Maija Dambe-Kollinsa: Esmu atvērta un nebaidos

DZĪVES SPARS. Maija Dambe-Kollinsa nosmej, ka atrodas savos jaunajos septiņdesmit. Joprojām šarmanta un aktīva, viņa ap sevi pulcē tikpat enerģiskus un ieinteresētus cilvēkus. Amerikā viņas vecuma cilvēkam vajadzētu dzīvot veco ļaužu namā. Maija to negribēja, pārcēlās uz Latviju, jo vēlējās interesantu dzīvi arī senioru gados. Starp citu, viņa 47 gadu vecumā apguvusi karatē. Nav nekā neiespējama © F64

Astroloģe un rakstniece Maija Dambe-Kollinsa ir pārcēlusies uz dzīvi Latvijā 2013. gadā. Viņas ģimeni Otrais pasaules karš aizveda uz Ameriku, kur Maija ieguva izglītību un ilgus gadus strādāja ar grūti audzināmiem jauniešiem. Tagad viņa savu pedagoģes pieredzi un talantu izmanto Latvijā, mācot senioriem angļu valodu. Nepārprotiet, mūsu seniori nav grūti audzināmi, Maijas kundze par viņiem runā ar cieņu un atzinību.

Viņas sadarbība ar biedrību Rīgas aktīvo senioru alianse sākās tāpēc, ka Maija Amerikā regulāri ziedoja labdarības projektiem un arī Latvijā sāka meklēt iespējas, kā palīdzēt. «Amerikā to mana mammiņa uzsāka, un es turpināju. Vēlējos Latvijas labā kaut ko darīt. Pagājušajā gadā ziedoju zemessargiem. Redzēju pensionāru protestus, un mani tas pamudināja viņu labā kaut ko darīt,» stāsta M. Dambe-Kollinsa.

Tagad divreiz mēnesī viņa senioriem māca angļu valodu. Cilvēki valodu zina, bet vajag atkārtot un apgūt pareizu izrunu, lai ārzemēs var sarunāties bez pārpratumiem. «Man ir pieredze, iegūti divi bakalaura grādi vēsturē/sociālajās zinībās un angļu valodā un maģistra grāds angļu valodā un literatūrā. Cilvēki manā grupiņā prot runāt angliski, bet daži kautrējas. Mans uzdevums ir panākt, ka nodarbības laikā runā katrs.» M. Dambe-Kollinsa atceras, cik grūti svešā valstī un vidē iejutās viņas vecāki, kam nebija viegli iemācīties runāt svešā valodā. Tāpēc viņa ir sagatavojusi lapas ar vārdu izrunu, lai senioriem vieglāk saprast. Pēc nelielas šaubīšanās viņa nodarbībās izmanto nodaļas no savas grāmatas Sveika, Amerika!, kurā atainots Maijas ģimenes stāsts. Domājusi – kuru gan interesēs trimdas latvietes atmiņas un pieredze, bet mācību grupas dalībnieki atzinuši, ka tas taču ir stāsts arī par viņiem.

Viņai ir svarīgi, kā katrs skolēns jūtas nodarbībā, tāpēc burtnīciņā lūdz ierakstīt savas sajūtas un vērtējumu. Pašlaik angļu valodas nodarbības apmeklē deviņi seniori, bet gribētāju esot vairāk. «Lai ar katru strādātu individuāli, nevajag lielu grupu. Es lietoju savu tehniku, un lai nedomā, ka tās ir spēlītes. Manā grupā ir ļoti interesanti cilvēki, visi aktīvi. Es augstu vērtēju šos cilvēkus, viņi grib mācīties un grib saprast, viņiem ir augsti standarti, viņi vēlas zināt un nopietni izturas pret mācībām,» priecājas skolotāja. Vienai no grupas dalībniecēm ģimene dzīvo Kanādā, un kundze vēlas sarunāties ar jauniešiem angliski. Kāds no skolēniem lomu spēlē bijis loterijas uzvarētājs, kurš dosies ceļojumā. Skolotāja Maija atzinīgi novērtēja šī seniora runātprasmi – viņš esot ieguldījis daudz darba, lai sameklētu informāciju angliski un izstāstītu to pārējiem.

M. Dambe-Kollinsa atklāti pasaka: «Esmu atvērta un drošsirdīga, uzaicināju pie sevis vairākas man pazīstamas sievietes, un pēc tam visas sapratām, ka gribam tikties vēl. Nolēmām, ka šī būs dāmu diskusiju grupa. Viņas ir mani Latvijas draugi, visas – labi cilvēki, interesantas sievietes. Es domāju tā: tu vari ieslīgt savās sāpēs, bet vari tā nedarīt. Ja sūdzies, ka esi vientuļš, pajautā, vai pats esi aicinājis kādu ciemos, piezvanījis, apsveicis vārdadienā? Vai uzaicinājis satikties kafejnīcā?»

Pirmoreiz satiekoties, dāmas cita citu pat nepazina, toties Maija pazīst visas. Viņa nosmej, ka ideja par dāmu diskusiju grupu nepieder viņai, taču viņa kā Skorpions idejas noved līdz galam un izraisa negaidītus pavērsienus. Pirmajā tikšanās reizē visas desmit dāmas veidoja katra savu rūnu, nākamajā – noklausīsies informāciju par fenšui mācību. Bet Maija kaļ plānus par šā gada ceļojumiem.



Latvijā

Patlaban Latvijas pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās birojam aktīvā lietvedībā ir 74 Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) lietas, otrdien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē deputātus informēja Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Elīna Luīze Vītola.

Svarīgākais