Par 17,4 procentiem strādājošo nav veiktas sociālās iemaksas vai tās veiktas daļēji, liecina Labklājības ministrijas dati, kuri apkopoti, lai izvērtētu faktiski veikto sociālās apdrošināšanas iemaksu ietekmi uz cilvēku sociālo nodrošinājumu un tieši uz pensiju apdrošināšanu.
Finanšu ministrija jau no 2016. gada vēlas ieviest minimālo sociālo iemaksu, kas būtu jāveic ikvienam neatkarīgi no darba algas apmēra. Vistiešāk tas skars tos strādājošos, kuru alga ir zemāka par valstī noteikto minimālo algu.
Aptuveni 18 gadus pēc valsts sociālās apdrošināšanas sistēmas ieviešanas Labklājība ministrija (LM) ir secinājusi, ka sociālo iemaksu griestu noteikšana veicina nevienlīdzību, atstāj negatīvu finansiālu ietekmi un rada citas problēmas, tāpēc piedāvā ieviest citu - jaunu ierobežojumu pabalstu aprēķinam.
Labklājības ministrija (LM) 2012.gadam ir aprēķinājusi valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu likmi obligāti sociāli apdrošināmiem cilvēkiem un tiem, kuri valsts sociālajai apdrošināšanai pievienojušies brīvprātīgi.
Lai cilvēki paši varētu veikt iemaksas pensiju apdrošināšanai, ja darba devējs nebūs veicis likumā noteiktās sociālās iemaksas, Labklājības ministrija (LM) ir sagatavojusi jaunus noteikumus.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija apņēmusies pārskatīt parlamenta pieņemtās izmaiņas likumā par sociālo apdrošināšanu, saskaņā ar kurām persona ir apdrošināta pensijai, ja par viņu faktiski veiktas sociālās iemaksas.
Satversmes tiesa ierosinājusi lietu par Saeimas pērnā gada nogalē veiktajām izmaiņām likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu, saskaņā ar kuru persona ir apdrošināta pensijai, ja par viņu faktiski veiktas sociālās iemaksas.
Jauno kārtību, kad cilvēkam, kurš nelaimes pēc būs strādājis pie negodīga darba devēja, būs tiesības pašam vēlreiz samaksāt par apdrošināšanu pensijām pēc tam, kad darba devējs jau no viņa algas būs šo summu atskaitījis, eksperti sauc par absurdu – gan no cilvēciskā viedokļa, gan no likuma skatu punkta.
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija šodien pirms otrā lasījuma ar balsu vairākumu atbalstīja grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas paredz sociālo iemaksu likmi darba ņēmējiem paaugstināt no 9% uz 11%.