Vairākas pašvaldības jaunajā mācību gadā, kurā spēkā stāsies pedagogu darba samaksas reforma, pirmsskolas pedagogus nodarbinās nepilnu slodzi, tādējādi maksājot tiem mazāk.
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrībai (LIZDA) iesūtītajās pašvaldību atbildēs par to spēju palielināt pirmsskolas pedagogu algu jau no 1.septembra vairākas vietvaras līdzās paredzamajam atalgojumam par likmi bija norādījušas arī piebildi, ka pirmsskolas pedagogi tiks nodarbināti, piemēram, 30 stundas nedēļā. Jūlijā apstiprinātajā kārtībā, kādā aprēķina atalgojumu pirmsskolas pedagogiem, noteiktā darba slodze ir 40 stundas nedēļā.
Kā iepriekš liecināja LIZDA sagatavotais pārskats par pašvaldību atbildēm, vismaz septiņas pašvaldības, piedāvājot atalgojumu par likmi, norādīja, ka tiks tarificētas 30 stundas. Līdz šim plānus samazināt pedagogu slodzi atzina Daugavpils, Saldus novada, Tukuma novada, Brocēnu novada, Jēkabpils un Rīgas pašvaldības. Patlaban piebildes par tarificējamām stundām LIZDA pārskatā vairs nav pieejamas.
Tas nozīmē, ka, solot par 40 stundu darba nedēļu maksāt 680 eiro, realitātē pedagoga atalgojums tiek rēķināts atbilstoši tarificētajām 30 stundām, kas nozīmē 510 eiro lielu atalgojumu. 620 eiro lielas likmes gadījumā atalgojums par 30 stundu darba nedēļu būšot 465 eiro.
Līdz ar to veidojas situācija, ka, izpildot Ministru kabineta noteikumos iekļautos norādījumus un nodrošinot normatīvā noteikto minimālo atalgojumu par vienu likmi, pedagogi atsevišķās pašvaldībās tiks nodarbināti uz nepilnu slodzi, attiecīgi saņemot arī mazāku atalgojumu.
Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V), atbildot uz jautājumu par to, kā viņš vērtē šādu situāciju, aģentūrai LETA norādīja, ka, "runājot par tām pašvaldībām, kas par likmi maksās 680 eiro - gods un slava".
"Tās, kas maksās 620 eiro pirmajā gadā - tur nekādu pārmetumu nevar būt. Taču tās pašvaldības, kas nodarbinās uz nepilnu slodzi un maksās mazāk - tur ir jautājums, vai viss ir likumīgi," sacīja politiķis.
Ministrs norādīja, ka "likumības izvērtēšana ir ļoti vienkārša lieta - jāliek pie darba juristi".
"Mēs to varam izvērtēt pēc septembra, pēc fakta. Protams, mums būs ļoti intensīva sarakste ar pašvaldībām," solīja ministrs. Tomēr viņš pauda cerību, ka pašvaldību, kas būs izlēmušas jaunajā mācību gadā pedagogus nodarbināt uz nepilnu slodzi, būs maz.
"Es ceru, ka to pašvaldību, kas šādi rīkosies, būs salīdzinoši mazs, jo, ja paklausāmies, ko pašvaldības runā un ko dara, tās tomēr dara labāk, nekā runā," norādīja ministrs.
LETA jau ziņoja, ka 12.jūlijā LIZDA izsūtīja vēstuli 110 novadiem un deviņām republikas pilsētām ar lūgumu pašvaldībām rast iespēju palielināt pirmsskolas skolotāju darba algas likmi līdz 620 eiro par 40 darba stundām nedēļā jau no 2016.gada 1.septembra. LIZDA atbildes pašvaldībām lūdza sagatavot un iesūtīt līdz 17.augustam, lai 22.augusta padomes sēdē, balstoties uz iegūto informāciju, varētu lemt par turpmāko rīcību.
Kā ziņots, Ministru kabinets 5.jūlijā apstiprināja pedagogu atalgojuma jauno modeli, kurā iekļauta atruna par iespēju pašvaldībām, ja tām nav iespēju, pirmsskolas pedagogiem pārejas periodā maksāt 560 eiro lielu atalgojumu 620 eiro vietā.