ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs piektdien apsveicis šā gada Nobela Miera prēmijas laureātus Kongo Demokrātiskās Republikas ārstu Denisu Mukvegi un Irākas jezīdu aktīvisti Nadiu Muradu.
Šonedēļ izziņoti gadskārtējie Nobela prēmiju laureāti eksakto zinātņu kategorijās, un tendence ir acīm redzama – balvas piešķirtas zinātniekiem, kuru pētījumi tā vai citādi saistīti ar veselības aizsardzību. Imūnsistēmas spējas apkarot vēža šūnas, redzes korekcija, izmantojot lāzerus, un modificētu fermentu lietošana, lai koriģētu organisma darbību, – visi šie atklājumi veicina cilvēku mūža paildzināšanu.
Nobela miera prēmija šogad piešķirta Kongo ginekologam Denisam Mukvegem, kurš palīdz seksuālās vardarbības upuriem, un Irākas jezīdu aktīvistei Nadiai Muradai par ieguldījumu cīņā pret seksuālo vardarbību konflikta zonās.
Šī gada Nobela prēmija ķīmijā piešķirta amerikāņu un britu zinātniekiem par proteīnu izstrādi, kas "atrisina cilvēces ķīmiskās problēmas", trešdien paziņoja Zviedrijas Zinātņu akadēmija.
Šī gada Nobela prēmija fizikā piešķirta ASV zinātniekam Artūram Aškinam, franču pētniekam Žerāram Murū un kanādiešu zinātniecei Donnai Striklendai par viņu ieguldījumu lāzerfizikā, otrdien paziņojusi Zviedrijas Zinātņu akadēmija.
Zviedrijas tiesa pirmdien notiesājusi par izvarošanu valsts kultūras norišu prominenci Žanu Klodu Arno, kurš atrodas Zviedrijas Akadēmijas reputāciju sašūpojušā seksuālās varmācības un finanšu pārkāpumu skandāla centrā.
Šogad netiks piešķirta Nobela prēmija literatūrā, piektdien paziņoja Zviedrijas Akadēmija, kas piešķir balvas, bet ir ieslīgusi seksuālas uzmākšanās skandāla radītā krīzē.
Šī gada Nobela prēmiju ekonomikā ieguvis amerikāņu ekonomists Ričards Tālers par darbu biheiviorālās ekonomikas laukā, kas devis izpratni par "ekonomikas psiholoģiju", pirmdien paziņojusi Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.
Kāpēc pēc gariem transkontinentāliem pārlidojumiem cilvēki mēdz justies draņķīgi? Kā iespējams novērot procesus, kas notiek mūsu šūnās? Vai Alberts Einšteins nekļūdījās, paredzot gravitācijas viļņu eksistenci? Uz šiem jautājumiem izsmeļošas atbildes snieguši zinātnieki, kuri šonedēļ pasludināti par 2017. gada Nobela prēmiju ieguvējiem medicīnā un fizioloģijā, ķīmijā un fizikā.
Šī gada Nobela prēmija ķīmijā trešdien piešķirta amerikāņu, britu un šveiciešu zinātniekiem par augstas izšķirtspējas krioelektroniskās mikroskopijas metožu izstrādi, kas ļauj noteikt biomolekulu struktūru.
Nobela prēmija fizikā šogad piešķirta amerikāņu zinātniekiem Raineram Veisam, Berijam Berišam un Kipam Tornam par ieguldījumu starptautiskajā projektā LIGO un gravitācijas viļņu novērošanu, otrdien paziņoja Nobela komiteja.
Šā gada Nobela prēmija medicīnā piešķirta amerikāņu zinātniekiem Džefrijam Hollam, Maiklam Rosbašam un Maiklam Jangam par tā dēvētā iekšējā bioloģiskā pulksteņa pētījumiem, pirmdien paziņojusi Nobela prēmiju komiteja.
Nākamnedēļ sākies šī gada Nobela prēmiju sezona, un lielākā uzmanība pievērsta divām visgaidītākajām nominācijām - Miera prēmijai un arī prēmijai literatūrā.