NATO

30.jan
Zviedrijas un Somijas iestāšanās NATO ir būtiski mainījusi drošību situāciju Baltijas jūras reģionā un krietni stiprinājusi Latvijas drošību, ceturtdien ikgadējās ārpolitikas debatēs Saeimā pauda ārlietu ministre Baiba Braže (JV).
29.jan
Ziemeļatlantijas alianses vecākais pārstāvis Džeimss Apaturajs atzinies Eiropas Parlamenta deputātiem par Krievijas Federācijas draudiem Eiropai, ziņo “Politico”.
23.jan
ASV prezidents Donalds Tramps viens pats nevar virzīt politikas iniciatīvu par ASV izstāšanos no NATO, aģentūrai LETA uzsvēra Latvijas Transatlantiskās organizācijas (LATO) valdes loceklis, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) pētnieks Sandis Šrāders.
23.jan
Eiropas Savienības dalībvalstīm ir jāpalielina izdevumi aizsardzībai, lai sagatavotos iespējamam karam ar Krieviju, tā paziņojusi ES diplomātijas vadītāja Kaja Kallasa, vēsta “The Times”.
22.jan
Ukrainas medijos jaušamas bažas, ka Donalda Trampa centieni izbeigt karu Ukrainā nebūs pārdomāti. Piemēram, piespiežot Ukrainu atdot tos 20% savas teritorijas Krievijai, ko pašlaik okupējis Krievijas karaspēks, vēsta "360TV Ziņas".
22.jan
Ņemot vērā to, kā Krievija palielina savus bruņotos spēkus, pastāv teorētiska iespēja, ka 2029.-2030. gadā tā varētu mēģināt uzbrukt NATO valstīm, tādēļ ir īpaši svarīgi, lai Ziemeļatlantijas aliansei līdz tam laikam būtu nepieciešamās aizsardzības spējas, trešdien vizītes laikā Viļņā paziņoja Vācijas aizsardzības ministrs Boriss Pistoriuss.
17.jan
NATO ģenerālsekretārs Marks Rite brīdina par iespējamu karu ar Krieviju, un tas varot sākties pēc četriem vai pieciem gadiem, tāpēc jādara viss, lai to novērstu. Eiropas Savienība šobrīd izskatās visai gļēva un sagurusi, un rodas jautājums: cik lielā mērā šajos un turpmākajos gados Eiropa spēs vienoties un stiprināties, lai “darītu visu” kara novēršanai? “Neatkarīgā” sarunājas ar ekspertiem: ar Vidzemes augstskolas vadošo pētnieku Gati Krūmiņu, Eiropas Parlamenta viceprezidentu Robertu Zīli un vēsturnieku Kārli Daukštu.
16.jan
NATO ģenerālsekretārs Marks Rite uzskata, ka liela kara risks ir ļoti augsts - tas var uzliesmot pēc 4-5 gadiem. Aizsardzības bloka vadītājs ar šo satraucošo paziņojumu nāca klajā 15. janvārī Briselē, atklājot alianses Militārās komitejas sesiju, vēsta “dialog.ua”.
14.jan
NATO sāk jaunu misiju zemūdens kabeļu aizsardzībai Baltijas jūrā, otrdien paziņoja NATO ģenerālsekretārs Marks Rite.
14.jan
NATO ir jāstiprina klātbūtne Baltijas jūrā un jāvēršas pret Krievijas "ēnu floti", uzsvēra Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs, kurš otrdien piedalījās Baltijas jūras NATO sabiedroto samitā Helsinkos, Somijā.
13.jan
Zviedrija uz NATO Baltijas jūras patrulēšanas misiju, kuras nolūks ir nepieļaut zemūdens infrastruktūras bojāšanu, nosūtīs līdz trim karakuģiem, kā arī izlūklidmašīnu, svētdien paziņoja Zviedrijas premjerministrs Ulfs Kristersons.
10.jan
NATO kritiskās zemūdens infrastruktūras un Krievijas "ēnu flotes" uzraudzīšanai Baltijas jūrā nosūtīs divus kuģus, piektdien paziņoja Somijas ārlietu ministre Elīna Valtonena.
8.jan
NATO nedēļas beigās sāks apsargāt kritiski svarīgos objektus Baltijas jūrā, tam izmantojot desmit kuģus, vēstas Somijas sabiedriskā raidorganizācija "Yle".
8.jan
Alianse sāk plašu operāciju Baltijas jūrā, lai aizsargātu galveno infrastruktūru, reaģējot uz pieaugošajiem draudiem no Krievijas, ziņo Somijas izdevums “Yle”.
7.jan
Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps otrdien paziņojis, ka NATO dalībvalstīm jāpalielina savi aizsardzības izdevumi līdz 5% no iekšzemes kopprodukta (IKP).
6.jan
Latvija atbalsta lielāku NATO klātbūtni Baltijas jūrā, kā arī Latvijas Nacionālie bruņotie spēki ir pastiprinājuši monitoringu Latvijas kritiskajai zemūdens infrastruktūrai un veic informācijas apmaiņu ar sabiedrotajiem, aģentūrai LETA ar padomnieka Roja Daubura starpniecību atzina aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P).
1.jan
NATO valstis un pašas transatlantiskās organizācijas vadība pēc zemūdens kabeļu sabojāšanas sola palielināt militāro klātbūtni Baltijas jūrā, piektdien paziņojis NATO ģenerālsekretārs Marks Rite. “Runāju ar [Somijas prezidentu] Aleksandru Stubu par Somijas vadīto izmeklēšanu par iespējamo zemūdens kabeļu sabotāžu. Es paudu pilnīgu savu solidaritāti un atbalstu,” tīmeklī paziņoja Rite. Pagaidām gan šī NATO gatavība “kaut ko darīt” tuvojas Apvienoto Nāciju Organizācijas hroniskajai nevarībai. Atliek gaidīt? Cik ilgi?
31.dec 2024
Jau iepriekš Krievijas prezidents Putins savu ideālo Krieviju ir raksturojis kā 17. gadsimta Krievijas impēriju, un avoti saka, ka tas ir jāsaprot burtiski, raksta Somijas izdevums “Iltalehti Journal”.
27.dec 2024
NATO vēl vairāk vajadzētu pastiprināt patrulēšanu Baltijas jūrā, un tikai ar spēku, ne sankcijām var panākt, ka Krievija "paiet malā" no zemūdens kritiskās infrastruktūras Baltijas jūrā, aģentūrai LETA pauda Ģeopolitikas pētījumu centra direktors un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētais profesors Māris Andžāns.
27.dec 2024
Igaunijā baidās, ka Krievija varētu pārņemt valsts austrumu daļu - Narvas pilsēta, kas atrodas uz robežas, bieži saskaras ar provokācijām, raksta izdevums “Politico”.