Lielbritānijas izstāšanās varētu samazināt atlantisko saiti starp ES un ASV

© SCANPIX

Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) varētu samazināt atlantisko saiti starp ES un ASV, šādu prognozi intervijā aģentūrai LETA izteica aizejošais Latvijas vēstnieks Lielbritānijā, nākamais vēstnieks ASV Andris Teikmanis.

Runājot par Lielbritānijā notikušo referendumu un tā iznākumu, vēstnieks skaidroja, ka tradicionāli briti bijuši ļoti stingri brīvās tirdzniecības aizstāvji. Aktuāls jautājums ir par to, kā notikušais referendums ietekmēs topošo Transatlantiskās tirdzniecības un investīciju partnerības (TTIP) līgumu, ja briti vairs nebūs sarunu dalībnieki. Tāpat briti tradicionāli bijuši atlantiskās saites uzturētāji, veicinātāji, kā arī aizstāvji.

"Arī šeit būtu jāuzdod jautājums, kā Lielbritānijas aiziešana ietekmēs atlantisko saiti starp ES un ASV. Tā varētu arī samazināties. Bet kas būs šīs saites uzturētāji? Ja briti nebūs ES sastāvā, jāpieņem, ka notiks kāda ietekmes sviru pārdale," sacīja Teikmanis, aicinot atcerēties, ka briti ir viena no divām ES kodolnācijām. Tāpat Lielbritānija ir viena no ES divām ANO Drošības padomes pastāvīgajām loceklēm.

Pieredzējušā diplomāta ieskatā visiem šiem aspektiem, neapšaubāmi, būs kāda ietekme uz starptautisko politiku. "Taču kāda? Par to vismaz pašlaik neesmu gatavs runāt, jo nedaudz pāragri zīmēt kādus scenārijus, kamēr pašas sarunas vēl nemaz nav sākušās," viņš izteicās.

Vēstnieka ieskatā ES būtu jāpadziļina un jāpadara efektīvas tās kompetences, kas veicamas ES līmenī. Vienlaikus jāpārskata, vai visas kompetences tiešām būtu jāatstāj Briseles pārziņā. "Vai tiešām viss, kas kaut kā būtu saistīts ar vienoto tirgu un vienlīdzīgām iespējām, ir jāliek zem viena kopīga standarta?" viņš retoriski vaicāja.

Taujāts, vai tas nozīmē, ka vēstnieks iestājas par britu viedokli - lielākas lomas saglabāšanu nacionālo valstu parlamentiem -, Teikmanis norādīja, ka jā un nē.

"Mēs zinām, kā pēdējos gados ES savā attīstībā bieži virzījusies pēc mazākā kopsaucēja principa. Tas ne vienmēr bijis pats efektīvākais solis, tomēr ir tas, par ko valstis spējušas vienoties," viņš apliecināja.

Teikmanis arī atzina, ka ES pašlaik ir ļoti sarežģītā situācijā, taču noteikti nevar apgalvot, ka ES kā projekts ir miris. Pēdējo 60 gadu laikā visai regulāri ticis baumots par priekšlaicīgām ES beigām.

"Tas nav noticis un arī nenotiks, jo mūsu visu interesēs ir ES saglabāt un attīstīt. Jautājums gan, kā to labāk izdarīt," sprieda diplomāts.

Svarīgākais