nobela prēmija

11.okt 2021
Šī gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta Deividam Kārdam "par viņa empīrisko devumu darba ekonomikā" un Džošua Angristam un Gvido Imbensam "par viņu metodoloģisko ieguldījumu cēlonisko attiecību analīzē", pirmdien paziņoja Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.
10.okt 2021
Nobela prēmija medicīnā šogad piešķirta diviem ASV zinātniekiem, kas atklāja receptorus, ar kuriem cilvēki sajūt siltumu, aukstumu un pieskārienus. Šie atklājumi tiek izmantoti, lai efektīvāk ārstētu hroniskas sāpes.
10.okt 2021
2021. gada Nobela miera prēmija piešķirta filipīniešu žurnālistei Marijai Resai un Krievijas laikraksta “Novaja Gazeta” galvenajam redaktoram Dmitrijam Muratovam. Par centieniem aizsargāt vārda brīvību, kas ir būtisks demokrātijas un stabila miera nosacījums.
7.okt 2021
Šī gada Nobela balva literatūrā piešķirta Tanzānijā dzimušajam rakstniekiem Abdulrazakam Gurnam, ceturtdien paziņoja Zviedrijas Akadēmija.
6.okt 2021
Šī gada Nobela balva ķīmijā trešdien piešķirta vācu zinātniekam Benjaminam Listam un ASV strādājošajam britu ķīmiķim Deividam Makmilanam par jaunas metodes izstrādi molekulu radīšanai.
5.okt 2021
Šī gada Nobela balva fizikā piešķirta ASV-Japānas zinātniekam Sjukoro Manabem, vācietim Klausam Haselamanam un itālim Džordžo Parizi par viņu darbu pie klimata modelēšanas un sarežģītām fizikālām sistēmām, otrdien paziņoja Zviedrijas Zinātņu akadēmija.
4.okt 2021
Šī gada Nobela balva medicīnā piešķirta ASV zinātniekiem Deividam Juliusam un Ardemam Pataputianam par temperatūras un pieskārienu receptoru atklāšanu, pirmdien paziņojusi Nobela prēmijas komiteja.
1.feb 2021
Starp Norvēģijas parlamentāriešu atbalstītajiem kandidātiem, kas izvirzīti uz šī gada Nobela Miera prēmiju, ir Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs, Pasaules Veselības organizācija (PVO) un vides aktīviste Grēta Tūnberga.
11.okt 2020
Šā gada Nobela balva medicīnā piešķirta amerikāņu virusologiem Hārvijam Alteram un Čārlzam Raisam, kā arī viņu britu kolēģim Maiklam Hotonam. Nobela prēmijas komisija novērtējusi visu trīs zinātnieku ieguldījumu vīrushepatīta C atklāšanā.
10.sep 2020
Norvēģijas parlamenta labējā spārna deputāts nominējis ASV prezidentu Donaldu Trampu Nobela Miera balvai, ierosinājumu pamatojot ar Trampa lomu centienos panākt Izraēlas un Apvienoto Arābu Emirātu vienošanos par attiecību normalizāciju.
14.okt 2019
Šā gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par pētījumiem, kas veicinājuši nabadzības mazināšanu pasaulē, pirmdien paziņoja Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.
10.okt 2019
Nobela prēmija literatūrā šogad piešķirta austriešu autoram Pēteram Handkem, paziņojusi Zviedrijas Akadēmija.
9.okt 2019
Šī gada Nobela prēmija ķīmijā piešķirta trim zinātniekiem par nopelniem litija jonu bateriju izstrādē, trešdien paziņojusi Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.
8.okt 2019
Šī gada Nobela prēmija fizikā piešķirta trim zinātniekiem par atklājumiem kosmoloģijā, kas sniedz "jaunu sapratni par Visuma struktūru un vēsturi", otrdien paziņoja Zviedrijas Zinātņu akadēmija.
14.mar 2019
Norvēģijas likumdevēji ierosinājuši Nobela miera prēmiju šogad piešķirt zviedru pusaudzei Grētai Tūnbergai, kura iedvesmojusi skolēnus visā pasaulē protestos pieprasīt politiķiem aktīvāku rīcību cīņā ar klimata izmaiņām.
2.mar 2019
Mūžībā piektdienas vakarā 88 gadu vecumā pēc ilgas slimības aizgājis Krievijas zinātnieks Žoress Alfjorovs, kurš 2000.gadā saņēma Nobela balvu fizikā par darbu pusvadītāju un lāzertehnoloģiju jomā, sestdien vēsta Krievijas ziņu aģentūras.
12.okt 2018
Gvadelupas rakstniece Marize Kondi piektdien ieguvusi Jaunās akadēmijas balvu, kas tika radīta kā alternatīva Nobela prēmijai literatūrā, kuru šogad izlemts nepasniegt.
8.okt 2018
Šā gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta ASV zinātniekiem Viljamam Nordhausam un Polam Romeram par klimata pārmaiņu un tehnoloģisko inovāciju ietekmes integrēšanu makroekonomiskajā analīzē, pirmdien paziņojusi Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.
5.okt 2018
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs piektdien apsveicis šā gada Nobela Miera prēmijas laureātus Kongo Demokrātiskās Republikas ārstu Denisu Mukvegi un Irākas jezīdu aktīvisti Nadiu Muradu.
5.okt 2018
Šonedēļ izziņoti gadskārtējie Nobela prēmiju laureāti eksakto zinātņu kategorijās, un tendence ir acīm redzama – balvas piešķirtas zinātniekiem, kuru pētījumi tā vai citādi saistīti ar veselības aizsardzību. Imūnsistēmas spējas apkarot vēža šūnas, redzes korekcija, izmantojot lāzerus, un modificētu fermentu lietošana, lai koriģētu organisma darbību, – visi šie atklājumi veicina cilvēku mūža paildzināšanu.