Piektdiena, 26.aprīlis

redeem Alīna, Rūsiņš, Sandris

arrow_right_alt Latvijā

Lauksaimnieki satraukti par gaidāmo ražu; ilgstošais sausums nodara postu

© Kaspars Krafts/f64

Ilgstošais sausums samazinās ražas apjomu un ietekmēs lauksaimnieku finansiālo situāciju, aģentūrai LETA pastāstīja lauksaimniecības kooperatīvu pārstāvji.

Graudkopības kooperatīva "VAKS" valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons atzina, ka situācija uz laukiem paliek arvien sliktāka un raža šogad nebūs ne tuvu tāda, kā sākumā gaidīts. Sējumu stāvokli ietekmē gan viduvējā pārziemošana, gan patreizējais sausums. Arī tuvākās laika apstākļu prognozes nav iepriecinošas.

Viņš skaidroja, ka solītās aukstās naktis tuvākajā laikā bremzēs augu attīstību, turklāt, ja temperatūra zemes līmenī noslīdēs zem nulles, kaitējums laukiem būs būtisks.

Jansons norādīja, ka lauksaimniekiem ir jārēķinās ar dabas apstākļiem, bet šogad situācija izvērtusies negaidīti slikti. Lai nelabvēlīgos laika apstākļus kompensētu, lauksaimnieki laukus papildus mēslo un izmanto mikroelementus, bet darbs uz laukiem prasa no lauksaimniekiem neplānotus tēriņus.

Jansona ieskatā, garantēts, ka šogad saruks gan ražas apjoms, gan kvalitāte. Jau tagad ir tīrumi, kas ir neatgriezeniski bojāti, un cietušas arī tādas kultūras kā kukurūza.

Arī lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības "Latraps" Lauksaimniecības daļas vadītājs Ģirts Ozols aģentūrai LETA norādīja, ka Latvijā patlaban novērojams ļoti nopietns sausums, kas sākās jau aprīlī un turpinājās maijā.

Kā pozitīvu aspektu viņš minēja faktu, ka laukiem līdz šim augsnē bija saglabājies mitrums, jo ziemā bija diezgan daudz nokrišņu. Patlaban gan lauki sāk izdegt, un Ozols uzsver, ka sājumiem lietus nepieciešams līdz Jāņiem.

Arī viņš paredzēja, ka ražas būs zemākas par vidējām, bet tā kā augi vēl ir agrā attīstības fāze, Ozolam grūti spriest par kvalitāti. Patlaban augiem ir kritiskākais attīstības periods - ja lauki nokaltīs nebūs ne ražas, ne kvalitātes.

Ozols stāstīja, ka ziemas rapsis, kam ir dziļāka sakņu sistēma, mitruma trūkumu pacietis labāk, bet jāņem vērā, ka ziemas rapsis jau pārziemoja vāji. Savukārt ļoti liels risks pastāv vasarājiem, kur dažviet mitruma trūkuma dēļ vasaras kvieši un mieži nav sadīguši.

Tikmēr pupām un zirņiem klājas labāk, jo tie sēti agrāk, kad laukiem vēl mitruma pietika. Patlaban pākšaugi sadīguši un attīstās labi, norādīja Ozols.

Viņš skaidroja, ka patlaban lauksaimnieki dara visu, lai augu "piemānītu un piebarotu caur lapām", bet atzīmēja, ka augi lielāko daļu uzturvielu uzņem caur saknēm, tāpēc tas neatsver nepieciešamo barības vielu daudzumu.

Vienlaikus Ozols atgādināja, ka lauksaimnieki minerālmēslus iepirka par augstām cenām, bet patlaban, kad graudu cenas ir zemas, lauksaimniekiem būs problēmas gan ar apgrozāmajiem līdzekļiem, gan peļņas rādītājiem.

Savukārt, gaidot aukstuma vilni tuvākajā laikā, viņš neparedzēja būtiskus bojājumus augiem. "Labā ziņa, ka nav liela temperatūru diference," teica Ozols, norādot, ka situācija uz laukiem būtu problemātiskāka, ja dienas ir īpaši karstas, bet naktis īpaši aukstas. Viņš gan piebilda, ka sals, ko Latvija piedzīvoja maija sākumā, atstāja pietiekami būtiskas un tālejošas sekas uz sējumiem.

Arī Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) ģenerāldirektors Rolands Feldmanis stāstīja, ka patlaban kopumā ražas prognozes ir sliktas, bet minēja, ka precīzāk situāciju varēs novērtēt jūnijā. Vienlaikus vērojams, ka arī citviet Eiropā, piemēram, Spānijā sausums lauksaimniekam sagādā problēmas.

Feldmanis prognozēja, ka situācija uz laukiem noteikti atstās ietekmi arī uz graudu cenu, kur jāņem vērā arī Ukrainas graudu imports citās Eiropas valstīs.

Viņš uzsvēra, ka patlaban graudu cena samazinās un lauksaimnieki strādā ar zaudējumiem. Vienlaikus pat cenas kāpums, ko stimulētu pieprasījums un ražas trūkums, varētu nenosegt ražas sagatavošanas izmaksas.