Paplašina Āfrikas cūku mēra riska zonas

© F64

Lai veiktu mērķtiecīgus dzīvnieku veselības kontroles pasākumus saistībā ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) tālāku izplatīšanos, kā arī salāgotu nacionālos normatīvus ar Eiropas Komisijas (EK) lēmumiem, tiks paplašinātas ĀCM otrā un trešā riska zonas, paredz valdības apstiprinātie grozījumi noteikumos "Par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietās".

Kā norādīts Zemkopības ministrijas skaidrojumā, 14.augustā spēkā stājušies EK lēmumi, kas paplašina pirmā un otrā riska zonas Igaunijā, Polijas un Lietuvā. Līdz ar to Latvijā nav atļauts ievest no minēto valstu otrās riska zonas dzīvus cūku sugas dzīvniekus, no tiem iegūtus dzīvnieku izcelsmes produktus un atsevišķus pārtikas produktus.

Jaunais slimības riska zonējums, ņemot vērā pašreizējo epidemioloģisko informāciju Baltijas valstīs un Polijā, ļaus veikt mērķtiecīgus dzīvnieku veselības un kontroles pasākumus.

Tāpat skaidrojumā teikts, ka pēdējo nedēļu laikā Igaunijā un Latvijā konstatēti jauni gadījumi, kad mājas cūkas saslimušas ar ĀCM, tādēļ paredzams, ka EK gatavos jaunu lēmumu, ar kuru atkal mainīs ĀCM riska zonas Latvijā.

Kā ziņots, saskaņā ar likumdošanu ir definētas trīs ĀCM riska zonas. Pirmās zonas teritorijā nav konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, tomēr šī buferzona atrodas blakus ĀCM skartajām teritorijām. Dzīvas cūkas un cūkgaļu no šīs zonas drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.

Par otro zonu definētas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mežacūkas. No šīs zonas aizliegts pārvietot dzīvas mājas cūkas, savukārt cūkgaļu un mežacūku gaļu, kā arī gaļas izstrādājumus drīkst izvest, ievērojot Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) noteiktās biodrošības normas.

Savukārt par trešo riska zonu ir noteiktas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, un no šīs teritorijas nedrīkst izvest ne dzīvas cūkas, ne cūkgaļu un tās izstrādājumus, ne arī mežacūku gaļu un tās izstrādājumus.

Plašāka informācija, kā arī visu riska zonu karte atrodama PVD mājaslapā. Izmaiņas noteikumos stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" mājaslapā.

Noteikumi attiecas uz cūku turētājiem. Pēc Lauksaimniecības datu centra datiem Latvijā 2015.gada 1.janvārī bija 7428 cūku sugas dzīvnieku īpašnieki.

Kā ziņots, kopumā ĀCM šovasar konstatēts 54 mājas cūkām - Ainažu, Staiceles, Ambeļu un Vecsalienas pagastā. Savukārt mežacūku populācijā līdz 14.augustam konstatēti 563 slimi dzīvnieki 37 novadu 104 pagastos.

Svarīgākais