Zinātne

29.nov 2018
Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) meklē "savu taciņu" pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa un premjera amatam izvirzītā Alda Gobzema, lai atgādinātu par zinātnes potenciālu, intervijā LNT raidījumā "900 sekundes" atzina LZA prezidents Ojārs Spārītis.
22.nov 2018
Turpinoties diskusijām par Eiropas Savienības nākamo daudzgadu budžetu, vienai nozīmīgai pozīcijai tajā ir izredzes uz grandiozu kāpumu. Pētniecības un inovācijas programmā Apvārsnis ieplūdīs vismaz simt miljardi eiro. Vienīgā nelaime, ka ar iepriekšparedzamu gultni Rietumeiropas virzienā, kas nav īsti labvēlīgi Latvijai.
20.nov 2018
“Ja bez skafandra iziesiet uz Marsa, jūs nosalsiet līdz nāvei un jums nebūs ko elpot. Un, ja šie apstākļi jūs nenobeigs, tad radiācija to mierīgi var izdarīt,” tā par problēmām, kas sagaida kolonistus uz Sarkanās planētas, saka amerikāņu rakstnieks, grāmatas “Kā mēs dzīvosim uz Marsa” autors Stīvens Petraneks.
1.okt 2018
Prestižā Nobela prēmija medicīnā šogad piešķirta ASV un Japānas zinātniekiem Džeimsam P. Elisonam un Tasuku Hondzjo par pētījumiem vēža ārstēšanā.
8.sep 2018
''European House Ambrosetti'' forumā Itālijā dr. Hiroši Išiguro prezentējis HI5 robotu, kurš tapis pēc viņal līdzības.
photo_camera
28.aug 2018
Auksta un sausa klimata periodi senatnē palīdzēja tagadējai cilvēku sugai Homo sapiens nomainīt neandertāliešus Eiropā, konstatēts pirmdien publicētā pētījumā.
27.aug 2018
Pretnovecošanas produktu industrija šobrīd ie 250 miljardus vērta, tomēr ''jaunības eleksīrs'' neeksistē. Vismaz pagaidām, jo pētnieku grupa uzskata, ka atrodas tuvu tā izgudrošanai, informē TIME.
24.jūl 2018
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) uzsver, ka Latvijas zinātnei valsts atvēlētais rieciens kļuvis daudz biezāks: lūk, turpmākajos trijos gados paredzēts finansēt pētniecības projektus kopumā par 27,5 miljoniem eiro. Tomēr tas ir ļoti nepietiekami, to pierāda arī šā gada fundamentālo un lietišķo pētījumu konkurss, kurā tikai 16% no iesniegtajiem projektiem saņēma finansiālo atbalstu.
5.jūl 2018
Pēc vairāk nekā 3 miljoniem gadu kopš tās nāves, mazas zīdaiņu meitenītes fosīlijas sniegušas unikālu skatu uz to, kā dzīvoja mūsu senču bērni, informē CNN.
3.jūl 2018
Planētu novērošanas ierīce fiksējusi pirmo jebkad veikto planētas dzimšanu, kura notiek tepat mūsu galaktikā, informē CNN.
26.jun 2018
Ceturtā Pasaules latviešu zinātnieku kongresa trešās dienas (20. jūnijs) vadmotīvs bija Latvija ceļā uz viedvalsti. Izglītības, zinātnes un tehnoloģiju sintēze. Esmu ļoti apmierināts ar tur gūto, taču pašam vārdam «viedvalsts» man gribētos dzirdēt precīzu, nevis, kā man šķita, samērā nepilnīgu definīciju. Lai arī esmu izbijis tehnokrāts, lai arī man ir pilnīgi pieņemami, piemēram, vārdi «viedās tehnoloģijas» un es puslīdz saprotu, ka šī, kā teic, ceturtā industriālā (informatīvā, digitālā?) revolūcija sola un jau sniedz līdz šim nebijušas, daudz straujākas situatīvas pārmaiņas mūsu dzīvē, darbā, vidē... pagaidām es vārdus «tehnoloģijas», «digitalizācija» ar «viedvalsti» nesaistu.
24.jun 2018
Eiropas Savienības (ES) digitālās attīstības kopējā novērtējumā Latvija saglabājusi 19. vietu starp pārējām dalībvalstīm. Tā liecina Eiropas Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI) rādītāji. Turklāt tādos aspektos kā “Savienojamība” un “Interneta pakalpojumu lietošana” Latvija guvusi progresu, sasniedzot 10. vietu, savukārt rādītājā “Digitālie publiskie pakalpojumi” gada laikā esam pakāpušies no 14. uz 9. vietu.
18.jun 2018
Zinātnei nav jājūtas kādam pateicību parādā vai kādu apkalpojošai, šodien IV Pasaules latviešu zinātnieku kongresa atklāšanā sacīja izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V).
5.jun 2018
''Soyuz MS-07'' komandieris Antons Škapļerovs ar savu komandu, kurā bija NASA, JAXA un Roscosmos kosmonauti, veiksmīgi ar kapsulu piezemējušies Kazahstānas stepēs, noslēdzot savu visuma misiju.
19.apr 2018
Finanšu ministrijas šā gada 9. marta vēstulē Izglītības un zinātnes ministrijai, reaģējot uz Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības augstākās izglītības un zinātnes jautājumu risināšanai veltīto iesniegumu, rakstīts: «Vēršam jūsu uzmanību, ka saskaņā ar likumu Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2018., 2019. un 2020. gadam visi pieejamie valsts budžeta finanšu līdzekļi 2018. gadam un diviem turpmākajiem gadiem ir sadalīti.»
2.apr 2018
Gads, kurš aizvadīts kosmosā, cilvēku izmaina ne tikai ārēji, bet skar pat gēnus, informē CNN.
22.jan 2018
2018. gada 22. janvārī Baltijā sākas pieteikšanās prestižajai L`ORÉAL Baltic stipendijai "Sievietēm zinātnē". Šogad piecas Baltijas zinātnieces katra saņems 6000 eiro stipendiju par savu ieguldījumu zinātnē.
15.dec 2017
Arī pēc otra saskaņošanas apļa ministrijās noteikumu projekts par profesijām, kurās uz Latviju aicināmi kvalificēti ārzemnieki, praktiski bez izmaiņām nodots skatīšanai valdībā, bet valdība to neskata, jo trūkst politiskas vienošanās – pārāk daudzas nozares ar šā dokumenta palīdzību cenšas tikt pie vēl lētākiem darbiniekiem. To vidū pat Latvijas zinātne, kas līdz šim gaudusies par drīzu nāvi hroniska naudas bada apstākļos.
21.nov 2017
19.oktobrī ticis fiksēts kas savāds, kas lidojis cauri mūsu saules sistēmai, ziņo CNN. Izrādījies, ka tas ir viesis no citas galaktikas!
20.okt 2017
Šobrīd publiskajā telpā būtiski aktualizējies jautājums par nepietiekamo finansējumu zinātnei. Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidents Ojārs Spārītis visai skarbi raksturoja situāciju: Latvija melojusi Eiropas Savienībai (ES) un Eiropas Komisijai (EK) par to, ka 2020. gadā finansējums zinātnei mūsu valstī sasniegs 1,5% no valsts iekšzemes kopprodukta (IKP). Kā atzīst zinātnieks, tad finansējums šobrīd sasniedz tikai desmito daļu no tā. Tas kārtējo reizi akcentē to, ka uz solījumiem paļauties nevar. Turklāt jāuzrauga tie projekti, kas pašlaik spēj sniegt finansējumu zinātniekiem, lai nauda aiziet pareizajiem mērķiem.