Šonakt Carnikavas novadā glābēji palīdzējuši apmaldījušamies cilvēkam izkļūt no meža. Savukārt Rīgā kādam cilvēkam bijusi nepieciešama glābēju palīdzība, lai no uzpampuša pirksta noņemtu gredzenu. Glābēji to izdarīja, izmantojot knaibles.
To, ka ir sācies sēņu laiks, lieliski var nojaust pēc tā, ka sociālajos tīklos «Facebook» un «Instagram» cilvēki sāk dalīties ar iespaidīgām baraviku ražām.
Kamēr tirgū meža sēnes pagaidām tiek pārdotas par salīdzinoši augstu summu, tikmēr cilvēki sociālajos tīklos vēsta, ka mežā šī garduma atrodams gana daudz. Dažiem, piemēram, paveicies salasīt vairākus desmitus baraviku.
Šodien iedzīvotāji sašutuši sociālos tīklos komentēja ziņas par sēņu cenām Rīgas Centrāltirgū, kur tās sasniedza pat €40 par kilogramu. Tomēr, kā ReTV Ziņām norāda tirgotāji, cenas ir adekvātas, ņemot vērā to, ka mežos sēņu ir ļoti maz. Tikmēr restorānu pavāri saka – mēs esam gatavi pirkt sēnes par tādām cenām.
Latvijā, kur pat rīdziniekiem nav sarežģīti tikt līdz mežam, sēņošana ir ierasta nodarbe. „Ja sēņošanas sezonā aptiekā vēršas ar jautājumu, kā palīdzēt tuviniekam, kurš jūtas slikti un ir kādas saindēšanās pazīmes, vienmēr vaicāju – vai nav ēstas sēnes. Tad farmaceita norādījums gan būs steigšus zvanīt ārstam vai neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam,” saka farmaceits Vadims Brižaņs.
Jūnija pirmajās dienās Limbažu pusā atrasta apšubeka (parastā apšubeka jeb apšu kundziņš Leccinum aurantiacum). Ingrīda Izabella Nuķe atzīst – tā viņas sēņotājas karjerā bija agrākā apšubeka. Tikmēr Latvijas Dabas muzeja mikoloģe un „Lielā Latvijas sēņu grāmatas” autore Inita Dāniele norāda, ka drīz mežā, iespējams, būs atrodamas arī citas sēnes.
Jūnija pirmajās dienās Limbažu pusā atrasta apšubeka (parastā apšubeka jeb apšu kundziņš Leccinum aurantiacum). Ingrīda Izabella Nuķe atzīst – tā viņas sēņotājas karjerā bija agrākā apšubeka. Mikologs Juris Mikšāns ReTV ziņām atzīst – pēdējos gados tas vairs nav pārsteigums, ka šīs sēnes tiek atrastas agri – jūnija sākumā.
Latviešu operdziedatāja Elīna Šimkus, kura ir arī izcilā pianista Vestarda Šimkus sieva, dalījusies ar pārsteidzošu foto - novembrī māksliniece vēl atradusi mežā sēnes.
Kamēr citi orientējas uz klasiskāka paskata sēnēm, acīgākos var pārsteigt daudz neparastāki sēņu atradumi. Latvijas valsts mežu vēstniecība sociālajos tīklos dalījusies ar koraļļu diždatenes fotogrāfiju, kas izpelnījusies neviltotu sajūsmu komentētāju vidū.
Mežus joprojām turpina piepildīt sēņošanas entuziasti. Lai bagātīgā salasīto sēņu raža neaizietu postā un nedēļām nebūtu jāpārtiek no sēnēm vien, piedāvājam variantus, kā sēnes kaltēt, lai tās varētu izmantot ilgāk.
Ne velti sēņošanu dēvē par latviešu nacionālo sporta veidu – tik daudz kaislību izraisa reti kura cita brīvā laika nodarbe. Kur ir labākās sēņu vietas? Vai grozā tikusi arī kāda milzu beka? Cik burciņas sagatavotas ziemai? Tomēr ne mazāk svarīgi ir arī jautājumi, kuras Latvijā sastopamās sēnes ir īpaši vērtīgas, kā tās pagatavot un cik daudz sēņu ēst ir veselīgi. Stāsta veselīgas ēšanas eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.
Par sēnēm ir daudz mītu un tās ir vienas no mistiskākajām virtuves "iemītniecēm". Latvijā sēņošana ir neatņemama vasaras norieta un rudens sākuma aktivitāte. Taču, pirms sēnes likt galdā, tās jānotīra. Izrādās, ka ir vairāki veidi, kā to darīt.
Šīs vasaras lietainais laiks mūs jau jūlijā ir apveltījis ar bagātīgu sēņu ražu. Šķiet, ka sēņošana mums ir asinīs un mežos čum un mudž no sēņu tīkotājiem. Izrādās, ka sēnēm piemīt daudz labu īpašību, kas palīdz mūsu veselībai. Turklāt, sēnes palīdz ne tikai cilvēku veselībai, bet arī visas planētas labklājībai.
Kurp doties sēņot? Mūžīgais pilsētnieku jautājums - daudzi rīdzinieki ir mūžīgos "sēņu vietu" meklējumos, citi meklē vietas, līdz kurām ir ērti nokļūt. Riga.lv atklāj, kur salīdzinoši netālu no Rīgas var atrast sēnes un kas jāņem vērā.