Mediķu arodbiedrība un Latvijas Slimnīcu biedrība aicina Veselības ministriju steidzami sasaukt sēdi, lai pārrunātu jautājumus par mediķu atalgojuma palielināšanu no nākamā gada. Arodbiedrībai un slimnīcu pārstāvjiem ir bažas, ka likumā par veselības nozares finansēšanu pretēji solītajam netiks iekļautas garantijas par ārstniecības personu darba samaksas pieaugumu tuvākajos piecos gados.
Neatkarīgā rakstīja, ka Veselības ministrija ir plānojusi atalgojuma kāpumu mediķiem un tas mediķu sabiedrībai ir arī apsolīts, taču skaidras atbildes no politiķiem, ka šā mērķa īstenošanai pietiks finansējuma, nav. Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītājs Valdis Keris Neatkarīgajai atzina, ka gan arodbiedrība, gan Māsu asociācija prasījušas, lai garantijas par atalgojuma pieaugumu tiktu iekļautas arī Veselības aprūpes finansēšanas likumā, taču līdzšinējā tā redakcijā to nav. Tāpēc arodbiedrība kopā ar Latvijas Slimnīcu biedrību aicina Veselības ministriju steidzami sasaukt Nacionālās Trīspusējās sadarbības padomes Veselības aprūpes nozares apakšpadomes sēdi, lai apspriestu jautājumus par veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu un darba samaksas paaugstināšanu nozares darbiniekiem.
Arodbiedrība atgādina, ka iepriekšējā sociālo partneru sēdē jūnijā tika pieņemts lēmums atbalstīt valdības sagatavoto nodokļu reformas projektu ar nosacījumu, ka reformas ietvaros tiks paredzēts tāds veselības aprūpes nozares valsts finansējuma pieaugums, kas 2020. gadā nodrošina veselības aprūpes valsts finansējumam vismaz četrus procentus no iekšzemes kopprodukta. V. Keris stāsta, ka tika arī panākta vienošanās - līdz ar finansējuma pieaugumu ir jāplāno būtisku darba samaksas pieaugumu nozares darbiniekiem, un abi minētie nosacījumi jānostiprina ar jaunu likumu par veselības aprūpes finansēšanu.
Likumprojektu par veselības nozares finansēšanu izstrādā Veselības ministrija, tā izstrādi paredzēts pabeigt līdz septembrim. «Nav ziņu, ka Veselības ministrija vispār plānotu likumprojektu izskatīt kopā ar veselības nozares sadarbības partneriem. Diemžēl nākas konstatēt, ka šāda attieksme pret likumprojekta veidošanu ir atstājusi negatīvu iespaidu uz tā kvalitāti,» saka V. Keris, «nav pieļaujams, ka Veselības ministrija mēģina no veselības aprūpes finansēšanas likumprojekta izņemt Nacionālajā Trīspusējā sadarbības padomē apstiprinātās garantijas par būtisku darba samaksas pieaugumu nozarē.»
Veselības ministrijā savukārt Neatkarīgajai atbild, ka jautājums par nepieciešamajiem finanšu resursiem veselības aprūpes speciālistu atalgojuma celšanai tiks izskatīts Ministru kabinetā gadskārtējā valsts budžeta likumprojekta un vidēja termiņa budžeta ietvara sagatavošanas un izskatīšanas procesā. Taču ir viena piebilde - «atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām». Datus par nepieciešamo finansējumu prioritārajiem pasākumiem Veselības ministrija ir iesniegusi Finanšu ministrijā un Pārresoru koordinācijas centrā. Nākamgad mediķu algu palielinājumam nepieciešami 112,5 miljoni eiro.