Šogad spēcīgākais cenu ietekmējošais faktors būs elektroenerģijas tarifu kāpums, kura prognozētā ietekme uz inflāciju būs ap 0,5 procentpunktiem, prognozē Finanšu ministrija.
Kā ziņots, Saeima ir pieņēmusi grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu no 2014.gada aprīļa, kad Latvijas mājsaimniecībām elektroenerģija būs jāpērk brīvajā tirgū. Tādējādi elektrības cena atsevišķām mājsaimniecībām pieaugs pat par 40%.
Tomēr Finanšu ministrija paziņojumā medijiem informē, ka kopumā gada vidējā inflācija saglabāsies salīdzinoši zema, 2014.gadā nepārsniedzot 2%.
Cenu izmaiņas ir cieši saistītas ar iedzīvotāju ienākumu līmeni. Ar 2014.gada janvāri minimālā darba samaksa ir paaugstināta par 12,4%. Atbilstoši darba samaksas pieauguma tendencēm straujāk varētu sadārdzināties vienīgi pakalpojumi, kuru sniegšana darbietilpīgāka. Nodokļu izmaiņām, izņemot akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem un dabasgāzei, nozīmīga iespaida uz cenām šogad nebūs, prognozē ministrijā.
Vienlaikus tiek uzsvērts, ka tālākā attīstība būs atkarīga no produktivitātes kāpuma. "Kāpinot darba samaksu straujāk nekā produktivitāti, valsts ekonomika riskē ar konkurētspējas zudumu. Tieši konkurētspējas zudums padarīja 2008.-2010.gada ekonomisko krīzi īpaši smagu. Tāpēc valdības prioritāte ir atgriezt darba tirgū tos darbaspējas vecuma iedzīvotājus, kuri pašlaik nevar atrast darbu," paziņojumā medijiem uzsver finanšu ministrs Andris Vilks (V).
Kā ziņots, Centrālās statistikas pārvaldes dati rāda, ka vidējais patēriņa cenu līmenis 2014.gada janvārī, salīdzinot ar 2013.gada janvāri, palielinājās par 0,4%. Precēm cenas samazinājās par 0,3%, bet pakalpojumiem pieauga par 2,3%.
Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir saglabājies nemainīgs.
Šā gada janvārī, salīdzinot ar 2013.gada decembri, patēriņa cenas palielinājās par 0,6%. Precēm vidējais cenu līmenis pieauga par 0,5%, bet pakalpojumiem - par 1,1%.