Ivars Kalviņš, Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadītājs, kurš pirms vairāk nekā 40 gadiem izstrādāja šodien pasaules slavu ieguvušo mildronātu, sarunā ar krievu medijiem paudis savu nostāju, ka šis preparāts nedrīkstētu būt sportistiem aizliegto vielu sarakstā.
„Mildronātu radīšanas pamatā bija tas, ka sāku interesēties par to, kas notiek cilvēka organismā paaugstinātas slodzes gadījumos,” norādījis Ivars Kalviņš. „Atklāju vielu, kurā biosintēzes resursi izdalās – gamma-butirobetaīnu. Tā molekulā samainīju oglekli un skābekli, lai tas neizdalītos un būtu noderīgs kā signāla nodevējs no centrālās nervu sistēmas uz šūnu perifērijas refleksiem. Tas arī viss. Tas arī ir meldonijs.”
„Par šī preparāta aizliegšanu izturos negatīvi,” sacīja Kalviņš. „Ja mēs aizliegsim sportistiem rūpēties par savu veselību, tad tas būs cilvēktiesību pārkāpums. Joprojām neviens šodien nav ar pilnvērtīgu pētījumu nav pierādījis, ka meldonija lietošanas iespaidā uzlabojas fiziskā forma, paaugstinās izturība, palielinās spēks utt. Tādu pētījumu nav, līdz ar to arī par sportista spēju uzlabošanu pierādījumu nav.”
Kalviņš izteicās, ka meldonija funkcija ir aizsargāt organismu pārslodžu gadījumos. Viņš kā piemēru minēja sportistu treniņus, kad viņu ķermeņi nereti sasniedz savas fiziskās robežas, un šādos brīžos meldonijs pasargā, piemēram, no skābekļa trūkuma. „Taču tas nekādā ziņā nenozīmē, ka mildronāta lietošana ļauj sportistam paveikt ko vairāk nekā tam, kurš to nelieto,” uzsvēra Kalviņš.
WADA piemēroto aizliegumu sportistiem izmanto mildronātu argumentēja ar sportista pieaugošo spēju piemēroties slodzēm un izturības paaugstināšanos. Kalviņš to komentēja šādi: „Ja jūs pērkat un izmantojat veselīgu uzturu, tad jau arī notiek piemērošanās lielām slodzēm, jo jums ir lielāki enerģijas krājumi. Ir plašs preparētu saraksts, kuri patiešām pierādīti kā dopings. Teiksim, skaidrs, ka ar steroīdu palīdzību labāk attīstās muskuļi un ar to palīdzību varat sasniegt labākus rezultātus.”
Bet meldonija gadījums ir citāds, un arī efekts, lietojot mildronātu sacensību laikā, var sanākt tieši pretējs. Kāpēc? Jā, taisnība, ka infarkta un insulta iespēja ir krietni samazināta, taču enerģija rodas tikai no attiecīgām organismā uzņemtām vielām. Meldonijs piebremzē taukskābju oksidēšanos, bet tas savukārt nozīmē, ka katrs grams asiņu izmanto arvien mazāk šo vielu. No katra grama līdz ar to ir vairāk nekā divreiz mazāk enerģijas, bet asinis jau vairāk nerodas. Un kā lai sadedzina enerģiju, kuras nemaz nav?”
Kalviņš ir informēts, ka viņa radīto preparātu plaši izmanto sportisti Krievijā un citās bijušajās PSRS valstīs, taču šajā faktā problēmu neredz, pat uzsver, ka tā ir pareiza rīcība, jo pasargā sportistus treniņu pārslodzes gadījumos.
Sportistiem aizliegto vielu sarakstā meldonijs parādījās līdz šī gada pirmo janvāri, taču sportistiem par to bija paziņots jau iepriekš. Tik un tā gada sākumā bijuši jau vairāki gadījumi, kad augstas raudzes sportistu analīzēs fiksēta meldonija klātbūtne, kas šobrīd tiek sodīta kā dopinga lietošana. Skaļākais šāda veida gadījums publisks kļuvis vakar, kad meldonija lietošanā pieķerta slavenā Krievijas tenisiste Marija Šarapova . Viņa atzinusies, ka palaidusi garām informāciju par meldonija aizliegumu un pieļāvusi kļūdu. Savukārt Latvijā radītais meldonijs šī gadījuma sakarā piesaistījis teju visas sporta pasaules uzmanību.