Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā vienojās virzīt tālāk grozījumus "Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā".
Grozījumu mērķis ir noteikt aprites prasības tabakas aizstājējproduktiem, tai skaitā beztabakas nikotīna spilventiņiem, kā arī noteikt regulējumu tabakas karsēšanas ierīcēm, piemēram, IQOS.
Kā skaidroja Veselības ministrijas pārstāvji, produkti satur nikotīnu (dažādās koncentrācijās), kas ir toksiska, ķīmiska viela, kas var izraisīt dažādus saindēšanās simptomus, ilgtermiņā izraisīt dažādas veselības problēmas, kardiovaskulāras slimības. Turklāt bērniem un jauniešiem šādu produktu lietošana ir īpaši bīstama un var radīt negatīvas sekas uz veselību gan īstermiņā, gan ilgtermiņā.
Ministrijā uzsvēra, ka patlaban uz minēto produktu grupu nevar attiecināt Tabakas likumā esošos noteiktos ierobežojumus, kas ir noteikti citiem likumā regulētiem produktiem, piemēram aizliegums pārdot nepilngadīgiem un citus. Turklāt tabakas aizstājējprodukti ES tirgū ir jauns produkts, tādēļ trūkst zinātnisku pētījumu un izvērtējumu par šo produktu grupu, tai skaitā no Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Komisijas puses.
Šobrīd Tabakas likumā un arī Eiropas Padomes Tabakas direktīvā nav paredzēts regulējums tabakas karsēšanas ierīcēm, savukārt Tabakas likumā noteiktais regulējums ir attiecināms tikai uz karsējamiem tabakas izstrādājumiem, ko lieto šajās ierīcēs. Tāpat uz tabakas karsēšanas ierīcēm šobrīd nevar attiecināt un piemērot Tabakas likumā noteiktos aprites, tirdzniecības un reklāmas ierobežojumus - piemēram, nav aizliegta pārdošana nepilngadīgām personām, uz ierīcēm neattiecas reklāmas un sponsorēšanas ierobežojumi un citi.
Latvijas Tirgotāju asociācijas pārstāvis Ivo Klotiņš norādīja, ka gan cigaretes, gan alkoholu un tamlīdzīgus produktus bērni līdz 18 gadu vecumam nemaz nevar nopirkt, jo viss tiek kontrolēts. Viņš aicina ciešā sadarbībā ar nozarēm izstrādāt jaunu likumprojektu, kurā būtu skaidrs, vai šos produktus varētu ierobežot vai tomēr aizliegt, jo patlaban tas nav skaidrs.
Tikmēr Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska (ZZS) norādīja, ka nikotīns tāpat kā heroīns un kokaīns ir viena no atkarību izraisošajām vielām. To var uzskatīt kā "starta narkotiku", un tā bērnam ir daudz toksisāka nekā pieaugušajiem, atstājot sekas un bērna mentālo un garīgo veselību.
"Mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa atgādināja, ka ne vienmēr bērni var šos produktus pasūtīt vai nopirkt, taču var paņemt no vecākiem mājās. Piemēram, sešus gadus vecam bērnam var likties pievilcīgs iepakojums, kas attiecīgi radīs interesi pagaršot produktu. Viņas vērtējumā, ir jādomā par to, kā ierobežot šo produktu reklāmu, kā marķēt produktus un kāds varētu būt to izskats.
Arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) virsārste Renāte Snipe atzina, ka grozījumi jāievieš ar steigu. Bērni un jaunieši, kuri izmēģina tā saucamās elektroniskās cigaretes, tvaicējamās ierīces un citus tabakas aizstājējproduktus, jo īpaši dažādu zīmolu krāsainos un smaržīgos izstrādājumus, neapzināti pakļauj sevi nikotīna atkarības riskam.
"Vēl nedēļu atpakaļ kāds četrus gadus vecs zēns vidu dienu veipojis, lietojis nikotīna spilventiņus, un ar smagu intoksikāciju nonācijas pie mums [BKUS]. Skolās tas notiek stundu laikā, bērni nevar aiziet uz tualeti, jo visas kabīnes ir aizņemtas ar veipotājiem. Tā ir asiņaina nauda, jo bērni šobrīd tiek sabojāti, un viņi kā nodokļu maksātāji maksās par to pēc desmit vai divdesmit gadiem," uzsvēra Snipe.
Paredzēts, ka grozījumus ar priekšlikumiem otrajam lasījumam papildinās līdz janvāra vidum.