Rosina Nobela miera prēmiju piešķirt 16 gadus vecajai Grētai

© REUTERS/ SCANPIX

Norvēģijas likumdevēji ierosinājuši Nobela miera prēmiju šogad piešķirt zviedru pusaudzei Grētai Tūnbergai, kura iedvesmojusi skolēnus visā pasaulē protestos pieprasīt politiķiem aktīvāku rīcību cīņā ar klimata izmaiņām.

"Mēs esam ierosinājuši Grētu Tūnbergu, jo, ja mēs neko nedarīsim, lai apturētu klimata pārmaiņas, tas būs iemesls kariem, konfliktiem un bēgļiem," ziņu aģentūrai AFP norādīja norvēģu sociālists Fredijs Andrē Ūvstegards.

"Grēta Tūnberga ir sākusi masu kustību, ko es redzu kā milzu ieguldījumu miera uzturēšanā," viņš piebilda.

16 gadus vecā Tūnberga kopš pagājušā gada augusta katru nedēļu protestējusi pie Zviedrijas parlamenta ēkas Stokholmā. Pakāpeniski viņas protesta veids piesaistīja arvien plašāku uzmanību, pamudinot skolēnus uz līdzīgiem protestiem arī citās valstīs.

Plānots, ka piektdien tūkstošiem skolēnu protestēs vairāk nekā 100 valstīs, un aktīvisti cer, kas tas kļūs par pagrieziena punktu šajā kampaņā, kuras mērķis ir pamudināt politiķus uz aktīvāku rīcību.

Tūnberga nesen tviterī norādīja, ka šis ir tikai sākums.

"Es domāju, ka pārmaiņas ir pie horizonta, un cilvēki iestāsies par savu nākotni," viņa piebilda.

Pasaulē

Tagad jau Krievijas, nevis Ukrainas armija izjūt artilērijas un bruņutransporta trūkumu. Trijos kara gados Vladimiram Putinam tā arī ne tuvu nav izdevies ieņemt Kijivu. Briesmīgkaā gaļasmašīna kopš abiem pasaules kariem ieripo ceturtajā gadā, un ASV prezidenta “sadziedāšanās” ar Kremļa tirānu liek domāt, ka diplomātijas frontē būs vēl neprognozējamākas izmaiņas nekā Kurskas apgabalā.

Svarīgākais