Šī gada diskusijas par pacientiem, kuru ārstēšanai vajadzīgas lielas naudas summas, ir likušas sasparoties arī valdībai, uzsvēra Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, kurš trešdien piedalījās labdarības maratonā "Dod pieci!" un apmeklēja stikla studiju Vecrīgā.
Ja kāds uzņēmējs darīs lietas, kas ietekmēs Latvijas iedzīvotāju dzīvību, un medikamenti nebūs pieejami, sekos ļoti stingra un nopietna rīcība, runājot par jauno zāļu cenu veidošanas modeli, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" sacīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā šodien deputāti un ierēdņi pauda atbalstu kritiski nepieciešamo medikamentu vienota saraksta izveidei, lai nodrošinātu stabilāku zāļu rezervju un piegādes sistēmu krīzes situācijās.
Šobrīd ārsti un eksperti aicina būt uzmanīgiem, jo Eiropā un pasaulē arvien vairāk parādās viltoti medikamenti, kuri var būt bīstami veselībai. Speciālisti apgalvo, ka Latvijas aptiekās ar zālēm viss ir kārtībā, taču tas neattiecas uz trešo valstu medikamentiem, kas tiek pasūtīti apšaubāmās interneta vietnēs vai privāti, vēsta TV kanāla 360 raidījums “360 ZIŅneši”.
Eiropas Zāļu aģentūra ir ieteikusi apstiprināt lietošanai Eiropas Savienībā (ES) pirmās degunā lietojamās zāles alerģiskas reakcijas jeb anafilakses neatliekamai ārstēšanai - "Eurneffy" (epinefrīns), kuru zinātniskajā izvērtēšanā piedalījās arī Latvijas Zāļu valsts aģentūra (ZVA) pildot līdzziņotāja pienākumus, aģentūru LETA ZVA sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dita Okmane.
Lai jaunas un inovatīvas zāles ātrāk būtu pieejamas pacientiem, no nākamā gada jaunajām zālēm onkoloģisko slimību ārstēšanai tiks veikts Eiropā vienots klīniskais novērtējums, un Zāļu valsts aģentūra sola, ka tas ļaus ātrāk pieņemt lēmumus par efektīvu zāļu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstos.
Valsts nav gatava krīzes situācijā nodrošināt iedzīvotājus ar vajadzīgajām zālēm. Trauksmi par to ceļ nozares spēlētāji. Viņi uzskata, ka valstī būtu jāveido drošības spilvens jeb zāļu rezerves. Veselības ministrija gan noraida, ka “X” stundā mūsu cilvēkiem varētu trūkt medikamentu, ziņo "TV3 ziņas".
Otrdien, 13.februārī, notiks ekspertu diskusija "Zāļu pieejamība Latvijā "X stundā": Ukrainas pieredze un Latvijas realitāte", aģentūru LETA informēja Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācijas pārstāvji.
Vāja imunitāte, trausli kauli un slikta pašsajūta? Pie vainas, iespējams, ir D vitamīna deficīts organismā. Šobrīd par D vitamīna nozīmi vispārējās veselības uzlabošanā tiek plaši runāts, taču vai zinājāt, ka D vitamīna ārstniecisko īpašību atklājumi saistīti ar rahīta ārstēšanas iespēju meklējumiem?
Ja ilgstoši ir nogurums, vājums, trauksme, tam var būt pavisam vienkāršs izskaidrojums. Magnija deficīts organismā ietekmē gandrīz jebkuru funkciju, tādēļ pievērsiet uzmanību, vai ikdienā to uzņemat pietiekami. Vairāk par magnija nozīmi stāsta BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.
Latvijā zāļu cenas pašlaik ir augstākas nekā kaimiņvalstīs, jo kompensējamām un nekompensējamām zālēm tiek piemēroti atšķirīgi lieltirgotavu un aptieku uzcenojumi, Latvijā ir lielāka pievienotās vērtības nodokļa likme zālēm, kā arī kopumā zāļu kompensācijai atvēlētais finansējums Latvijā ir zemākais Baltijas valstīs, kas ietekmē ne tikai zāļu pieejamību, bet arī kopējo cenu medikamentiem.
Nosakot ierobežojumus un pieļaujamo ražotāja cenu slieksni, Latvijai jāņem vērā nelielais tirgus lielums, kura dēļ pastāv risks, ka daudzi medikamenti Latvijā nebūs pieejami, noslēdzoties sabiedriskajai apspriešanai par Veselības ministrijas (VM) iecerēm zāļu cenu samazināšanai, šādu viedokli pauž Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA).
Jaunu un inovatīvu medikamentu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā un nodrošināšanu pacientiem aizēno fakts, ka valsts apmaksājamo medikamentu budžets dzīvo ar milzīgu deficītu. Viss papildu finansējums zālēm, ko saņem Veselības ministrija, jānovirza deficīta segšanai, tāpēc ir jāmanipulē starp pienākumu apmaksāt zāles esošiem pacientiem un nepieciešamību iekļaut jaunas zāles jauniem vai tiem pašiem pacientiem, kuri tās gaida, cerot uz izdzīvošanu.
Veselības ministrija apņēmusies kopā ar ārstiem un kopā ar Pasaules veselības organizācijas ekspertiem uzlabot kompensējamo zāļu sistēmu, kā arī padarīt caurskatāmāku kritēriju noteikšanu zāļu izrakstīšanai, it īpaši, ja finansējums ir ierobežots, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”.
Lai gan pēdējos gados finansējuma pieaugums veselības nozarei Latvijā ir augstāks nekā vidēji Eiropā, tomēr joprojām izdevumi veselībai uz vienu iedzīvotāju ir tikai puse, bet izdevumi onkoloģijai - trīs reizes zemāki nekā vidēji Eiropā, norāda Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas vadītāja Daiga Behmane.
Tiesībsargs Juris Jansons aicina nodrošināt pacientam tiesības uz valsts apmaksātām zālēm arī netipiskos gadījumos, aģentūru LETA informēja Tiesībsarga biroja Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītājas vietnieks Edgars Lākutis.
Eiropas Komisija, Eiropas zāļu aģentūru vadītāji un Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ir sniegusi ieteikumus par rīcību, lai nākamajā ziemā tiktu nodrošināta pieejamība antibiotikām, ko lieto elpceļu infekciju ārstēšanā, informē Zāļu valsts aģentūra (ZVA).
Eiropas Savienībā reģistrētās zāles joprojām nesasniedz pacientus pietiekami ātri un nav pieejamas visās dalībvalstīs. Augstas cenas par inovatīvu ārstēšanu un zāļu trūkums rada nopietnas bažas pacientiem un veselības aprūpes sistēmai.