Par neērtiem jautājumiem sabiedrība izvēlas nerunāt, klusēt, it kā to nebūtu. Šāda tēma ir arī no seksuālās vardarbības cietuši bērni, kuriem nepieciešama rehabilitācija. «Bērni ir ļoti cietuši, situācijas, ar kurām mēs strādājam, ir ļoti sarežģītas,» Neatkarīgajai atklāj Allažu krīzes centra vadītāja Aelita Ziemele. Latvijas Bērnu fonda akcija Nepaej garām! jau vairākus gadus aktualizē vardarbības pret bērniem tēmu un šogad labdarības akcijā aicina palīdzēt cietušo bērnu rehabilitācijai, konkrēti – Allažu krīzes centra jaunā nama celtniecībai.
Sabiedrība visbiežāk izdzird skaļākos gadījumus, kuros cietuši bērni gan no fiziskas, gan seksuālas vardarbības, taču lielākoties nezina, kas notiek ar šiem bērniem pēc tam un kādu palīdzību viņi saņem. Vardarbībā cietušajiem bērniem tūlītēju atbalstu sniedz krīzes centri. «Mūsu krīzes centrs diemžēl nekad nav tukšs, mums ir jāuzņem pat vairāk bērnu, nekā ir paredzēts,» saka A. Ziemele. Ziemassvētkus Allažu krīzes centrā sagaidīs 15 bērnu un trīs mammas. Situācija ir smaga, un, lai arī cilvēkiem grūti to aptver, bērniem tiek nodarīts liels ļaunums katru dienu. Turklāt seksuālā vardarbība ir izplatītāka, nekā mēs iedomājamies, un atklāta tiek tikai daļā gadījumu. No 15 bērniem, kuri pašlaik atrodas krīzes centrā, seksuālās vardarbības upuri ir astoņi bērni.
«Ar šo akciju vēlamies pievērst uzmanību tam, ko dara krīzes un rehabilitācijas centri, kuri strādā diennakts režīmā, lai palīdzētu bērniem atgūties. Mēs atbalstām tiesībsargājošās iestādes kriminālprocesa ietvaros, pie mums bērnus nopratina, mēs sniedzam visu nepieciešamo palīdzību bērna atveseļošanai – sociālu, psiholoģisku, garīgu,» stāsta A. Ziemele. Rehabilitācijas pakalpojumu bērniem pilnībā apmaksā valsts (pērn gada laikā centros visā Latvijā to saņēma 1275 bērni, savā dzīvesvietā – 1311), taču ir nepieciešami papildu līdzekļi, lai atjaunotu dzīvesvietu, kur bērniem uzturēties rehabilitācijas laikā. Māja, kurā pašlaik atrodas centrs, ir nokalpojusi savu mūžu un no funkcionalitātes viedokļa kā krīzes centrs neder. Pateicoties Latvijas Bērnu fonda jau piesaistītajiem ziedotājiem, ir uzsākta jaunas ēkas celtniecība, kur atradīsies krīzes centrs ar īpaši pielāgotām telpām vardarbībā cietušajiem bērniem. Kā piemēru A. Ziemele nosauc pratināšanas telpu, kas pašlaik ir tā pati istaba, kur notiek psihologa konsultācijas, tā nevajadzētu būt. Jaunajā centrā arī plānotas istabiņas, kurās varētu apmesties arī ģimene, lai speciālisti varētu strādāt ar bērnu un ar pieaugušo uzticības personu – mammu, tēti vai kādu citu. Savukārt vecajā ēkā ar Siguldas novada domes atbalstu nākotnē tiks iekārtota atbalsta jeb ģimenes māja, kur uzturēties bērniem pēc rehabilitācijas, ja nav iespējams uzreiz atgriezties mājās.