Šodien Satversmes tiesa (ST) rakstveida procesā skatīs lietu par prokuroru izdienas pensiju samazināšanu.
Kā ziņots, ka ST lietu septembra vidū ierosināja pēc Allas Ignatjevas konstitucionālās sūdzības, kurā Ignatjeva norādījusi, ka viņai piešķirta izdienas pensija par prokurores amatā nostrādāto laiku, taču šobrīd viņas kā pašnodarbinātās personas pensijas apmērs ir samazināts par 70%.
Pēc Ignatjevas domām, apstrīdētā norma neatbilstot tiesiskās paļāvības un samērīguma principam. Ignatjeva norāda, ka materiāli sodīt cilvēku par to, ka viņš strādā, nevarot būt normas leģitīms mērķis.
ST paredzējusi vērtēt Prokuroru izdienas pensiju likuma pārejas noteikumu 8.punkta atbilstību Latvijas Satversmes 1., 91. un 109.pantam.
Satversmes 1.pants noteic, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika, Satversmes 91.pants garantē personu vienlīdzību likuma un tiesas priekšā, bet Satversmes 109.pants noteic, ka ikvienam ir tiesības uz sociālo nodrošinājumu vecuma, darbnespējas, bezdarba un citos likumā noteiktajos gadījumos.
Apstrīdētā norma noteic: "No 2009.gada 1.jūlija līdz 2012.gada 31.decembrim izdienas pensijas saņēmējam, kurš 2009.gada 1.jūlijā ir obligāti sociāli apdrošinātā persona (darba ņēmējs vai pašnodarbinātais), izdienas pensiju pārrēķina un samazina par 70% no aprēķinātā izdienas pensijas apmēra. Izdienas pensijas apmērs atjaunojams ar tā mēneša pirmo datumu, kas seko mēnesim, kurā zaudēts obligāti sociāli apdrošinātās personas statuss."