Trauksmes sirēnas valstij izmaksājušas vairāk nekā miljonu latu

Jelgavnieki par iespējamām briesmām jābrīdina šai trauksmes sirēnai © nra.lv

Trauksmes sirēnas, par kuru esamību ikdienā iedzīvotāji pat nenojauš, valstij izmaksāja vairāk nekā vienu miljonu latu un to apkope ik gadu prasa no valsts budžeta vēl vairākus tūkstošus latu.

Pagājušajā nedēļā notikušajā pārbaudē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) secināja, ka no 164 Latvijas trauksmes sirēnām astoņas nestrādāja un trīs masu informācijas līdzekļi nepārraidīja paziņojumu iedzīvotājiem par sirēnu pārbaudi uzreiz pēc sirēnu ieslēgšanas. VUGD pārbauda sirēnu darbību divas reizes gadā – maijā un novembrī –, iedarbinot trauksmes sirēnas uz trim minūtēm.

Trauksmes sirēnu apkope ik gadu valstij izmaksā vairākus tūkstošus latu. Pērn konkursā par trauksmes sirēnu apkopes pakalpojumu nodrošināšanu uzvarēja SIA Nameks, kas apņēmās šo darbu veikt par apmēram 20 000 latu.

VUGD Civilās aizsardzības pārvaldes Normatīvā nodrošinājuma nodaļas vecākais inspektors Vladimirs Dacko Neatkarīgo gan informēja, ka finanšu līdzekļu trūkuma dēļ un saistībā ar problēmām, nosakot iepirkuma procedūras uzvarētāju, 2010. gada decembrī tika veikta tikai

44 trauksmes sirēnu tehniskā apkope, kas kopumā izmaksāja 3025,60 latus bez PVN. Tehniskā apkope tika veikta objektiem, kuriem bija nepieciešama akumulatoru maiņa.

Pagājušā gadā tika izsludināts arī konkurss par trauksmes sirēnu, trauksmes sirēnu centrālās vadības pults un mobilā trauksmes sirēnu komandcentra ar akustiskās sirēnas iekārtu tehnisko apkopi un remontu uz pieciem gadiem. Šo darbu vēlējās iegūt četras firmas, no kurām SIA Selkoms to piedāvāja veikt par aptuveni 370 000 latu, SIA Nameks – par 219 000 latu, SIA Belss un SIA Remeks Serviss – par nepilniem 100 000 latu. Konkursā uzvarēja SIA Nameks piedāvājums, taču vairākas reizes rezultāti tika pārsūdzēti, un šā gada janvārī konkurss tika pārtraukts, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja elektroniskajā vietnē atrodamā informācija.

To, cik šogad varētu izmaksāt trauksmes sirēnu apkalpošana un remonts, pagaidām nav zināms.

"Pašlaik ir izsludināts atklāts konkurss par trauksmes sirēnu apkalpošanu un remontu 2011. gadā, bet līgums ar konkursa uzvarētāju pagaidām nav noslēgts. Konkrētas trauksmes sirēnu tehnisko apkopju un remontu izmaksas zināsim tikai pēc līguma noslēgšanas ar konkursa uzvarētāju," skaidroja V. Dacko. Iepirkumu uzraudzības biroja informācija liecina, ka konkursā piedalījās sešas firmas, un 14. aprīlī pieņemts lēmums par konkursa uzvarētāju – SIA Nameks, kā līgumcenu nosakot 11 455 latus (bez PVN). Taču SIA ANS apstrīdējusi konkursa rezultātus, un pagaidām nav zināms, vai sūdzība tiks atzīta par pamatotu.

Iepriekšējos gados (no 2006. gada līdz 2009. gadam) sirēnu apkopi un remontu veica SIA Selkoms. Iepirkuma konkursā paredzētā līgumcena bija 72 288 lati. Selkoms arī piegādāja un uzstādīja trauksmes sirēnas. Valsts investīciju programmā Iedzīvotāju apziņošanas nodrošināšana ārkārtējās situācijās šim mērķim tika atvēlēti aptuveni 1,2 miljoni latu.

UZZIŅAI

Latvijā ir 164 trauksmes sirēnas, ar kurām paredzēts brīdināt iedzīvotājus par ārkārtējām situācijām, dabas vai rūpnieciskām katastrofām vai to draudiem.

Izdzirdot sirēnu, iedzīvotājiem ir jāieslēdz radio vai televizors, kur pārraidīs informāciju par iespējamo apdraudējumu un rekomendācijas par aizsardzības pasākumiem un rīcību katastrofu un avāriju gadījumos.

Svarīgākais