Ir pienācis veļu laiks, kas latviešiem vienmēr saistījies ar aizgājušo cilvēku pieminēšanu. Senās tradīcijas liecina, ka šajā laikā mūs apciemo mirušo dvēseles. Savukārt Rietumu pasaule arī pie mums ir atnesusi Helovīnu.
To eksistenci cenšas pierādīt pārliecināti “spoku mednieki”, citi pret spokiem izturas ar aizdomām, netic tiem. Taču, neskatoties uz skepsi, spoki joprojām ir liela kultūras sastāvdaļa. Tos rāda gan filmās, gan seriālos, no “Harija Potera” franšīzes līdz “The Sixth Sense.”
Nav jau Latvijas pilis un muižas spoku vien apsēstas, bet nenoliegsim, ka interesi par senajām celtnēm izraisa ne tikai grezns interjers un gari stāsti par atjaunošanu un vēsturi, bet arī kāds pikantāks piedzīvojums. Pat ja līdz galam nenoticam, ka tā būtu varējis notikt. Kā? Nu, ka pilī vai muižā varētu satikt spoku... Turklāt spoku medniekiem neviens gadalaiks nav šķērslis, svarīgi, lai senā ēka būtu atvērta apmeklētājiem. Katrai no pilīm ir sava nopietnā vēsture, bet arī nenopietnā to padara pievilcīgu apmeklētājiem.
Anglijā Morpetas pilsētiņā atrodošā kroga "Black and Gray" īpašnieki ir pārliecināti, ka bārā spokojas. Viņi esot redzējuši, kā preces pārvietojas pašas, kā pavīd kustīgas ēnas, vēsta dailymail.co.uk.
Vecrīgā, Kalēju ielā, ir kāds gadu simteņiem vecs nams, kura mūri slēpj baisus noslēpumus un noziegumus! Gadsimtu laikā ēka vairākkārt pārbūvēta, un, pēc visa spriežot, to laikā arī «atmūrēti» un pēc tam atkal «aizmūrēti» tās noslēpumi, par kuriem reizumis atgādinot mistiska spokošanās.
Veļu laiks un tuvojošies Helovīna svētki ir piemērots brīdis, lai aizdomātos par spoku eksistenci no zinātniskā viedokļa. Lai gan internetā tiek tiražēti apgalvojumi, ka spoku pastāvēšanu apstiprina Alberta Einšteina atklājumi, tas nebūt neatbilst patiesībai, turklāt ar zinātniskām metodēm spoku klātbūtni tā arī nav izdevies fiksēt.
Ķīnas policijā vērsusies kāda sieviete, kura kļuvusi par krāpšanas un izvarošanas upuri. Sieviete, kura bija nelaimīgi iemīlējusies savā priekšniekā, bija meklējusi palīdzību pie vietējā burvestību speciālista un «spoku izdzinēja».
Kāda Lielbritānijas iedzīvotāja, kurai Loboro pilsētas varasiestādes nesen piešķīrušas māju, pieprasījusi jaunu mitekli, jo viņas pašreizējā mājoklī mitinoties spoks.
Kāda Kolumbijas pilsētas Medelinas apbedīšanas biroja īpašnieks uzsācis pilsētas spoku skaitīšanu, un pagaidām viņa darbiniekiem izdevies identificēt 215 pārdabiskas radības. Turklāt 23 spoku klātbūtni viņi pamanījušies fiksēt ar fotoaparātiem vai videoaparatūru.
Britu zinātnieki beidzot tikuši galā ar spokiem. Patiesībā visam pamatā ir cilvēku nezināšana un viņu spilgtā iztēle, - pārliecināts pētījuma autors. Atliek vien ieraudzīt kaut ko nebijušu un uzreiz sāk darboties iztēle, cilvēks saskata to, ko vēlas redzēt.