītas ar rezerves jaudu uzturēšanu. Atbilstoši normatīviem izmaksas, kas ir saistītas ar rezerves jaudu uzturēšanu, ir plānots pārlikt uz gala lietotājiem caur elektroenerģijas tirgotājiem. Līdz ar to no 1. jūlija maksājumos par elektroenerģiju tiks ieviestas divas jaunas komponentes.

Tostarp Samtiņš norādīja, ka viena tiks attiecināta uz visu elektroenerģijas patēriņu un būs apmēram trīs eiro par megavatstundu (MWh). Savukārt otra tiks attiecināta uz elektroenerģijas tirgotājiem un tiks pielīdzināta to nebalansa apmēram jeb atšķirībai starp plānoto un fiziski sistēmā nodoto vai no tās saņemto elektroenerģijas daudzumu noteiktā intervālā, kuru katrs tirgotājs radīs. Tas varētu būt apmēram 40 eiro par MWh par katru nebalansa vienību.

"Šīs izmaksas, izmantojot tirgotājus, tiks pārnestas uz gala patērētājiem, tādējādi desinhronizācijas izmaksas ietekmēs visus," teica Samtiņš.

Viņš skaidroja, ka izmaksas jebkurā gadījumā būtu jākompensē, tādēļ tas tādā vai citādā veidā vienalga nonāktu pie sabiedrības.

"Veidot Baltijas elektroenerģijas sistēmu sinhronizāciju ar Eiropu ir pilnīgi pareizs solis, un ar to saistītās izmaksas ir neizbēgamas. Jautājums ir par to, kā tās tiks segtas," teica Samtiņš, norādot, ka pastāv divi varianti.

Viens variants, pēc viņa sacītā, ir pilnībā tās iekļaut AST tarifā, un tas nozīmē, ka tam, mazākais, būtu jāpieaug divas reizes. Vēlāk tās caur "Sadales tīkla" tarifu tāpat pārietu uz jebkuru elektroenerģijas lietotāju. Otrs variants ir šīs izmaksas uz gala lietotājiem pārlikt nevis caur AST tarifu, bet caur elektroenerģijas tirgotājiem, iespējams, kaut kādā ziņā mīkstinot sajūtu par izmaksu kāpumu, un tas bija politisks lēmums izvēlēties šo variantu, stāstīja "AJ Power" valdes priekšsēdētājs.

"Mēs un arī citi elektroenerģijas tirgotāji šo modeli esam kritizējuši, jo mums tas rada augstu nenoteiktību, jo daļa no izmaksām joprojām nav īsti zināmas un pārejas periods ir gana īss, bet līgumi par elektroenerģijas tirdzniecību parasti tiek slēgti uz gadu. Tāpat neizbēgams būs pienākums skaidrot, kādēļ maksājumi pieaug, kas nonāks uz elektroenerģijas tirgotāju pleciem, nevis AST vai "Sadales tīkla"," teica Samtiņš.

Jautāts, vai tas nozīmē, ka visiem, kuriem ir izlīdzinātie vai fiksētie maksājumi, ir jārēķinās, ka kaut kad līgumos par elektrības iegādi būs grozījumi un mainīsies maksa, Samtiņš skaidroja, ka līgumos grozījumi tādēļ visdrīzāk nebūs jāveic, jo normatīvi paredz iespēju iekļaut šīs izmaksas galalietotāja rēķinā. "Rēķinos tiks atspoguļota jauna pozīcija - rezerves jaudu uzturēšana," pauda "AJ Power" vadītājs.

Svarīgākais