Šogad mājas cūkām nav konstatēta saslimšana ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM), šorīt LTV raidījumā "Rīta panorāma" atzina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga.
Lamberga atzina, - lai arī šogad mājas cūkām nav konstatēti saslimšanas gadījumi ar ĀCM mēri, tomēr atbildīgie dienesti strādā, lai ierobežotu šo slimību.
"Lielāko apdraudējumu slimības izplatībā rada mežacūkas, bet PVD kopā ar Meža dienestu u.c. institūcijām strādā, lai samazinātu mežacūku populāciju, tomēr šis nav īstermiņa risinājums," uzsvēra PVD pārstāve.
Pēc Lambergas teiktā uz slimības apturēšanu var cerēt tikai gadījumā, ja izdosies būtiski samazināt mežacūku populāciju.
Kā ziņots, šogad konstatētas 484 ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) slimas mežacūkas 50 novadu 153 pagastos, kā arī divās pilsētās - Pļaviņās un Rēzeknē. Savukārt pērn kopumā atrastas 1048 ar ĀCM inficētas mežacūkas.
Mājas cūku populācijā kaite kopš tās uzliesmošanas 2014.gada jūnijā skārusi 213 cūkas Rēzeknes, Mazsalacas, Salacgrīvas, Alojas un Daugavpils novadā.
PVD vairākkārt akcentējis, ka efektīvākais slimības apkarošanas veids ir mežacūku populācijas samazināšana līdz vienam dzīvniekiem uz diviem kvadrātkilometriem, kā arī biodrošības ievērošana gan medībās, gan saimniecībās un uzņēmumos, kur audzē cūkas.
Kopumā no pagājušā gada 20.novembra nomedītas 3500 mežacūku mātītes, medniekiem izmaksājot 100 eiro par katru nomedīto dzīvnieku no Eiropas Savienības (ES) finansētas programmas 350 000 eiro apjomā. Programma tika turpināta arī šogad, jo ES akceptēja papildu 1,2 miljonu eiro piešķīrumu programmai, kas nozīmē, ka vēl par apmēram 12 000 mežacūku tiks maksātas prēmijas.
Saskaņā ar Valsts meža dienesta datiem Latvijā ir vairāk nekā 70 000 mežacūku.
2014.-2015.gada medību sezonā nomedīta 44 871 mežacūka - 75% no plānotā skaita. 2015.-2016.gada medību sezonā nomedīts vairāk nekā 45 000 mežacūku, sezonā pieļaujamais medību limits ir 58 000 dzīvnieku.
ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.