Lietuvā svētdien notiks referendums par iespēju aizliegt pārdot Lietuvas zemi ārvalstniekiem.
Referendumā arī prasīts iedzīvotāju viedoklis par konstitūcijas labojumiem, nosakot, ka zemes īpašumi, iekšzemes ūdenskrātuves, meži un parki var piederēt tikai Lietuvas Republikai un tās iedzīvotājiem.
Tautas nobalsošanā arī rosināts noteikt, ka stratēģiski svarīgu dabas resursu izmantošanas jautājumus var risināt tikai ar referendumiem.
Lietuvas iedzīvotāji arī aicināti paust nostāju par referenduma izsludināšanai nepieciešamo parakstu skaita samazināšanu no pašreizējiem 300 000 līdz 100 000.
Kā liecina sabiedrības aptaujas, referendumā, visdrīzāk, gaidāma pārāk zema vēlētāju aktivitāte, lai šis balsojums tiktu atzīts par notikušu.
Tirgus un sabiedriskās domas izpētes centra "Vilmorus" maijā veiktā aptauja liecina, ka pilnīgi noteikti piedalīties referendumā gatavojas 36% lietuviešu, taču, lai referendumu atzītu par notikušu, vēlētāju aktivitātei jāpārsniedz 50% robeža.
Aizliegums ārvalstniekiem iegādāties lauksaimniecībā izmantojamo zemi Lietuvā bija spēkā līdz 2014.gada maijam. Gatavojoties gaidāmajai zemes tirgus liberalizācijai, Seims pēdējā brīdī pieņēma zināmas drošības sviras - likumdošanas grozījumus, kas nosaka ierobežojumus lauksaimniecības zemes iegādei.
Pēdējās nedēļās pirms referenduma atkal saasinājušās kaislības ap tā piekritējiem un pretiniekiem.
Viens no referenduma iniciatoriem, Lietuvas Tautininku savienības priekšsēdētājs Juļus Panka, izteicis cerību, ka cilvēki pildīs savu pilsoņa pienākumu un dosies balsot.
Savukārt konservatīvo partija - Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti - izplatījusi aicinājumu referendumu boikotēt un mudināt to darīt arī citus. "Referenduma formulējums, lai gan tas daudziem var likties pievilcīgs, ir antikonstitucionāls, var kaitēt Lietuvas dalībai Eiropas Savienībā vai pat novest pie Lietuvas izstāšanās no ES," norādīts partijas paziņojumā.
"Tēvzemieši" uzskata, ka referenduma iniciatīva "rupji pārkāpj saistības, ko Lietuva uzņēmusies kā ES dalībvalsts, jo paredz aizliegt zemes pārdošanu pat ES valstu pilsoņiem". Vienlaikus partija pauž pārliecību, ka problēmas, kas saistītas ar zemes pārdošanu, jau atrisinātas, paredzot zināmas drošības sviras Lietuvas likumdošanā un noregulējot zemes tirgu tā, lai novērstu spekulēšanu ar zemi.
Attiecībā uz otro referenduma jautājumu konservatīvie norāda, ka nepieciešamo parakstu skaita samazināšana "pavērtu ceļu bezatbildīgām iniciatīvām, radītu politisko sajukumu un mazinātu parlamentārās demokrātijas lomu", iespējams, radot apdraudējumu nacionālajai drošībai. Šajā sakarā viņi vilkuši paralēles ar prokremliskajām "referendumu" iniciatīvām Krimā, paužot bažas, ka atvieglotas prasības turpmāko referendumu rīkošanā "varētu pavērst Lietuvas rietumniecisko kursu atpakaļ uz Austrumiem".
Referenduma iniciatori šīs apsūdzības noraida.