Restaurējot Lielvircavas muižas kungu māju, atklājušies senie meistaru ieraksti jeb autogrāfi kokā, informēja Jelgavas novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone.
Viņa klāstīja, ka Lielvircavas muižā pašlaik norit restaurācijas interesantākais process, jo, atsedzot kāpņu platformu, atklājas interesanti vēstures fakti.
"Kāpņu margas un reliņi jau notīrīti no veco krāsu slāņiem, atsedzot senā koka tekstūras burvību. Uzmeistaroti arī jauni trūkstošie reliņi, kas ilgus gadus kāpnes neļāva skatīt to oriģinālajā jeb autentiskajā versijā," informēja Kaņepone par paveikto, atjaunojot seno vairogparketu un centrālo kāpņu restaurāciju.
Darbu procesā atsedzot kāpņu grīdas platformu, tās iekšpusē atklājušies senie meistaru ieraksti jeb autogrāfi kokā - datēti ar 1853.gadu -, kaut gan ar muižas būvdarbiem saistīts 1806.gads. Pašlaik paralēli būvdarbiem norit arī vēstures izpēte, lai noskaidrotu, kāds varētu būt bijis iespējamais nama atjaunošanas darbu periodiskums.
Zem pašreizējā grīdas seguma, ļoti sliktā stāvoklī, ir saglabājies sākotnējais vairogparkets, kuru pašlaik meistari atjauno, dēlīti pa dēlītim slīpējot, atjaunojot, pievīlējot un pa vienam iestiprinot ozolkoka parketa rakstā.
"Jāatzīst, ka padomju gadi parketam likuši ciest jo īpaši - zem linoleja klājuma daudzās izsistajās vietās ievietoti neēvelēti dēļu gabali, līdz ar to tagad meistaru uzdevums pēc parauga parketam atgriezt sākotnējo greznību un kvalitāti," informēja Kaņepone.
Jau vēstīts, ka Lielvircavas muižas kungu nams ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis, kas celts laika posmā no 1803.gada līdz 1808.gadam. Lielvircavas muiža ir viens no Jelgavas novada aktīvajiem tūrisma punktiem, kam saglabāšana, atjaunošana un attīstīšana norit paralēli ar 19.gadsimta modes vēstures popularizēšanu.
Īstenojot projektu "Lielvircavas muižas kungu nama telpu atjaunošana", tiks atjaunotas Lielvircavas muižas kungu nama atsevišķas otrā stāva telpas, demontējot sekundāro starpsienu starp vairākām telpām, tādējādi telpa atgūs savu sākotnējo plānojumu. Pašvaldībā skaidroja, ka zem tagadējā grīdas seguma ļoti sliktā stāvoklī ir saglabājies sākotnējais vairogu parkets, kuru plānots restaurēt, kā arī ieklāt jaunu pēc esoša parauga. Griestiem un sienām ir paredzēta krāsošana atbilstoši krāsu pasei. Logiem tiks demontētas plastmasas palodzes un izgatavotas jaunas koka palodzes, bet telpās esošās durvis tiks atjaunotas, attīrot no jaunākajiem krāsu uzslāņojumiem līdz stabilai virsmai, saglabājot vecākos. Montēšanai tiks izmantota iespējami daudz muižas glabāšanā esošā furnitūra. Savukārt muižas pirmajā stāvā atjaunos 19.gadsimta vidū izgatavotās parādes durvis un kāpnes.
"Līdz ar telpu atjaunošanu būs plašākas iespējas demonstrēt un izstādīt seno tērpu replikas, kā arī izvietot vēstures informāciju par Lielvircavas muižas vēsturi. 2019.gadā muiža saņēma dāvinājumu ar 12 Kloppmanu dzimtas portretiem, kurus plānots izvietot atjaunotajā zālē līdz ar tērpiem," komentēja Platones Tūrisma informācijas punkta vadītāja Zanda Zariņa.
Viņa stāstīja, ka pašlaik muižā atrodas portretkleitas replika, kas izgatavota pēc Baronietes Kornēlijas Frīderikes Apolonijas Luīzes fon Hānas portreta un izlikta apskatei.
"Līdz šim trūka plašuma, lai eksponētu citus. Atjaunotā zāle kļūs par ērtāku telpu gan tērpu izvietošanai, gan iespējai nodrošināt vēstures lekcijas par 19.gadsimta modi, organizēt meistarklases, paraugdemonstrējumus, modes vēstures darbnīcas radošajām aktivitātēm. Šāda veida tūrisma piedāvājums Jelgavas novadā ir vienīgais," uzsvēra Zariņa.
Par būvnieku iepirkumā ar 75 729 eiro piedāvājumu izvēlēta Vecpiebalgas novadā reģistrētā SIA "Warss+". Kopumā iepirkumā startējuši trīs pretendenti.
Kopš 2013.gada, gan īstenojot Eiropas Savienības projektus, gan ieguldot pašvaldības budžeta līdzekļus, muižā ir veikti daudzi atjaunošanas darbi - atjaunota muižas zāle, ēkā uzlabota ventilācija, elektrības un apkures sistēma, uzstādīts energoefektīvs apgaismojums. Tāpat muižas ēkas zālē ieliktas jaunas koka durvis, nomainīta grīda un paveikti citi darbi.