Dzimumu nevienlīdzība ir globāls un strukturāls faktors, kas negatīvi ietekmē visas pasaules ekonomiku un samazina kopējo iekšzemes kopproduktu, veicinot nabadzību un turpinot tās izplatību, starptautiskajā konferencē "Novatore Impact Summit" Rīgā uzsvēra Oksfordas universitātes uzņēmējdarbības un inovāciju emeritētā profesore Linda Skota.
Kā aģentūru LETA informēja konferences rīkotāju pārstāve Inga Tauriņa, Skota atzīmēja, ka sievietes visā pasaulē cieš no vardarbības. Tāpat aizvien aktuāls ir jautājums par nevienlīdzīgu atalgojumu. Profesore klāstīja, ka pazeminās arī dzimstības līmenis, jo došanās bērna kopšanas atvaļinājumā palielina risku pazaudēt esošo amata pozīciju. Viņa norādīja, ka dzimumu līdztiesība ir cieši saistīta ar katra personīgo un valsts kopējo izaugsmi, un tieši sievietēm ir nozīmīga loma nabadzības apkarošanā.
Rīgā ceturtdien norisinās starptautiska konference "Novatore Impact Summit" sieviešu ekonomiskajai spēcināšanai. To atklāja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV), uzsverot dažādības un dzimumu vienlīdzības nozīmi valsts ekonomiskajā attīstībā.
Siliņa uzsvēra, ka dažādas pieredzes un perspektīvas uzlabo lēmumu pieņemšanu, veicina inovācijas un virza sabiedrības progresu, sniedzot labumu visiem. Viņasprāt, dažādība nav tikai par tiesībām, tā ir kolektīvā spēka vairošana.
"Gan uzņēmējdarbībā, gan politikā dažādība lēmumu pieņemšanā ir būtiska, ņemot vērā dzimumu, vecumu un profesionālo pieredzi. Mēs, sievietes, visas kopā varam veidot spēcīgu "māsību" un iestāties viena par otru. Kopā mēs varam panākt ne tikai vienlīdzību, bet arī to, ka tiekam cienītas par to, kas patiesi esam," savā uzrunā konferences dalībniekiem norādīja premjere.
Starptautiskā samita rīkotāja, organizācijas "Novatore" līdzdibinātāja Baiba Rubesa uzsvēra, ka, lai vairotu mieru, drošību un labklājību, ir jāturpina darbs pie sieviešu un visas sabiedrības noturības vairošanas un tam ir būtiska plaukstoša ekonomika.
Savukārt "Novatore" līdzdibinātāja Dagnija Lejiņa akcentēja sieviešu ekonomiskās spēcināšanas nozīmi. Viņa skaidroja, ka tā klasiski nozīmē lielākas varas un ietekmes piešķiršanu, pārliecības došanu un sajūtas radīšanu, ka esi savas dzīves noteicēja.
"Bet ir arī cita perspektīva - ne tikai dot varu, bet arī to mācēt izmantot. Nebūt pasīvā, bet aktīvā pozīcijā. Mēs saprotam, ka tā ir kompleksa problēma. Ir nepieciešama gan atbalstoša politika un stratēģiska rīcība valsts un korporatīvā līmenī, gan vēlme no sievietēm un vīriešiem kopīgi darboties, lai panāktu dzimumu līdztiesību," pauda Lejiņa.
Konferences dalībnieki pasākumā apsprieda sieviešu ekonomiskās iespējas, fokusējoties uz vienlīdzīga atalgojuma nodrošināšanu un nepieciešamību dzimumu līdztiesību veicināt arī valsts pārvaldē un īpaši vadošajos amatos. Tāpat, konferences dalībnieku ieskatā, arvien lielāka uzmanība jāpievērš darba un privātās dzīves līdzsvaram.
Konferencē diskutēja arī par ilgtspējīgu domāšanu un dzīvesveidu. Kā liecina Nacionālās okeānu un atmosfēras administrācijas dati, līdz 2050. gadam klimata pārmaiņu dēļ varētu tikt piedzīvota ievērojama ekonomikas lejupslīde pat par 11 līdz 18%. Lai samazinātu ekoloģiskās pēdas nospiedumu, uzņēmumu vadītāji jau patlaban var īstenot dažādas iniciatīvas, piemēram, investēt klimata inovācijās, radīt videi draudzīgus produktus un pakalpojumus, kā arī samazināt radīto atkritumu apmēru.
Lai sievietes iedrošinātu attīstīties profesionāli un pilnveidot savas līderības prasmes, "Novatore Impact Summit" pulcējas vairāk nekā 300 augstākā un vidējā līmeņa vadītāju no Baltijas valstīm, kuras vēlas attīstīt biznesu un iegūt jaunus sadarbības kontaktus. Konferences galvenās tēmas ir finansiālā labklājība, sieviešu līderība un ilgtspējīgs dzīvesveids. Starptautiskā samita ietvaros notiek arī dažādas meistarklases sieviešu līderības prasmju attīstīšanai.
"Novatore Impact Summit" ir starptautiska konference sieviešu ekonomiskai spēcināšanai. Konferenci rīko organizācija "Novatore", ko 2020. gadā izveidoja uzņēmējas Rubesa un Lejiņa ar mērķi sekmēt sieviešu finanšu brīvību un neatkarību, atbalstīt sievietes vadošos amatos un uzņēmējdarbībā, sniedzot zināšanas, nodrošinot tīklošanās iespējas un veicinot pieredzes apmaiņu.