"Gaudeamus” aicina uz krāšņiem svētkiem Daugavpilī

© publicitātes

„17. Baltijas valstu dziesmu un deju svētki „Gaudeamus” tiks atklāti 27. jūnija vēlā vakarā ar svinīgu visu dalībnieku lāpu gājienu svētku tērpos cauri pilsētai uz Daugavpils Marka Rotko mākslas centru un apvienoto pūtēju orķestru koncertu Māra Martinsona virsvadībā mākslas centra pagalmā.

Svētku atklāšanas koncertā Baltijas valstu augstskolu studentu pūtēju orķestri atskaņos dažādu laiku un stilu mūziku. Tauru skaņās simboliskā veidā savienosies pagātne un tagadne - 19. un 20. gadsimtu militārā gaisotne ar tagadnes jauniešu brīvo, atraisīto un enerģētiski piepildīto atmosfēru,” informē „Gaudeamus 2014” sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Melbārde.

Daugavpilī no 27. līdz 29. jūnijam notiks 17. Baltijas valstu studentu dziesmu un deju svētki „Gaudeamus”, kas pulcēs apmēram 5000 dalībnieku no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Festivāla viesi aicināti izbaudīt plašu programmu, kurā līdztekus tradicionālajiem koncertiem, kuros varēs iepazīties ar Latvijas, Lietuvas un Igaunijas tautas dziesmu, deju un folkloras tradīcijām, būs arī vēl citi radoši pasākumi, kas festivāla ietvaros notiks pirmo reizi.

„Kā atzīst festivāla galvenais mākslinieciskais vadītājs, Latvijas Kultūras akadēmijas profesors Jānis Siliņš, gatavošanās šiem svētkiem sākās jau uzreiz pēc pasākuma Lietuvā, Viļņā (2011), kad nākamā festivāla organizēšana tika uzticēta Latvijai. Svētku rīkotāji ar nepacietību gaida, kad trīs gadus lolotās idejas piedzīvos kulmināciju,” informē Aija Melbārde.

Pirmā festivāla diena 27. jūnijs iesāksies ar īpašu mākslas pasākumu – Daugavpilī dzimušā abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko mākslas centrā pulksten 16 notiks visu trīs Baltijas valstu mākslas augstskolu rektoru darbu izstādes atklāšana. Izstādē būs pārstāvēti trīs atšķirīgi mākslas mediji – glezniecība, tekstils un grafika un to būs iespējams apskatīt līdz 9. augustam.

Turpinājumā plkst. 18 Daugavpils Kultūras pilī notiks Igaunijas, Latvijas, Lietuvas tautas deju ansambļu koncerts, kurā piedalīsies četri labākie kolektīvi no katras valsts. Koncertu veido Daugavpils Latviešu kultūras centra pasākumu režisors Jānis Butkevičs un Latvijas Universitātes tautas deju ansambļa „Dancis” mākslinieciskais vadītājs Rolands Juraševskis. Pēc tam plkst. 20.30 Daugavpils Latviešu kultūras centrā – simfoniskās mūzikas koncerts, kas ir unikāls gan tādēļ, ka festivāla ietvaros notiks pirmo reizi, gan arī tādēļ, ka tur kā solisti savukārt piekrituši uzstāties visu svētku dalībvalstu mūzikas augstskolu rektori. Piedalās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas simfoniskais orķestris, diriģents Andris Vecumnieks.

28. jūnijā no pulksten 12 līdz 17 Daugavpils iedzīvotāji un viesi ir aicināti pulcēties pie Daugavpils Universitātes galvenās ēkas, lai baudītu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas nacionālās programmas. Latvijas programmas veidotāji – Latvijas Kultūras akadēmijas Radošās darbības centra jaunrades projektu koordinators, režisors Juris Jonelis un Liepājas Universitātes asociētā profesore, diriģente Ilze Valce gaidāmo koncertu raksturo: „Tradicionālās un tagadnes vērtības ir mijiedarbībā. Dziedam, dejojam un spēlējam par puišu un meitu attiecībām, par mīlestību, par ģimeniskām vērtībām, par jaunības azartu un spēju skatīt pasauli gan poētiski, gan arī sadzīviski krāšņi! Kā tautiskos rakstos!”.

Sestdienas vakarpusē plkst. 20.30 Daugavpils olimpiskajā centrā Jāna Butkeviča režijā notiks vērienīgs Baltijas valstu tautas deju kolektīvu lielkoncerts. Koncerta mākslinieciskais vadītājs – Rolands Juraševskis.

Festivāla pēdējā dienā, 29. jūnijā visi dalībnieki pulcēsies Stropu estrādē uz kulminējošo pasākumu – tradicionālo noslēguma koncertu, kura mākslinieciskais vadītājs ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas emeritētais profesors, diriģents Juris Kļaviņš, režisors – Juris Jonelis. Latvijas, Lietuvas un Igaunijas studenti dziedās, dejos un spēlēs jaunības melodijas, katru savā nacionālā krāsā un visas vienotā kopskaņā, kā pirms divdesmit pieciem gadiem Baltijas ceļā, sadodoties rokās. Komponista Ērika Ešenvalda un dzejnieka Jāņa Petera kopdarba – dziesmas „Tava ir jaunība mana!” pirmatskaņojums trīs valodās būs kā zīme nedalāmībai.

„Gaudeamus 2014” pasākumu scenogrāfiju veidos mākslinieks Ivars Mailītis, kurš jau iepriekš bijis vairāku dziesmu un deju svētku galvenais mākslinieks un spilgti ir palicis atmiņā ar XXV Vispārējo latviešu dziesmu un XV deju svētkiem veidoto vides objektu „Sidraba birzs vainags”.

Festivālu organizē LR Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Daugavpils pilsēta, Daugavpils Universitāte, atbalsta - Banka „Citadele”, Latgales reģiona attīstības aģentūra, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas valsts meži, „Nestea”.

Latvijā

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) arī trešajā izsolē nav izdevies piesaistīt potenciālo investoru interesi par Maskavas kultūras un biznesa centru Rīgā, Marijas ielā 7, kas plašāk pazīstams kā Maskavas nams, liecina informācija elektronisko izsoļu vietnē "izsoles.ta.gov.lv".

Svarīgākais