Koalīcijas partneri nav apmierināti ar ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (V) asajiem izteikumiem sociālajos tīklos par valdības partneriem un prasa viņa skaidrojumu.
Nedēļas nogalē ministrs savā "Twitter" kontā ierakstījis: "Mani neizbrīna SC ["Saskaņas centra"] un NA [nacionālās apvienības VL-TB/LNNK] kopošanās par tikumību, jo viņu mērķis nav brīva LV, bet totalitāra valsts, kuru pēc tam var nodot Kremlim."
Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) šodien pēc koalīcijas partneru iknedēļas sanāksmes žurnālistiem sacīja, ka ir izlasījusi Rinkēviča izteikumus sociālajos tīklos un tie nav atbalstāmi. "Nevaru iedomāties, ka mūsu koalīcijas partneri iet totalitārās valsts virzienā," norādīja valdības vadītāja.
Viņa arī informēja, ka uz nākamo koalīcijas sēdi plānots ielūgt Rinkēviču, lai skaidro koalīcijas partneriem savus izteikumus. Politiķe arī pauda, ka sociālajā tīklā "twitter" paustais ir katra personīgais konts. Vienlaikus Straujuma atzina, ka, piemēram, viņa arī personīgajā kontā nevar rakstīt visu, kas ienākt prātā. Ir jādomā, ko rakstīt arī sociālajos tīklos, ņemot vērā valsts tēlu, kā arī jābūt cieņai pret koalīcijas partneriem, akcentēja premjerministre.
Valdības vadītāja plāno šo jautājumu pārrunāt ar ārlietu ministru klātienē. Tāpat par to varētu diskutēt arī "Vienotība", tomēr partijai šonedēļ nav plānota valdes sēde.
Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK) pastāstīja, ka šodien šis jautājums arī tika pārrunāts koalīcijas sēdē. "Tā nav problēma starp koalīcijas partijām, tā ir viena ministra problēma," pauda politiķis, piebilstot, ka VL-TB/LNNK aicinās Rinkēviču uz frakcijas sēdi sniegt paskaidrojumus un sagaida, ka ārlietu ministrs publiski atvainosies par šādiem "ļoti skarbiem" apvainojumiem.
Pēc Rasnača teiktā, arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) uzskata, ka tas nav pirmais precedents, kad ārlietu ministrs "uzbrūk" koalīcijas partneriem, tāpēc ZZS aicināja šo jautājumu izskatīt nākamnedēļ koalīcijas sanāksmē.
VL-TB/LNNK Rinkēviča demisiju neplāno prasīt, tomēr cer, ka šāda prakse neturpināsies.
ZZS līderis Uldis Augulis piekrita, ka Rinkēviča paustais ir "pietiekami smagi paziņojumi", tāpēc jābūt skaidrojumam un arī pierādījumiem, ja viņš kaut ko tādu paziņoja.
Paziņojumu plašsaziņas līdzekļiem saistībā ar Rinkēviča izteikumiem izplatījusi arī nacionālās apvienības politiķe, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Viņa pauž, ka Rinkēviču pazīst kā "racionālu un darbaspējīgu politiķi", līdz ar to viņa paziņojums "twitter" kontā saistībā ar balsojumu Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā raisīja pilnīgu neizpratni.
"Pašlaik nav īstais brīdis, lai Latviju pakļautu iekšpolitiskiem riskiem, kurus var radīt neskaidri un viegli pārprotami mājieni sabiedrībai saistībā ar valdības stabilitāti. Saeimā ir bijuši dažādi balsojumi, kuros vienojušies dažādi koalīcijā un opozīcijā pārstāvēti politiskie spēki. Piemēram, par termiņuzturēšanās atļauju piešķiršanu par nekustamajiem īpašumiem, ko sabiedrība uztvēra ļoti sāpīgi, kā arī jautājumā par pareizticīgo Ziemassvētkiem atbilstoši Maskavas patriarhijas baznīcas kalendāram," klāstīja Saeimas priekšsēdētāja. Arī no valdības partneru politiskās vienotības ir atkarīga iekšējā stabilitāte valstī, uzsvēra Mūrniece. Viņa arī piebilda, ka tic, ka Rinkēvičs apzinās savu atbildību gan kā politiķis, gan kā Latvijas ārlietu ministrs.
Kā ziņots, Rinkēvičs telekanālā LNT šorīt skaidroja, ka šādi rīkojies, jo viņu "tiešām pārsteidza", ka komisijā savstarpēji bloķējas tādi it kā pretēji spēki un kopē ideoloģiskos uzstādījumus, kas pašlaik ir aktuāli Krievijā. Katrai partijai ir savi mērķi, bet tas, ka šīs partijas spēj vienoties par šādām lietām, ir bīstami, uzskata politiķis.
Jau ziņots, ka Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija 25.martā atbalstīja opozīcijas deputātes Jūlijas Stepaņenko (S) ideju Izglītības likumā iekļaut normu, kas paredz aizliegt izglītības iestādēs izplatīt un izmantot materiālus, kas var negatīvi ietekmēt izglītojamā tikumisko, estētisko, intelektuālo vai fizisko attīstību. Šādu ideju sēdē atbalstīja vairāki partiju "Saskaņa", VL-TB/LNNK un Latvijas Reģionu apvienības deputāti.