Notiks ekspedīcija uz Somu līcī nogrimušo Latvijas Kara flotes flagmani "Virsaitis"

© Kara muzejs

4. septembrī no Tallinas ostas sāksies ekspedīcija uz Somu līcī nogrimušo Latvijas Kara flotes flagmani „Virsaitis”, lai pie tā vraka novietotu piemiņas plāksni, tādējādi izrādot godu kuģim un tā komandai par viņu ieguldījumu Latvijas Kara flotes izveidē.

Tāpat pasākuma laikā aizsardzības ministram Artim Pabrikam tiks nodots flagmaņa „Virsaitis” zvans, kas pēc tam nonāks Latvijas Kara muzeja īpašumā.

Pasākumā piedalīsies arī Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, Jūras spēku flotiles komandieris jūras kapteinis Rimants Štrimaitis un aicinātie viesi, kā arī Somijas pārstāvji, kas sniedza sākotnējo informāciju par nogrimušo flagmani un piedalās dokumentālās filmas veidošanā par „Virsaiti”.

Ekspedīcija noritēs uz Latvijas Jūras spēku kuģa M-08 „Rūsiņš”, kas reizē būs arī platforma, no kuras Jūras spēku mācību centra Ūdenslīdēju mācību daļas ūdenslīdēji iegremdēsies, lai apsekotu nogrimušā flagmaņa vraku. Paredzēts arī Jūras spēku flotiles kapelāna aizlūgums un vainagu nolaišana jūrā. Atbalstu ekspedīcijas nodrošināšanai sniegs arī Igaunijas Jūras spēki.

„Virsaitis” ir pirmais Latvijas Kara flotes kuģis, kas ūdenī tika nolaists 1921. gada 12. jūnijā un vēlāk pildīja flagmaņa funkcijas. 20. - 30. gados flagmanis pārstāvēja Latviju starptautiskos reprezentācijas braucienos un manevros.

Pēc padomju okupācijas 1940. gada 17. jūnijā „Virsaiti”, tāpat kā pārējos Latvijas Kara flotes kuģus un zemūdenes, ieskaitīja Padomju Savienības Sarkankarogotās Baltijas Kara flotes sastāvā, tādēļ tobrīd kuģa komandieris bija Padomju Kara flotes virsnieks, taču kuģa apkalpē joprojām bija vairāki latvieši. Latvijas Kara flotes flagmanis „Virsaitis” II pasaules kara laikā - 1941. gada 2. decembrī, evakuējot Padomju armijas daļas no Hanko pussalas Kara bāzes, sadūrās ar mīnu un nogrima.

Latvijas Kara flotes flagmaņa „Virsaitis” vraku 2005. gadā uzgāja somu ūdenslīdēji, bet 2008. gadā to somu vēsturnieki arī identificēja. Taču Latvijas Kara muzeja eksperti par faktu, ka ir atrasts Latvijas pirmais flagmanis, uzzināja tikai 2011.gada oktobrī, kad interesi par kuģa vēsturisko nozīmi izrādīja somu ūdenslīdēju grupa, gatavojot dokumentālo filmu par Hanko pussalas evakuāciju.

Svarīgākais