Ar jaunmēnesi Svaros šogad noslēdzas aptumsumu koridors, kas atvērās kopā ar Mēness aptumsumu, pilnmēnesi Zivju zīmē 18.septembrī un noslēgsies ar Saules aptumsumu 2.oktobrī, plkst.21:49. Šajā laikā arī iestāsies jaunmēness Svaros.
Cienītais lasītāj, pirms uzsākam nelielu ceļojumu, lai kaut nedaudz gūtu ieskatu, kas vēdiskajā vai jebkurā citā astroloģijā īsti ir Saules un kas Mēness aptumsumi, ir nepieciešams mazs ievads.
Mums katram ir savs unikālais Zvaigžņu raksts, kas rodas mirklī, kad piedzimstam. Zvaigznes mainās un kārtojas dažādās kombinācijās, un šīs kombinācijas ietekmē mūsu dzīves notikumus gan individuāli, gan kolektīvi. Tādi notikumi kā JaunMēness, PilnMēness un Aptumsums ir kontroles punkti, kas pārbauda mūsu dzīves ceļu.
2023.gada 28.oktobra vakarā un 29.oktobra pirmajās stundās Latvijā būs novērojams daļējs Mēness aptumsums. Lai arī Mēness aptumsumi nav pārāk reta astronomiska parādība, ne visus ir iespējams novērot nelabvēlīgu laika apstākļu dēļ. Jāatzīmē, ka šajā reizē nav gaidāms pilns aptumsums, bet aptumšota būs tikai neliela Mēness diska mala, ziņo Mārtiņš Gills LAB projektu vadītājs.
Šovakar, laika posmā no plkst.21.43 līdz 0.06, gaidāms pusēnas Mēness aptumsums, informēja Latvijas Astronomijas biedrības valdes priekšsēdētājs Māris Krastiņš.
Latvijas vēstures svarīgākie notikumi, sākot no pirmās brīvvalsts veidošanas, un aptumsumu ietekme. (Ņemot vērā, ka aptumsumu ietekme visvairāk jūtama apmēram divas nedēļas pirms un divas pēc notikuma. Ja tuvāk aptumsums, jo spēcīgāka tā ietekme.)
Saules un Mēness aptumsumiem tautu tradīcijās un kultūrvēsturē bijusi īpaša nozīme. Ar tiem saistīti mīti un leģendas. Spilgtākais ir austrumnieku stāsts par pūķi, kas ik pa laikam aprij Sauli un Mēnesi. Draudīgais sižets iezīmē kopējo attieksmi pret šo dabas parādību. Proti, aptumsumu laikā nekas labs neesot gaidāms. Astroloģijā aptumsumi saistās ar sevis izzināšanu, iekšējām pārmaiņām, karmiskiem motīviem. Cilvēkiem, kas dzimuši aptumsumu ietekmē, dzīvē tiek doti papildu uzdevumi.
Naktī uz trešdienu daudzviet Latvijā palaikam turpināsies lietus, dažviet līs stipri un nakts sākumā vēl iespējams pērkona negaiss, prognozē sinoptiķi.
Jaunnedēļ, 16.jūlija vakarā un naktī uz 17.jūliju, Latvijā būs novērojams daļējs Mēness aptumsums, savukārt nākamais redzamais Mēness aptumsums būs jāgaida vairāk nekā sešus gadus, informēja Latvijas Astronomijas biedrībā.
21.janvārī pasaulē varēja redzēt unikālu parādību - pilna Mēness aptumsumu. Aptumsums bija novērojams debess rietumu pusē. Tā sākumā Mēness vispirms iegāja Zemes pusēnā, pēc tam sākās aptumsuma daļējā fāze, kam sekoja pilnā fāze, kas ilga 1 stundu un 2 minūtes. Tā kā Zemi apjož atmosfēra, kas kalpo arī kā gaismas laušanas vide, pilnā aptumsuma maksimumā Mēness nekad nekļūst pilnīgi melns, bet tiek izgaismots tumši sarkanīgā vai brūnganā tonī, tādēļ pēdējā laikā šo efektu plašākā sabiedrībā bieži dēvē par “asiņaino Mēnesi”.
2019. gada 21. janvāra rītā Latvijā būs novērojams pilns Mēness aptumsums. Lai arī Mēness aptumsumi nav pārāk reta astronomiska parādība, pēc gaidāmā Mēness aptumsuma līdz nākamajam Latvijā novērojamam pilnam Mēness aptumsumam būs jāgaida vairāk nekā seši gadi – līdz 2025. gada 7. septembrim.
Šodien no plkst.21.24 Latvijā būs vērojams pilns Mēness aptumsums, informēja Latvijas Astronomijas biedrības (LAB) valdes priekšsēdētājs Māris Krastiņš.
31.janvārī daudzviet pasaulē ir vērojams Mēness aptumsums. Pilns Mēness aptumsums un pilnmēness - tā ir reta parādība. Kamēr mēs Latvijā to vēl tikai gaidām, citviet pasaulē cilvēki jau kļuvuši par aculieciniekiem neparastajam Mēnesim.