Milzu peļķes uz ielām un ceļiem pirms nedēļas mudināja iegādāties gumijas zābakus. Šobrīd veikalos tiek pirkti ūdenssūkņi un smilšu maisi, lai pasargātu pagrabus, garāžas un māju pirmos stāvus no iespējamās applūšanas pavasarī.
"Pastāv liela iespējamība, ka pavasarī piedzīvosim plūdus, tāpēc ka šogad ziema ir bagāta ar sniegu un arī ūdenskrātuvēs ir izveidojusies bieza ledus kārta. Lai dabas stihijas mūs ietekmētu pēc iespējas mazāk, tām laikus jāsagatavojas un jāievēro īpaša piesardzība to laikā," Neatkarīgajai uzsver Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Inese Veisa. VUGD iesaka mājās, kuras atrodas plūdu apdraudētās teritorijās, plūdu draudu laikā pārvietot mantas no pagrabtelpām un pirmajiem stāviem uz augšējiem stāviem vai bēniņiem, sagatavot evakuācijai izmantojamos transporta līdzekļus un peldošos līdzekļus, īpaši parūpēties par bērniem, veciem cilvēkiem un mājdzīvniekiem.
Taču ne visi iedzīvotāji ir ar mieru pasīvi gaidīt palīdzību un noskatīties, kā pagrabs pārvēršas par baseinu. Būvniecības veikalu tīkla K-Rauta speciālisti iesaka laikus gatavoties plūdiem, piemēram, neplūdu periodā ierīkot drenāžas sistēmu, kas novadīs daļu ūdens prom. Liekā ūdens novadīšanai palīdzēs arī sūkņi. Gatavojoties pavasara sezonai, K-Rauta paplašinājusi sūkņu piedāvājumu un papildinājusi krājumus visos savos veikalos. Savukārt maisi ar smiltīm šajos veikalos nav nopērkami.
"Sūkņu pārdošanas apgrozījuma pieaugums ir, taču pagaidām neliels, jo lielie ūdeņi vēl priekšā," Neatkarīgajai atzina a/s Rautakesko mārketinga komunikāciju nodaļas vadītāja Ieva Zlaugotne. "Iegremdējamais drenāžas sūknis ir paredzēts drenāžas ūdens pārsūknēšanai. To var izmantot, piemēram, applūstošu pagrabtelpu atbrīvošanai no ūdens, lietus ūdeņu pārsūknēšanai."
K-Rauta veikalos iegremdējamos sūkņus var iegādāties par 20–145 latiem.
Savukārt būvmateriālu tirgotājs Depo atteicās informēt Neatkarīgās lasītājus par veikala piedāvājumu iespējamo plūdu novēršanai.
Jēkabpilī, kas ir viena no plūdu apdraudētām vietām, iedzīvotāji arī sākuši gatavoties iespējamiem plūdiem. Tagad ikviens interesents Jēkabpils pašvaldības mājas lapā vebkamerā var vērot ūdenslīmeņa svārstības un ledus kustību Daugavā. Daļa iedzīvotāju jau laikus sagādājuši sūkņus un nodrošinājušies ar smilšu maisiem, Neatkarīgajai atzina Krustpils novada pašvaldības civilās aizsardzības speciālists Edgars Līcis, kurš koordinē starpnovadu civilās aizsardzības komisijas darbu. Pēc E. Līča vērtējuma, maisi ar smiltīm var aizkavēt ūdens plūsmu, taču pilnībā to novērst nevarēs. Svarīgākais nosacījums, iegādājoties smilšu maisus vai tos gatavojot – smiltīm ir jābūt sausām. Tas nozīmē, ka tām ir jābūt sagatavotām jau laikus. Tāpēc šobrīd neesot jēgas doties uz karjeriem un pildīt smiltis maisos. Arī Jēkabpils, Salas, Pļaviņu un Krustpils novada aizsardzībai pret plūdiem tiks sagādāti smilšu maisi, ja, protams, tam tikšot piešķirts finansējums.
***
Ieteikumi rīcībai plūdu draudu laikā
1. Noskaidrot vietējā pašvaldībā, vai mājvieta atrodas plūdu apdraudētajā teritorijā.
2. Noskaidrot pašvaldības tālruņa numuru, kur jāzvana, lai saņemtu palīdzību.
3. Sekot līdzi meteoroloģiskajiem apstākļiem un prognozēm, tai skaitā par ūdenslīmeņa svārstībām tuvējās ūdenskrātuvēs.
4. Pārvietot mantas no pagrabtelpām un pirmajiem stāviem uz augšējiem stāviem vai bēniņiem.
5. Laikus parūpēties par vecāka gadagājuma cilvēkiem, bērniem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un slimniekiem, atrodot viņiem plūdu laikā drošāku mājvietu pie radiem, draugiem, kaimiņiem (nepieciešamības gadījumā lūgt palīdzību pašvaldībai).
6. Apzināt vietu, kur nepieciešamības gadījumā evakuēt mājdzīvniekus, un kā tos nodrošināt ar barību.
7. Sagatavot evakuācijai izmantojamos transporta līdzekļus (automašīnas, traktorus u.c.) un peldošos līdzekļus (laivas u.c.).
8. Sagatavot līdzi ņemšanai evakuācijas gadījumā personiskos dokumentus (pases u.c.), naudu, vērtslietas, pārtiku, medikamentus, apģērbu un apavus, kā arī citas pirmās nepieciešamības lietas.
Avots: VUGD