Cilvēki lietoja no akmens darinātus šķēpa uzgaļus jau pirms 500 000 gadu - aptuveni 200 000 gadu agrāk, nekā uzskatīts iepriekš, atklājuši antropologi.
Uzgaļa uzlikšana prasa rūpīgāku plānošanu un piepūli, nekā kāta noasināšana, tāpēc šķēpa uzgaļu parādīšanās ir nozīmīgs notikums agrīno medību ieroču vēsturē.
Šķēpi ar akmens uzgaļiem daudzkārt tikuši atrasti Akmens laikmeta arheoloģisko izrakumu vietās, un to vecums tika noteikts līdz 300 000 gadu, norādījuši pētnieki. Tomēr jaunā pētījumā, kas publicēts amerikāņu akadēmiskajā žurnālā "Science", noskaidrots, ka cilvēki lietoja tāda veida ieročus vēl agrāk, nekā zinātnieki uzskatījuši līdz šim.
"Gan neandertālieši, gan arī cilvēki lietoja šķēpus ar akmens uzgaļiem. Tomēr tagad atrasts pirmais pierādījums tam, ka šīs tehnoloģijas aizsākumi meklējami pirms abu sugu izveidošanās vai arī veidošanās laikā," skaidro pētījuma līdzautors un Arizonas štata universitātes zinātnieks Bendžamins Šovils.
"Šķiet, ka dažas iezīmes, ko līdz šim piedēvējām mūsdienu cilvēkiem un to tuvākajiem radiniekiem neandertāliešiem, tomēr piemitušas arī senākām sugām," piebilda vadošā pētniece Džeina Vilkinsa no Toronto Universitātes. "Atklājums apgāž mūsu iepriekšējo priekšstatu par agrīno cilvēku dzīvi un spējām pirms mūsu sugas izveidošanās."
Pētījumā analizētie šķēpu uzgaļi tika uzieti Āfrikas dienvidos pirms gandrīz 35 gadiem, taču tikai 2010.gadā ar modernām metodēm tika noteikts, ka to patiesais vecums ir aptuveni 500 000 gadu. Pētnieki arī pierādīja, ka smailie akmeņi lietoti kā šķēpu uzgaļi, nevis citām vajadzībām.