Rīgas Kongresu namā apskatāma izstāde "Latvija 1939-1991: No okupācijas līdz brīvībai"

Līdz 6.maijam Rīgas Kongresu namā apskatāma Latvijas Okupācijas muzeja ceļojošā izstāde "Latvija 1939-1991: No okupācijas līdz brīvībai", aģentūru LETA informēja Okupācijas muzeja sabiedrisko lietu vadītājs Jānis Erno.

Izstādes 24 planšetēs redzami dokumenti, fotogrāfijas un teksti par Latvijas valsts un tautas likteņgaitām, sākot ar neatkarīgas valsts proklamēšanu, cauri brīvības zaudēšanai un divu totalitāro režīmu okupācijām līdz neatkarības atgūšanai. Teksti un ilustrāciju paskaidrojumi lasāmi latviešu, krievu un angļu valodā.

Izstāde domāta demonstrēšanai skolās. Tā dod iespēju ar Latvijas vēsturi iepazīties skolēniem. Skolotājiem ir iespēja apgūt muzeja izglītības programmas izstrādāto metodiku, lai izstādi izmantotu mācībām. Izstāde bez maksas apceļojusi gandrīz visus Latvijas novadus, kā arī eksponēta Lietuvā, Igaunijā, Moldovā un Ukrainā.

Izstāde "Latvija 1939-1991: No okupācijas līdz brīvībai" ietver arī muzeja skatījumu uz Otrā pasaules kara traģiskajiem notikumiem Latvijā. Arī uz tiem notikumiem, kas atspoguļoti Kongresu namā apskatāmajā fotoizstādē "Rīgas operācija".

Erno uzsvēra, ka Latvijas Okupācijas muzejā ar cieņu piemin visus Otrā pasaules kara upurus, bet uzskata, ka Otrā pasaules kara gados nenotika Latvijas atbrīvošana. Latvijas Republiku iznīcināja Vācijas-PSRS vienošanās un sekojošās cīņas, bet 1944.-1945. gadā okupācijas varas nomainīja cita citu. Zaudēdama savu valstiskumu, Latvijas Republika Otrajā pasaules karā nevarēja piedalīties. Līdz ar to valsts pilsoņiem nebija nevienas "pareizās" karojošās puses, kurai pievienoties. Latvijas iedzīvotāji Hitlera un Staļina sāncensībā abās frontes pusēs iesaistījās gan brīvprātīgi, gan piespiedu kārtā. Tūkstošiem no viņiem Otrais pasaules karš atņēma dzīvības.

Svarīgākais