Meklē Lielvārdes Vēstneša titula kandidātu!

© Lielvārdes alus

Ar mērķi saglabāt nacionālās vērtības un popularizēt senas latviešu tradīcijas Lielvārdes alus ir uzsācis projektu, izsludinot pieteikšanos Lielvārdes Vēstneša titulam, kas tiks piešķirts par īpašiem sasniegumiem pilsētas mantojuma saglabāšanā un tā turpināšanā, kā arī sen aizmirstu amatniecības tradīciju atdzimšanā. Turklāt Lielvārdes pilsēta ir izvēlēta simboliski kā viena no senākajām apmetnēm Latvijā ar senām amatniecības tradīcijām, tostarp alus darīšanā.

Par titula ieguvēju var kļūt ikviens, neatkarīgi no dzīves vietas Lielvārdē, citviet valstī vai pat ārpus Latvijas. Titulam var pieteikt gan indivīdus, gan organizācijas, kas snieguši vērtīgu artavu Lielvārdes vārda un pilsētas senā mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā laika periodā no 2013.gada 1.jūlija līdz šī gada 30.jūnijam. Lielvārdes Vēstnesis pateicība par ieguldīto laiku un pūliņiem nacionālu vērtību saglabāšanā saņems stipendiju 1000 eiro apmērā. Kandidātus var pieteikt līdz 20.jūlijam, pieteikumā norādot ieteiktā cilvēka vārdu un nodarbošanos, nopelnus Lielvārdes vārda popularizēšanā. Pieteikumā jānorāda arī tā iesniedzēja vārds un kontakti, kas var noderēt gadījumā, ja projekta organizatori vēlēsies iegūt detalizētāku informāciju par ieteikto personu. Pieteikums jāsūta uz e-pastu stipendija@lielvardesalus.lv. Vēstnesis tiks paziņots jau 26.jūlijā Lielvārdes novada svētkos.

Pati pilsēta ir viena no senākajām apdzīvotajām vietām Daugavas krastā, to jau 1.gadu tūkstotī p.m.ē. apdzīvoja baltu ciltis. Pirmo reizi Lielvārdes nosaukums (Lennewarde) minēts Indriķa hronikā 1201.gadā, vēlīnajos viduslaikos kļūstot par svarīgu reģiona centru mākslas, amatniecības un tirdzniecības jomā. Mūsdienās pilsēta saistās ar Lielvārdes jostu, nacionālās identitātes simbolu vēstures tumšākajos gados, A.Pumpura eposu „Lāčplēsis” un tajā minētajām vietām, Livonijas pils pilsdrupām, kā arī, protams, amatniecības tradīcijām. Arī alum izvēlēts Lielvārdes nosaukums, godinot tradīcijām bagātu pilsētu. Turklāt Lāčplēša alus darītavas meistari šogad uzsākuši Lielvārdes alus brūvēšanu, kas atjauno senas nepasterizētā eila darīšanas tradīcijas Latvijā. Meklējot aldarības saknes Lielvārdē, nonākam 17. gadsimtā, kad aldara amats tika augstā godā celts un dzima kaislība uz izcilu alus garšu. Šos alus darīšanas ziedu laikus nu ceļ gaismā Lielvārdes alus. Tieši tādēļ, sekojot aizlaiku aldaru pēdās, alus darītava izmanto melnas pudeles, lai savu alu sargātu no tiešu saules staru iedarbības, rūpīgi vairakkārt pārbaudot katru pudeli un radot Lielvārdes alu tikai nelielos apjomos – lai būtu droši par tā izcilību un nelokāmi pārliecināti, ka tas ir Lielvārdes vārda cienīgs. 

Svarīgākais