nobela prēmija

13:32
Nobela prēmiju ķīmijā trešdien saņēma amerikāņi Deivids Beikers un Džons Džampers, kā arī brits Demiss Hasabiss par darbu proteīnu struktūras prognozēšanā, izmantojot mākslīgo intelektu.
11.apr
94 gadu vecumā miris viens no pasaulē cienījamākajiem fiziķiem brits Pīters Higss, kurš teorētiski paredzēja vēlāk viņa vārdā nosaukto elementārdaļiņu, ziņo "bbc.com".
10.apr
Kopš neatminamiem laikiem cilvēki ir darījuši visu iespējamo, lai mēģinātu uzveikt nāvi. Mūsdienās, kad revolucionāri sasniegumi zinātniskās fantastikas saturu pārvērtuši teju ikdienas realitātē, vai tas nozīmē, ka mēs esam tuvāk mūža pagarināšanai vai pat nemirstībai? Stāsta cnn.com.
10.feb
Stokholmas policijā šonedēļ iesniegts ziņojums par saldētavas darbības traucējumu prestižajā medicīnas universitātē Karolinska Institutet (KI), kā dēļ aizgājuši bojā gadu desmitiem vākti paraugi dažādiem pētījumiem.
9.okt 2023
Nobela prēmija ekonomikā pirmdien tika piešķirta amerikāņu ekonomistei Klaudijai Goldinai par pētījumiem, kas palīdzējuši izprast sieviešu lomu darba tirgū, pirmdien paziņoja Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.
4.okt 2023
Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija kļūdas pēc izplatījusi paziņojumu presei par šā gada Nobela prēmijas laureātiem ķīmijā, bet pēc tam ziņu aģentūrai "Reuters" Nobela komitejas pārstāvji apliecinājuši, ka sēde, kurā tiks lemts par prēmijas laureātiem, vēl neesot notikusi.
4.okt 2023
Nobela prēmija ķīmijā piešķirta zinātniekiem Mungi Bavendi, Luisam Brūsam un Aleksejam Jekimovam par darbu pie kvantu punktiem, trešdien pavēstīja Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.
2.okt 2023
Nobela prēmiju medicīnā šogad ieguvuši Ungārijā dzimusī pētniece Katalina Kariko un ASV zinātnieks Drū Veismans par darbu pie mRNA (iRNS) vakcīnām pret Covid-19, pirmdien pavēstīja Zviedrijas Karaliskais Kārļa institūts.
15.sep 2023
Nobela fonds paaugstinās Nobela prēmijas summu par vienu miljonu zviedru kronu līdz 11 miljoniem kronu (apmēram 920 000 eiro).
28.mar 2023
Pasaulē lielākā izglītības organizācija jauniešiem "Junior Achievement Worldwide" (JA) otro gadu pēc kārtas izvirzīta Nobela miera prēmijai, informē "JA Latvia" valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.
31.jan 2023
Nobela Miera prēmijas kandidātu vidū šogad atkal dominē Ukrainas kara tēma, un prestižajai balvai cita starpā izvirzīts gan Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, gan NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.
10.okt 2022
Šā gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta amerikāņiem Benam Bernankem, Daglasam Daimondam un Filipam Dibvigam par banku lomas ekonomikā pētījumiem, pirmdien paziņoja Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.
6.okt 2022
Šī gada Nobela balva literatūrā piešķirta franču rakstniecei Annijai Erno, ceturtdien paziņoja Zviedrijas Akadēmija.
5.okt 2022
Nobela prēmija ķīmijā trešdien piešķirta trim ASV un Dānijas zinātniekiem par pamatu likšanu "funkcionālākam ķīmijas paveidam".
4.okt 2022
Nobela prēmija fizikā otrdien tika piešķirta Alēnam Aspektam no Francijas, Džonam Klauseram no ASV un austrietim Antonam Ceilingeram par atklājumiem kvantu mehānikas jomā.
3.okt 2022
Šā gada Nobela prēmiju medicīnā ieguvis Zviedrijas paleoģenētiķis Svante Pēbo par izmirušo hominīnu genomu pētījumiem, kas devuši būtisku ieguldījumu izpratnē par cilvēka evolūciju, pirmdien paziņoja Nobela prēmiju komiteja.
21.jun 2022
Krievijas neatkarīgā laikraksta "Novaja Gazeta" redaktors Dmitrijs Muratovs pirmdien pārdeva izsolē savu Nobela Miera prēmijas zelta medaļu par 103,5 miljoniem ASV dolāru, lai palīdzētu ukraiņu bērniem, kuri pēc Krievijas iebrukuma devušies bēgļu gaitās.
2.mar 2022
162 Nobela prēmiju laureāti atklātā vēstulē aicina Krieviju izvest karaspēku no Ukrainas un pauž atbalstu Ukrainas tautai un valstij, kas cīnās pret Krievijas agresiju.
1.feb 2022
Šā gada Nobela Miera prēmijas nominantu vidū pēc Norvēģijas likumdevēju atbalsta saņemšanas ir Pasaules Veselības Organizācija (PVO), Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska un britu dabas raidījumu vadītājs Deivids Atenboro.
26.okt 2021
Ir paziņoti 2021. gada Nobela prēmiju ieguvēji, bet «nenopietnās zinātnes» piekritēji, kā ierasts, «Ig Nobel» balvu ieguvējus izsludinājuši kādu laiciņu iepriekš. Un, lūk, ko mēs uzzinājām. Iespējams, ka bārdas vīriešiem aug tādēļ, lai pa seju saņemtie sitieni būtu mazāk sāpīgi. Degunradžiem nekādu kaitējumu nenodara transportēšana, kad dzīvnieku vēkšpēdus iekar trosēs, kas piestiprinātas pie lidaparāta, bet ar kājāmgājējiem, gluži tāpat kā ar bitēm, nekad neko nevar droši zināt – reizēm viņi nesaskrienas, bet citreiz tomēr saduras viens ar otru.