Dabas pētnieks: Lācis Ķekavas novadā manīts jau agrāk un var tur vēl uzkavēties

Attēlam ir informatīva nozīme © f64

Lācis Latvijas centrālajā daļā, Ķekavas novadā, nav nekas neparasts - arī iepriekš saņemtas ziņas par ķepaiņa novērojumiem šajā apkārtnē, aģentūrai LETA atzina institūta Latvijas valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš.

Bauskas šosejas, Valgundes un Jelgavas apkaimē, pēdējā gada laikā ir bijuši vairāki lāču novērojumi. Pirmais esot bijis ziemā, kad kāds autovadītājs ziņojis par lāci, kurš šķērsojis ceļu.

Pagaidām gan neesot informācijas, vai šis lācis šajā apkaimē uzkavēsies ilgāku laiku vai arī dosies tālāk uz kādu pastāvīgāku lāču populācijas vietu Latvijas austrumu daļā vai Kurzemē. Precīzi nav zināms, taču, visticamāk, novērotais lācis ir viens un neceļo kopā ar citiem lāčiem. Tāpat nav zināms, vai lācis ir bijis mātīte vai tēviņš, jo to pēc pēdas izmēriem noteikt nevarot.

Ozoliņš norādīja, ka turpmāk ik pa laikam var nākties saņemt ziņojumus par novērotiem lāčiem, jo to skaits Latvijā pieaug. Daudzos gadījumos iedzīvotāji mēdz ziņot par vienu un to pašu lāci, jo dzīvnieks mēdz pārvarēt lielus attālumus.

Paši institūta zinātnieki neplāno doties uz vietu, kur uzietas ķepaiņa pēdas, jo lāču monitorings tiek veikts pavasarī, vasarā un rudenī šie dzīvnieki migrē. Savukārt ziemošanas laikā lācenēm dzimst mazuļi, kas monitoringa veikšanai ir ļoti būtiski.

Jau ziņots, ka Ķekavas pagastā, netālu no Plakanciema, aizvadītajās brīvdienās manīta lāča pēda.

Valsts policija aicina iedzīvotājus būt vērīgiem un uzmanīgiem. Ja tiek pamanīts lācis vai redzētas lāča pēdas, iedzīvotāji tiek aicināti informēt par to Valsts policiju vai Valsts meža dienestu, lai būtu iespējams sekot dzīvnieka pārvietošanās maršrutam. Meža dzīvnieku pamanot savā tuvumā, jāizturas nosvērti un mierīgi - nepagriežot dzīvniekam muguru, lēnām jāatkāpjas, skaidro Valsts policijā.

Latvijā

Biežākais mediju ētikas kodeksa pārkāpums, ko savos atzinumos konstatējusi Latvijas Mediju ētikas padome (LMĒP), bijis godprātības principa neievērošana, liecina LMĒP pārskats par mediju ētikas kodeksa piemērošanas praksi, izskatot piecu gadu laikā saņemtās sūdzības.

Svarīgākais