Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisija lūgusi ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram sākt pārbaudi par bijušā Ministru padomes priekšsēdētāja Ivara Godmaņa iespējamās sadarbības ar VDK jeb čekas lietas pazušanu.
Divarpus gadu laikā padomju Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisija nav spējusi vienoties ar Satversmes aizsardzības biroju (SAB) par iekļuvi čekas dokumentiem.
Vairums iedzīvotāju ir pārliecināti, ka LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumenti sabiedrībai būtu jāatklāj, secināts VDK zinātniskās izpētes komisijas sadarbībā ar pētījumu aģentūru SKDS veiktās ataujas rezultāti.
Atklātība ar Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentiem palīdzētu izgaismot, kāda bija sistēma un kādā veidā cilvēki tika piespiesti, šādu viedokli intervijā telekanālam LNT pauda bijusī disidente, cilvēktiesību aktīviste Lidija Lasmane, kura padomju režīma laikā trīs reizes tika arestēta un apcietinājumā kopumā pavadījusi 14 gadus.
Bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisijas priekšsēdētājs Kārlis Kangeris vērsies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, lūdzot atbalstu, lai "atrisinātu birokrātisko šķēršļu likšanu komisijas darbam".
Bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu kartotēkai nevajadzētu būt publiski pieejamai gan no cilvēktiesību, gan valsts drošības viedokļa, šodien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē sacīja Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītājs Jānis Maizītis.
Bijušās LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu izpētes komisija nejūtas apmierināta ar līdz šim veikto Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) darbu komisijas jautājumu risināšanā.
Jaunais bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu zinātniskās izpētes likums var radīt vēl vairāk neskaidrību, nekā to ir patlaban, nobažījies parlamentārietis Andrejs Elksniņš (S).
LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu izpētes komisija vairs neatrodas Tieslietu ministrijas (TM) un vēl neatrodas Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārziņā.
Neskatoties uz pagājušajā gadā pieņemto lēmumu par LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu izpētes komisijas padotības maiņu, to no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) nododot Tieslietu ministrijai (TM), valdība šodien nolēma komisiju nodot atpakaļ IZM.
Lēmums paredz IZM nodot komisijas darbu un ar to saistītās pētniecības administrēšanu, kā arī komisijas administratīvā vadītāja funkcijas.
Augstas valsts amatpersonas Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas vadībā apspriedās trīs stundas un paziņoja, ka bijušās PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) Latvijā atstāto materiālu izpēte jāuzdod neatkarīgai zinātnieku institūcijai.
LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu izpētes komisija lūdz valdībai nodrošināt komisijas locekļu nenomelnošanu, apsūdzot bezdarbībā vai citā nolaidībā, ka arī atjaunot sākotnējo komisijas sastāvu.
Nesamierinoties ar tieslietu ministra Dzintara Rasnača (VL-TB/LNNK) darbībām LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu izpētes komisijā, tuvākajās dienās darbu komisijā atstās tās vadītājs Kārlis Kangeris.
Bijušā Valsts drošības dienesta dokumentu zinātniskās izpētes komisija ir sašutusi par Tieslietu ministrijas (TM) vēlmi atbrīvot no priekšsēdētāja vietnieces amata Kristīni Jarinovsku. Komisija uzskata, ka tas notiek politisku iemeslu dēļ, bet TM parāda, ka šāds lēmums pieņemts, jo K. Jarinovska ar savu rīcību paralizē darbu. Tā pat pieļauj, ka var nākties mainīt visu komisiju.
Krievija ārvalstīs darbojas ar PSRS Valsts Drošības komitejai raksturīgajām metodēm - sēj šaubas vai pērk lojalitāti, tādējādi radot nopietnus draudus pasaules stabilitātei, uzskata Lietuvas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks ASV un Meksikā Žīgimants Paviļonis.
Lielbritānija šonedēļ publiskojusi daļu no "Mitrohina arhīva" dokumentiem par Krievijas Valsts drošības komiteju (VDK), kurus Londonai nodeva caur Lielbritānijas vēstniecību Rīgā pārbēgušais aģents Vasilijs Mitrohins un kas atklāja latviešu izcelsmes padomju spiedzes Melitas Norvudas aktivitātes.
Bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumenti būs publiski pieejami pēc to zinātniskās izpētes, kas būs jāveic līdz 2018.gada 31.maijam, paredz Saeimas deputātu šodien galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā "Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu".