Globālais konfliktu risks pēdējos gados kāpis par 100%

© SCANPIX

Starptautiskais kredītrisku apdrošinātājs “Coface” paziņojis jaunos politiskā riska indeksus 159 pasaules valstīm. Tuvie un Vidējie Austrumi saglabājas kā augstākā riska reģions, taču spriedze pieaugusi arī NVS valstīs. Tāpat populisms un terorisma draudi ietekmējuši situāciju Eiropā.

Politiskā riska indeksam ir septiņi līmeņi, no ļoti zema līdz ekstrēmi augstam, un tā veidošanā ņemti vērā divi aspekti - valstu drošības risks (konflikti un terorisms), kā arī politiskā un sociālā nestabilitāte.

Vietas reitinga augšgalā ar ekstrēmi augstu risku ieņem Afganistāna, Irāka, Lībija un Sīrija (riska klātesamība atbilst 100%). Ukrainā (71%) un Krievijā (62%) politiskais risks ir pieaudzis un novērtēts kā ļoti augsts. Politiskā un sociālā nestabilitāte kāpusi arī Tadžikistānā un Azerbaidžānā. Visas trīs Baltijas valstis ierindojas zema riska kategorijā, bet viszemākais riska līmenis piemērots tādām valstīm kā Īrija, Somija, Islande.

“Konfliktu risks laikā no 2007. līdz 2015. gadam pasaulē ir divkāršojies, un terorisma draudu kāpums liecina, ka šie riski kļūst arvien starptautiskāki un aizvien mazāk valstis var justies pasargātas. Biznesa vidē šādi apstākļi negatīvi ietekmē biznesa konfidences rādītājus, mājsaimniecības, kā arī ārvalstu investoru aktivitāti,” atzīmē “Coface Latvia” direktors Arnis Blūmfelds.

Publicitātes foto

Vienlaikus attīstīto ekonomiku risku novērtēšanā ieviests jauns mainīgais, kas ļauj noteikt populisma apmērus politikā. Pašlaik Eiropas valstis, kurās populisma spiediens sasniedzis augstāko līmeni, ir Apvienotā Karaliste un Francija, kur šo vērtējumu ietekmējusi sabiedriskā kārtība, kā arī Nīderlande un Austrija, kur vērojama neuzticība multikulturālisma politikai.

Svarīgākais