Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja šodien atbalstīja grozījumus saistošajos noteikumos par tirdzniecību publiskās vietās Rīgā.
Kā tika skaidrots deputātiem iesniegtajā informācijā, izvērtējot 2022.gada pieredzi, kad tika piemērota pašvaldības nodeva par ielu tirdzniecību reģistrētajā ielu tirdzniecībā un ielu tirdzniecībā sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanai, secināts, ka nepieciešams veikt grozījumus.
2022.gadā novērots saldējuma tirdzniecības vietu darbības samazinājums, ko saldējuma ražotāji skaidroja ar mainītu pašvaldības nodevas aprēķināšanas principu, kas būtiski palielina pašvaldības nodevu. Lai mazinātu piemērojamo pašvaldības nodevu, saldējuma tirdzniecībai tiek samazināta pašvaldības nodevas likme.
Plānots noteikt nodevu īslaicīga rakstura ielu tirdzniecībai ar mazajā alkoholisko dzērienu darītavā ražotu vīnu, raudzēto dzērienu un pārējo alkoholisko dzērienu iepakojumā tirdzniecību.
Savukārt īslaicīga rakstura ielu tirdzniecībai, ielu tirdzniecībai pasākuma laikā un ielu tirdzniecībai Ziemassvētku laikā pašvaldības nodevas likme vienādām preču grupām tiks vienādota.
Plānots arī mainīt pašvaldības nodevas piemērošanu ielu tirdzniecībai sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanai, jo ir dažādojušies pieļaujamie ielu tirdzniecības vietu iekārtošanas principi, kā arī to darbība, kā arī veikt citus grozījumus.
Saistošajos noteikumos paredzēts, ka nodevas likme par vienas reģistrētās ielu tirdzniecības vietas izmantošanu dienā saimnieciskās darbības veicējam būs 5 eiro par vienu kvadrātmetru vai 10 eiro par maršrutu.
Par mājas apstākļos pašu ražotas pārtikas produkcijas tirdzniecību likme būs 1 eiro par kvadrātmetru vai 7 eiro par maršrutu.
Amatniekam, kas ir fiziska persona un pašu izgatavotos mākslas priekšmetus un amatniecības izstrādājumus tirgo pats, likme būs 1 eiro par kvadrātmetru.
Saldējuma tirdzniecībai likme paredzēta 1,5 eiro par kvadrātmetru vai 7 eiro par maršrutu.
Ziemassvētkiem paredzēto skuju koku tirdzniecībai ārpus pašvaldības iekārtotām ielu tirdzniecības vietām likme būs 3 eiro par kvadrātmetru.
Pašu audzētas augkopības pārtikas vai nepārtikas produkcijas tirdzniecībai, ja tirdzniecību veic pats, likme būs 2 eiro par kvadrātmetru vai 7 eiro par maršrutu.
Pašu ražotas biškopības produkcijas tirdzniecībai, ja tirdzniecību veic pats likme būs 3 eiro par tirdzniecības vietu vai 7 eiro par maršrutu.
Fiziskai personai, kurai atbilstoši nodokļu jomu reglamentējošiem normatīvajiem aktiem nav jāreģistrē saimnieciskā darbība, ja tirgo pati likme būs noteikta 1 eiro par kvadrātmetru vai 7 eiro par maršrutu.
Nodevas likme dienā par vienas tirdzniecības vietas izmantošanu īslaicīga rakstura ielu tirdzniecībā būs 7 eiro dienā.
Nodevas likme dienā par ielu tirdzniecību sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanai tiks piemērota atbilstoši aizņemamajai platībai un novietojumam pilsētā. Plānots noteikt trīs zonas. Pirmajā zonā ietilps Vecpilsēta un Vecāķi, otrajā zonā - Centrs, Avoti, Ķīpsala, Āgenskalns, Brasa, Grīziņkalns, Pētersala-Andrejsala, Skanste, Teika, Mežaparks, Salas. Savukārt trešajā zonā - pārējās apkaimes.
Visaugstākā likme sabiedriskajai ēdināšanai ir paredzēta pirmajā zonā. Tā ir noteikta 0,34 eiro par kvadrātmetru pavasara un vasaras sezonā un 0,17 eiro par kvadrātmetru rudens un ziemas sezonā.
Ja sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma vieta ir ar piesaisti pastāvīgai pakalpojumu sniegšanas vietai, kas atrodas ēkas pagrabstāvā vai ēkas pirmajā stāvā, plānots piemērot citas likmes. Piemēram pimajā zonā tās būs 4 eiro dienā par tirdzniecību pavasara un vasaras sezonā un 2 eiro dienā par tirdzniecības vietu rudens un ziemas sezonā.
Pašvaldība 28.februārī plkst.14.30 rīkos semināru uzņēmējiem par šogad gaidāmajām izmaiņām āra vasaras terašu saskaņošanas kārtībā.