Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa šodien Ķīpsalas izstāžu hallē sāka iztiesāt vērienīgo Zolitūdes traģēdijas krimināllietu. Tā tika ierosināta pēc tam, kad 2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Būveksperti ir secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, kā rezultātā tas iegruva.
Tiesa šodien pasludināja pārtraukumu Zolitūdes traģēdijas krimināllietā līdz plkst.15, lai izlemtu jautājumu par lietas sadalīšanu atsevišķos procesos. Šobrīd zināms, ka atsākta Zolitūdes krimināllietas iztiesāšana.
Šodien Rīgā, Ķīpsalas izstāžu zālē, ar aptuveni 50 minūšu nokavēšanos tika atklāta pirmā tiesas sēde tā dēvētajā Zolitūdes traģēdijas krimināllietā, kas ir apjomīgākā pēdējos gados Latvijas tiesās izskatītā krimināllieta.
Pastāv ļoti augsta iespējamība, ka Zolitūdes traģēdijas krimināllietā šodien tiesas process nenotiks, proti, viņš sāksies, bet neturpināsies, jo tiks atbalstīts divu tiesnešu lūgums atstatīties no lietas, šorīt Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.
Rīgas apgabaltiesā nākamnedēļ, 7. decembrī sāksies tiesas debates tā dēvētajā Zolitūdes traģēdijas civillietā. Kā ziņots, līdz šim tiesa noraidīja pieteikumu apķīlāt SIA "Maxima Latvija" kustamo mantu. Tiesā tika lūgts apķīlāt "Maxima" kustamo mantu viena miljona eiro apmērā.
Interese par piemiņas grāmatu Atceries Zolitūdi bija tik liela, ka visiem tās nepietika. Tagad no Lietuvas atvesti papildu eksemplāri, un tos var saņemt no šodienas.
Atgādinot par sagruvušo veikalu Maxima Zolitūdē, Priedaines ielā 20, novietots piemiņas memoriāls. Tas ir pagaidu memoriāls, bet var prognozēt, ka paliks tur ilgi.
Ir pagājuši divi gadi, kopš Zolitūdē sabruka Maxima lielveikala jumts un 54 cilvēki gāja bojā. Tolaik vismaz dažas dienas cilvēki bija vienoti sāpēs un dusmās. Bija kaut kas līdzīgs Atmodas laikam – cilvēki bija draudzīgi, dalījās tējā un ēdienā, neprasot par to samaksu, cilvēks cilvēkam bija draugs, latvietis krievam nebija naidnieks. Ilgas gan šīs sajūtas nebija – ātri pārgāja.
Zolitūdes traģēdijas pirmajā gadadienā cilvēki bija sašutuši par to, ka iespējamie vainīgie 54 cilvēku nāvē nav ne atrasti, ne nosaukti, ne tiesāti. Ir pienākusi traģēdijas otrā gadadiena. Zolitūdes lietā ir nosaukti aizdomās turamie, kā arī politiski un morāli atbildīgie. Zolitūdes traģēdijas krimināllietu sāks skatīt 8. decembrī. Vai tas ir atvieglojis cietušo un bojāgājušo tuvinieku sēru smagmi?
Joprojām nav izdarīts viss, lai neatkārtotos tādas traģēdijas, kas notika pirms diviem gadiem Zolitūdē, uzskata biedrības "Zolitūde 21.11." vadītāja Regīna Ločmele-Luņova.
Dažādās Latvijas tiesās patlaban tiek skatītas 13 ar Zolitūdes traģēdiju tieši saistītas civillietas, un kopējā prasību summa tajās pārsniedz 635 miljonus eiro, liecina aģentūras LETA apkopotā informācija.
Drīz apritēs divi gadi, kopš zem lielveikala Maxima gruvešiem Zolitūdē izdzisa 54 cilvēku dzīvības. Tiesās nonākušas gan cietušo civillietas, gan 80 sējumu krimināllieta, Saeimas parlamentārā izmeklēšanas komisija pēc neglītām peripetijām ap tās galaziņojumu to tomēr apstiprinājusi.
Nākamnedēļ Zolitūdes traģēdijas teritorijā, Priedaines ielā 20, tiks sākta pagaidu piemiņas vietas montāža, aģentūrai LETA sacīja Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs (GKR).
Rīgas apgabaltiesas lēmums apķīlāt SIA "Tineo" un SIA "Homburg Zolitude" mantu "iedragās" sākotnējos pastāvīgā memoriāla Zolitūdes traģēdijas vietā izbūves plānus, aģentūrai LETA atzina Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (S).