Latvijas medikamentu vēsturē mūsu valstī pirmo reizi izgudrotas un sintezētas jaunas pretvēža zāles ir atļauts lietot ASV. Latvijas onkologi atzinīgi novērtē šo notikumu, jo šī valsts ir viens no plašākajiem medikamentu tirgiem, taču neslēpj šaubas, ka līdz mūsu pacientiem šis preparāts tā arī var nenonākt.
Jūlija sākumā ASV Pārtikas un zāļu administrācija izsniegusi atļauju izmantot medicīnā jaunas pretvēža zāles, kuru darbīgā viela izgudrota un sintezēta Latvijā, aģentūru LETA informēja Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš.
Latvijas iedzīvotāju zāļu skapīšos ir sakrājies ievērojams skaits nederīgu medikamentu, tādējādi ekoloģiski drošai iznīcināšanai tiek nesti palieli maisiņi ar nederīgām zālēm, nevis atsevišķi iepakojumi. Aptaujā, kas veikta akcijas "Vislatvijas zāļu skapīšu tīrīšana" laikā, 36% aptaujāto atzinusi, ka atnesuši vairāk nekā 15 nederīgu medikamentu iepakojumus, bet trešdaļa aptaujāto ekoloģiski drošai pārstrādei nodevuši vidēji 10 nederīgu zāļu iepakojumus.
Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) šomēnes ir sākusi ibuprofēnu saturošu zāļu vērtēšanu, jo pastāv bažas, ka augstas tā devas var radīt kardiovaskulārus riskus jeb negatīvi ietekmēt sirds un asinsvadu veselību.
Pastāv vairākas iespējas, kā ne tikai samazināt, bet pilnībā atcelt pacientu līdzmaksājumus par kompensējamiem medikamentiem bez papildus naudas izdalīšanas no valsts budžeta, aģentūru LETA informēja Latvijas Aptiekāru asociācijas vadītājs Guntis Belēvičs.
Summa, kas pacientiem jāpiemaksā par kompensējamiem medikamentiem, pēdējo gadu laikā būtiski pieaugusi, neraugoties uz informatīvām kampaņām, mudinot pirkt lētākos valsts kompensētos medikamentus.
No 2014.gada 1.janvāra bērniem līdz 18 gadu vecumam valsts kompensējamajiem medikamentiem un medicīnas ierīcēm tiks piemērota 100% kompensācija – to paredz šodien, 17.decembrī, valdības sēdē apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.
Veselības ministrija (VM) neredz pamatu zāļu kompensācijas kārtības pārskatīšanai un norāda, ka tā darbojas uz zinātniskiem pierādījumiem un pacientu interesēs, aģentūru LETA informēja ministrijā.
Zāļu valsts aģentūra piedāvā iedzīvotājiem elektroniski ziņot par zāļu blakusparādībām, jo līdz šim to varēja darīt, tikai aizpildot papīra formāta veidlapu. Ik gadu aģentūra saņem aptuveni 300 zāļu blakņu ziņojumu, kuru informācijas avots ir ārstniecības personas, taču ļoti maz ziņojumu ir no iedzīvotājiem.
Lai gan valdība atkal papildus piešķīrusi veselības nozarei 2,5 miljonus latu kompensējamo medikamentu apmaksai, var teikt, ka kompensējamo zāļu sistēma strādā uz deficīta robežas, jo šis nav pirmais ekstra piešķīrums tā vietā, lai nodrošinātu pilnvērtīgu sistēmas darbību.
Antibiotiku patēriņš mūsu iedzīvotāju vidū Eiropas Savienībā ir viens no zemākajiem, vēl zemāks tas ir tikai Igaunijā un Nīderlandē, taču šo ziņu aizēno fakts, ka slimnīcās antibiotikas lieto «pa labi un pa kreisi».
Vakar Latgalē kāds divus gadus vecs puisēns piekļuvis pieaugušo medikamentiem un iedzēris šķidrās antibiotikas, tādēļ nogādāts slimnīcā ar saindēšanos ar medikamentiem, aģentūrai LETA pastāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Inga Vītola.
Nākamā gada veselības aprūpes budžetā kompensējamiem medikamentiem ieplānoti gandrīz par miljons latu mazāk līdzekļu, nekā šogad zālēm atvēlēts. Šīs ziņas satraukušas pacientus, kuri ir šokēti par to, ka kārtējo gadu pēc kārtas jau sākotnēji valsts kompensētiem medikamentiem ieplānots acīm redzami par maz naudas, un apsver iespēju rīkot publiskas akcijas.
Lielbritānijā pēc notievēšanas tablešu lietošanas miris 18 gadus jauns puisis. Preparāts, kas paredzēts "tauku dedzināšanai", burtiski izdedzinājis puisi no iekšpuses.
Latvijas Slimnīcu biedrībai (LSB) nav skaidrs, kā tiks sadalīti šonedēļ veselības nozarei piešķirtie papildu 5,2 miljoni latu, tāpēc biedrības vadītājs joprojām prognozē, ka nepietiekamā finansējuma dēļ vairākās reģionālajās slimnīcās pacientiem jau septembrī būs jāmaksā par pakalpojumiem, kurus būtu jāapmaksā valstij.
Nereti Latvijā cilvēkiem ar dažādām sarežģītām saslimšanām jādodas uz attīstītākām valstīm, lai iegūtu iedarbīgākas zāles vai valsts atbalstu dārgo medikamentu iegādei. Līdzīgi ir arī ar biofarmācijas ražojumiem, kas, iespējams, efektīvāk risina dažādas veselības problēmas.
Vakar Kurzemē mediķu aprūpē nonācis četrus gadus vecs zēns, kurš bija saindējies ar auklītes somā atrastiem medikamentiem, aģentūrai LETA pastāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša.