Pase nav suvenīrs, kas jāsaglabā

© F64

Mainot pasi, daži pat neprasot kopā ar jauno dokumentu saņem arī iepriekšējo – tikai ar pāris caurumiem. Savukārt citiem nederīgo dokumentu ne lūdzams nedod. Turklāt cilvēkiem mēdz piemirsties, ar kādu motivāciju vai tekstu viņiem sacaurumotais dokuments ir atdots. Vieni apgalvo, ka „paprasīju par piemiņu un man atdeva”, citiem itin kā piedāvāts - „man pajautāja, vai gribu veco pasi atpakaļ”.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) ik pa laikam uzklausa cilvēku vēlmes saņemt veco pasi par piemiņu. Kāpēc gan kādam vajadzētu dokumentu, kurš nekādi vairs nav izmantojams? Ir cilvēki, kuri godīgi atbild – vēlos to saglabāt kā suvenīru sev vai bērniem. Likums nosaka vispirms jau to, ka personu apliecinošs dokuments ir Latvijas Republikas īpašums, bet persona, kurai tas izsniegts, ir tikai dokumenta turētājs.

Tomēr ir gadījumi, kad sacaurumotās pases atdod. Piemēram, sākot no 1992. gada, kad uzsāka Latvijas iedzīvotāju uzskaiti un reģistrāciju Iedzīvotāju reģistrā, PSRS sarkanajā pasē Latvijas iedzīvotājiem tika ierakstīts personas kods, un arī šis dokuments pēc derīguma termiņa beigām tika atdots cilvēkam. Tagad to var pētīt ar interesi, jo gan pases noformējums, gan tajā ierakstītā informācija (asinsgrupa, spiedogs par laulības noslēgšanu vai šķiršanu, pieraksta adrese un pat informācija par pakļautību karadienestam – arī sievietēm) pašreizējās pasēs nav ierakstīta.

Līdzīgi arī zilās Latvijas Republikas pases ir nonākušas atpakaļ pie valsts pilsoņiem. „Iespējams, ka pasē ir, piemēram, Baltkrievijas vai Krievijas vai kāda cita vīza, kas, lai arī beigusies, varētu būt nepieciešama jaunas vīzas saņemšanai,” norāda PMLP sabiedrisko attiecību speciāliste Undīne Priekule. Tāpēc nevajag justies pārsteigtiem, ka pat pirms dažiem gadiem izsniegtas vienreizējās vīzas dēļ nederīgo pasi saņemsiet atpakaļ. Piemēram, Krievijas iestādes pirms jaunas vīzas izsniegšanas parasti pieprasa uzrādīt iepriekšējo pasi, kurā jau ir Krievijas vīza, lai arī beigusies. Tas nozīmē, ka nederīgā pase noderēs nākamajā braucienā uz Krieviju, pat, ja pašlaik to neplānojat. „Ja vecā pase ar šo šobrīd nederīgo vīzu tiks iznīcināta, tad, kad varbūt vēlēsieties braukt uz Krieviju, jaunas vīzas saņemšanas process būs sarežģītāks,” izskaidro U. Priekule.

Personu apliecinošu dokumentu noteikumos teikts: „Pēc personu apliecinoša dokumenta saņemšanas personas nederīgo pasi, ja personai tāda ir, caurdur un atstāj personas rīcībā, ja pasē ir derīga vīza vai uzturēšanās atļauja vai pase nepieciešama vīzas vai uzturēšanās atļaujas saņemšanai."

Kur paliek vecās pases? „Nederīgo pasu uzglabāšanas un iznīcināšanas kārtību nosaka PMLP iekšējo noteikumi, kas domāti dienesta lietošanai,” īsi atbild U. Priekule. Piemēram, neizsniegtu personu apliecinošu dokumentu un PIN aploksni, kā arī pārvaldes rīcībā esošu nederīgu personu apliecinošu dokumentu pārvalde glabā vienu gadu un pēc tam iznīcina. Bet, ja personu apliecinošā dokumentā konstatētas viltojuma pazīmes, to nosūta Valsts policijai.

Latvijā

Šobrīd norit balsošana par titulu "Gada Eiropas cilvēks Latvijā". Par titulu sacenšas trīs cilvēki - Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, animācijas filmas "Strume" režisors Gints Zilbalodis un Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne. Valsts prezidents šajā saistībā vēries ar lūgumu pie sabiedrības.

Svarīgākais