Kalnmeiers: Osinovskim piemērots aizdomās turētā statuss

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers © F64

Vienam no bagātākajiem cilvēkiem Igaunijā Oļegam Osinovskim piemērots aizdomās turētā statuss lietā par 500 000 eiro kukuļa došanu Latvijas valsts AS "Latvijas Dzelzceļš" bijušajam valdes priekšsēdētājam Uģim Maģonim. To šodien telekanāla LNT raidījumā "900 sekundes" apliecināja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Viņš piebilda, ka šai personai noteikti arī "zināmi ierobežojumi".

Šīs lietas izmeklēšana virzoties uz noslēgumu un, iespējams, janvāra beigās vai februāra sākumā šī lieta varētu nonākt prokuratūrā kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Ģenerālprokuros skaidroja, ka šādu lietu izmeklēšana ieilgst dēļ ekspertu kapacitātes. Piemēram, lai veiktu fonoskopisko ekspertīzi minimālais nepieciešamais laiks ir seši mēneši.

Pašlaik šajā lietā ekspertīzes ir pabeigtas. Taču liecības nav snieguši visi liecinieki. Atsevišķas personas ir informējušas, ka sniegs liecības tikai prokuratūrā.

Kalnmeiers uzsvēra, ka nesauks nevienu uzvārdu, taču piebilda, ka vēl ir nepieciešams saņemt būtiskas liecības.

Kā iepriekš izskanējis medijos, Latvijas tiesībsargājošās iestādes uzskatot, ka Osinovskis piekritis Magonim samaksāt 500 000 eiro, lai viņa firma "Latvijas Dzelzceļam" varētu pārdot četras dīzeļdegvielas lokomotīves. Kopējā darījuma vērtība bijusi astoņi miljoni eiro.

Laikraksta "Eesti Paevaleht" rīcībā esošā informācija liecinot, ka Magonis sākumā Osinovskim prasījis 800 000 eiro, bet pārrunu laikā summa samazinājusies.

Osinovskim juridisko palīdzību nodrošina Latvijas advokāts Saulvedis Vārpiņš, kurš aģentūrai LETA iepriekš norādīja, ka starp Magoni un Osinovski kā starp privātpersonām noticis darījums kāda trešā uzņēmuma interesēs, taču tas nav saistīts ar dīzeļlokomotīvju iegādi no Osinovskim piederošā uzņēmuma "Skinest". Vārpiņš apstiprina, ka darījuma summa ir aptuveni pusmiljons eiro, taču atturējās minēt uzņēmuma nosaukumu.

Ņemot vērā, ka Vārpiņš parakstījies par informācijas nesniegšanu, KNAB jautājumus par izmeklēšanu varot komentēt tikai birojs. Vārpiņš apstiprina, ka Osinovskis ir pratināts un sadarbojas ar izmeklēšanu, taču jautājumu par to, kāds statuss piemērots Osinovskim, advokāts nevarot komentēt.

KNAB preses pārstāve Laura Dūša no komentāriem aģentūrai LETA šobrīd atturējās.

Magoņa advokāts Jānis Rozenbergs aģentūrai LETA teica, ka bijušais uzņēmuma "Latvijas Dzelzceļš" (LDz) valdes priekšsēdētājs Uģis Magonis kopš iznākšanas no apcietinājuma oktobra vidū KNAB nav pratināts un viņš nav iesaistīts arī citās izmeklēšanas darbībās. Magonis jau iepriekš bija atteicies sniegt liecības un pie šādas nostājas joprojām pieturas.

Rozenbergs apstiprina, ka aizturēšanas brīdī Magoņa automašīnā atradās aptuveni pusmiljons eiro, taču nekomentēja, kam šī nauda bija paredzēta. Viņš nekomentēja izskanējušās ziņas par to, vai Osinovskis ir iespējamais kukuļdevējs. Tāpat viņš nekomentēja, kādi apstākļi minēti lēmumā par Magoņa atzīšanu par aizdomās turēto.

LETA jau ziņoja, ka līdzšinējais LDz vadītājs Magonis no darba tika atbrīvots pēc tam, kad KNAB viņu aizturēja aizdomās par kukuļņemšanu. Rīgas rajona tiesa 8.augustā Magonim kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu.

Vēlāk tiesa viņu nolēma atbrīvot pret 400 000 eiro lielu drošības naudu. Summu 12.oktobrī iemaksāja Magoņa dzīvesbiedre, kura naudu aizņēmusies no vairākām personām, un Magonis tajā pašā dienā varēja pamest Rīgas Centrālcietumu.

KNAB publiski vien informējis, ka pierādījumu kopums dod pietiekamu pamatu uzskatīt, ka kukulis, kura apmēru birojs neatklāj, saņemts saistībā ar LDz meitasuzņēmuma "LDz ritošā sastāva serviss" iepirkumu.

Portāls "Diena.lv" iepriekš ziņoja, ka Magonis, iespējams, tiek turēts aizdomās par aptuveni pusmiljona eiro kukuļa saņemšanu saistībā ar "LDz ritošā sastāva servisa" nesenu daudzmiljonu iepirkumu - četru vecu dīzeļlokomotīvju iegādi no Igaunijas miljonāram Oļegam Osinovskim piederošā uzņēmuma "Skinest".

Osinovskis savukārt noliedzis korupciju darījumā par lokomotīvju pārdošanu LDz, vēstīja Igaunijas portāls "Delfi.ee".

Latvijā

Latviešu leģiona piemiņas vietas apgānīšanā apsūdzēto Igaunijas un Krievijas dubultpilsoni, visticamāk, Krievijas specdienesti savervējuši platformā "Telegram", un par savām darbībām vīrietis, iespējams, saņēmis 350 eiro, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas prokuratūras preses pārstāve Ieva Šomina.

Svarīgākais