Veselības ministrija: ārstam ir tiesības izrakstīt pacientam konkrētu zāļu nosaukumu

© Vladislavs Proškins

Jau šobrīd ārstam ir tiesības izrakstīt pacientam konkrētu zāļu nosaukumu, un pacientam ir iespēja saņemt piemērotāko medikamentu, tā mediķu un pacientu nevalstisko organizāciju aicinājumu paplašināt kompensējamo zāļu izvēli, nemainot valsts finansējuma apmēru, komentēja Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Kā aģentūrai LETA skaidroja Kaupere, noteikumi jau šobrīd paredz, ka ārstam, ierakstot pamatojumu pacienta medicīniskajā kartē, ir tiesības norādīt arī konkrētā medikamenta nosaukumu, izrakstot piemērotāko medikamentu.

Aktīvā viela kompensējamajiem medikamentiem receptē tiek izrakstīta no 2020.gada 1.aprīļa. Tas nozīmē, ka gadījumos, kad receptē ir izrakstīts medikaments no kompensējamo zāļu saraksta (KZS), receptē norādot zāļu starptautisko nepatentēto nosaukumu (SNN), tad aptiekā ir pienākums pacientam izsniegt references jeb zemākās cenas līdzvērtīgas efektivitātes medikamentu.

Rezultātā pacients nepārmaksā, pērkot dārgākus medikamentus, bet zāļu ražotāji ir vairāk ieinteresēti samazināt medikamenta cenu, skaidroja Kaupere. Ja KZS ir divas vai vairākas līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāles ar zemāko kompensācijas bāzes cenu, aptiekas pienākums ir obligāti savos krājumos turēt tās visas.

Tādējādi pacientam ir iespēja izvēlēties kādu no visām lētākajām līdzvērtīgas efektivitātes zālēm, kas iekļautas KZS. Savukārt, ja ir ārstniecisks pamatojums, ārsts receptē var norādīt arī konkrētu zāļu nosaukumu.

Kaupere norādīja, ka SNN izrakstīšana un zemākās cenas zāļu lietošana tiek veicināta Eiropas valstīs, neatkarīgi no ienākumu līmeņa, piemēram, Dānijā, Vācijā, Somijā, Nīderlandē, Spānijā, Portugālē, Rumānijā, Zviedrijā, kā arī kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā.

VM ir saņēmusi arī vairākus citus priekšlikumus zāļu iekļaušanai KZS, par zāļu cenu pārskatīšanas termiņiem un citu izmaiņu veikšanu.

"Domāju, ka jau tuvākajā laikā priekšlikumus pārrunāsim ar nozares pārstāvjiem un pacientu organizācijām, lai vienotos par efektīvāko risinājumu KZS pilnveidošanai," atzīmēja Kaupere.

Savukārt veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) vērsa uzmanību, ka medikamentu drošu un pareizu lietošanu primāri nosaka ārsts.

Viņš norādīja, ka zāļu pieejamības uzlabošanas mērķa prioritāte ir samazināt pacientu tiešos izdevumus par medikamentiem.

Tāpat ministrs izteica gandarījumu par to, ka nozare izsaka priekšlikumus KZS sistēmas pilnveidošanai - katrs no tiem tiekot izskatīts un izsvērts.

"Jebkura sistēma, arī KZS, tāpat kā Rīga, nekad nebūs pabeigta," izteicās Abu Meri.

Kā norādīja ministrs, diskusijās ar profesionālajām un pacientu organizācijām par priekšlikumiem tiek izvērtētas finansiālās iespējas un pacientu intereses. Tad, balstoties "racionālā pieejā", VM pieņem lēmumus par nepieciešamo normatīvo aktu grozījumiem.

Jau vēstīts, ka vairākas ārstu un pacientu organizācijas aicinājušas noteikt, ka pacientiem būtu iespēja izvēlēties piemērotākus medikamentus, pašiem sedzot cenu starpību starp izvēlēto un lētāko kompensējamo variantu.

Šim nolūkam ārstu un pacientu organizācijas ir nosūtījušas vēstuli veselības ministram, VM un Nacionālā veselības dienesta vadošajām amatpersonām. Lai nodrošinātu tiesības pacientiem izvēlēties piemērotākus medikamentus, pašiem sedzot cenu starpību, NVO aicina papildināt Ministru kabineta noteikumus "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība".

Pašreizējais regulējums paredz, ka aptiekām ir pienākums izsniegt lētākās kompensējamās zāles vai medicīniskās ierīces, ja ārsts ir norādījis vispārīgo nosaukumu. Pacientu organizācijas uzsver, ka šāda pieeja nereti liedz pacientiem izvēli saņemt viņu veselības stāvoklim un individuālajām vajadzībām atbilstošāko ārstēšanu, pat ja cenu starpība ir neliela un pacients ir gatavs to segt.

Vēstulē tiek norādīts, ka regulāra zāļu nomaiņa uz lētākajiem variantiem var negatīvi ietekmēt ārstēšanas efektivitāti un pacientu līdzestību, kā arī radīt papildu stresu un diskomfortu. Pacientiem var būt izveidojusies laba reakcija uz konkrētu medikamentu vai psiholoģiska pārliecība par tā efektivitāti, un regulāra medikamentu nomaiņa var apdraudēt ārstēšanās procesu, apgalvots vēstulē.

Organizācijas atsaucas arī uz Satversmes tiesas atziņām par valsts pienākumu nodrošināt medikamentu finansiālo pieejamību un rūpēties par to, lai netiktu ierobežotas personas iespējas pašai rūpēties par savu veselību. Tiek uzsvērts, ka piedāvātie grozījumi neradītu papildu izdevumus valsts budžetam, jo pacients pats segtu cenu starpību.

Pacientu organizācijas pauž cerību uz konstruktīvu dialogu ar VM un risinājumu, kas nodrošinās pacientiem lielāku izvēles brīvību un veicinās efektīvāku ārstēšanas procesu.

Pacientu un ārstu organizāciju vēstule nosūtīta Abu Meri, VM parlamentārajai sekretārei Dacei Kļaviņai, VM valsts sekretārei Agnesei Vaļulienei un citām VM vadošajām amatpersonām.

Vēstuli parakstījusi Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Kardiologu biedrība, Latvijas Nefrologu asociācija, Latvijas Ģimenes ārstu asociācija, Latvijas Endokrinologu asociācija, Latvijas Hipertensijas un Aterosklerozes biedrība, Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācija, Latvijas Jauno ārstu asociācija, Latvijas Neredzīgo biedrība, Latvijas Diabēta asociācija, Invalīdu un viņu draugu apvienība "Apeirons", Latvijas Reto slimību alianse, Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija "Sustento", Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība "Onkoalianse", biedrība "Agihas", Latvijas Krona un kolīta slimnieku biedrība, Latvijas Pacientu organizāciju tīkls, Latvijas Sieviešu volontieru biedrība "Vita", Pulmonālās hipertensijas biedrība, Zarnu vēža pacientu biedrība "EuropaColon Latvija", biedrība ģenētiski pārmantoto slimību pacientiem un līdzcilvēkiem "Saknes" un biedrība "ParSirdi.lv".