Saules un Mēness aptumsumiem tautu tradīcijās un kultūrvēsturē bijusi īpaša nozīme. Ar tiem saistīti mīti un leģendas. Spilgtākais ir austrumnieku stāsts par pūķi, kas ik pa laikam aprij Sauli un Mēnesi. Draudīgais sižets iezīmē kopējo attieksmi pret šo dabas parādību. Proti, aptumsumu laikā nekas labs neesot gaidāms. Astroloģijā aptumsumi saistās ar sevis izzināšanu, iekšējām pārmaiņām, karmiskiem motīviem. Cilvēkiem, kas dzimuši aptumsumu ietekmē, dzīvē tiek doti papildu uzdevumi.
Saule - personība, Mēness - emocijas
Astroloģijā Saule simbolizē dzīvības aktivitāti, personības enerģiju, kas vērsta uz sevis apzināšanos, pilnveidošanu un izaugsmi. Savukārt Mēness ir slēpto emociju un pārdzīvojumu, adaptācijas un mātišķīguma simbols. Astroloģijā valda uzskats, ka Saules un Mēness aptumsumu laikā abi iesaistītie spīdekļi demonstrē savus principus izkropļotā veidā - Mēness patiesi dziļa pārdzīvojuma vietā rada ilūziju un sakāpina emocijas, savukārt Saule dinamisko enerģiju nomaina pret pašpietiekamību un atslābumu. Saasinās problēmas un nesaskaņas, sīkumi kļūst ārkārtīgi nozīmīgi, bet patiešām svarīgas lietas var palikt nepamanītas. Aptumsumi var deformēt uztveri un mudināt uz nelietderīgu spēku patēriņu.
Saules aptumsums, kad Mēness tikko uzsāk savu ciklu (ir jaunajā fāzē), pazemina cilvēka personīgo enerģētiku (Saules principu) un mudina norobežoties pašam no sevis vai realizēties caur citiem cilvēkiem (Mēness princips). Šādā periodā jauni darbi padodas ar grūtībām, emocionālā sfēra kļūst neaktīva (jo Saule atrodas Mēness augšanas cikla nulles punktā). Aptumsumu laikā rodas vēlēšanās atslābināties, pabūt vienatnē un vienkārši ļauties dzīves plūdumam, kaut arī vēlāk varbūt jānožēlo neizmantotās iespējas.
Mēness aptumsums, kas notiek pilnmēnesī (psiholoģiskā un emocionālā jūtīguma augstākajā punktā), rada stipras emociju izpausmes un bieži mobilizē dvēseles spēkus (Saules un Mēness cīņa). Taču šajā laikā grūti atrast izmantojumu enerģijai. Interesanti, ka indieši uzskata: Mēness aptumsuma laikā ir jāraud, lai atbrīvotos no dinamiskām emocijām un lai emociju ietekmē kaut ko nesastrādātu un nenodarītu ko sliktu citiem cilvēkiem.
Kaut arī aptumsumu laikā jābūt apdomīgiem, astroloģijā šie periodi tiek uzskatīti par labu iespēju apstāties, paskatīties apkārt un kaut ko savā dzīvē mainīt.
Pārmaiņas. Būt vai nebūt?
Cilvēku astroloģiskajās kartēs ar aptumsumiem saistās tā dēvētie Mēness mezgli (divi orbītas punkti) - Lejupejošais (saskaņā ar Austrumu leģendu - Drakona aste) un Augšupejošais (Drakona galva). Aplūkojot tos no cilvēka dvēseles evolūcijas skatu punkta, tiek uzskatīts, ka Lejupejošais mezgls norāda uz veco, jau izstrādāto «programmu», bet Augšupejošais uz jaunu perspektīvu, ko cilvēks var atklāt savā dzīvē. Astroloģijā valda uzskats, ka aptumsumu periodu iespējams izmantot kā īpašu atskaites punktu, kā jauna cikla sākumu, lai ietekmētu dzīves situācijas un likteni. Sekojot līdzi notikumiem vairāku aptumsumu ciklu laikā, mēs varam reāli novērtēt pašu ieguldījumu savas dzīves veidošanā un iegūt garīgo pieredzi.
Taču ir arī cits uzskats - proti, aptumsumu ietekme ir tik spēcīga, ka neko ietekmēt nav iespējams, un mezglu ass ir kā attīstības vektors, kas nosaka karmiskās mācības un horoskopā ieliktās liktenīgās situācijas.
Saules aptumsuma laikā Mēness un Zeme nostājas uz Mēness mezglu ass līnijas, iezīmējot likteņa pagriezienu brīžus, un šajos periodos dabas spēki ir tik stipri, ka bloķējot jebkādu mēģinājumu mainīt apstākļus.
Praksē pierādījies - kaut arī aptumsuma periodā iespējams spēcīgs sasprindzinājums, notikumi ne vienmēr ir dramatiski. Piemēram, aptumsuma laikā iespējams sastapt liktenīgo mīlestību, kas pārvērtīs dzīvi, piepildīs to ar prieku un īpašu jēgu. Aptumsums var kļūt par sākumu jaunam posmam mūsu dzīvē, būtiski mainot tās ritējumu.
Astroloģijā aptumsums ir viens no prognozēšanas veidiem, lai noteiktu cilvēka dzīves liktenīgākos un nozīmīgākos posmus.
Pirms un pēc aptumsumiem
Katru gadu notiek četri līdz septiņi aptumsumi. Taču nevajag domāt, ka gaidāmā aptumsumu «sezona» kā ar burvju nūjiņu visu pārvērtīs. Par aptumsuma nopietnu ietekmi uz konkrētā cilvēka dzīvi var runāt pārsvarā tad, kad tas aktivizē planētas vai viņa astroloģiskās kartes «mājas», bet tas nenotiek īpaši bieži. Taču pat tad, ja gaidāmais aptumsums nebūs «jūsu», mēs visi esam daļa no pasaules, kurā dzīvojam.
Zinot aptumsumu «sezonas» un datumus, mēs varam daudz vērīgāk un atbildīgāk izturēties pret notikumiem mūsu un tuvinieku dzīvē. Šajos periodos rūpīgi jāseko līdzi visām situācijām, jaunām idejām, jāpievērš uzmanība, ar kādiem cilvēkiem satiekamies. Viss, kas notiek aptumsuma laikā, var izrādīties daudz nozīmīgāks, nekā sākumā šķiet.
Idejas, priekšlikumi, projekti un cilvēki, kas ienāk mūsu dzīvē aptumsumu «sezonā», var kļūt par mūsu dzīves sastāvdaļu uz ilgu laika periodu.
Daudzi astrologi uzskata, ka notikumam pirms aptumsuma ir pilnīgi cita vērtība nekā tam, kas notiek nedēļu pēc aptumsuma. Notikumus, kas notiek nedēļu pirms aptumsuma, ļoti reti izdodas ievirzīt plānotā gultnē, tie kļūst nekontrolējami, iegūst lielāku vērienu un ātrumu. Visam, kas notiek tieši pašā aptumsuma dienā, var būt liktenīga nozīme. Aptumsuma laikā mēs saņemam informāciju, kas varēja nonākt mūsu rīcībā arī agrāk, bet kaut kādu iemeslu dēļ nenonāca līdz mūsu apziņai. Tāpēc svarīgus lēmumus būtu vēlams pieņemt kādu nedēļu pēc aptumsuma.
Izvēles priekšā
Ja Mēness aptumsums ir pirms Saules aptumsuma, situācija konkrētajā dzīves jomā sasniedz kritisko punktu. Tas ir pamudinājums uz pārdomām, un problēmai jāatrod jauna pieeja līdz Saules aptumsuma sākumam.
Ja Mēness aptumsums ir pēc Saules aptumsuma, tad tas, kas ielikts cikla sākumā, atklāsies nākamajā Mēness aptumsumā - apziņas jaunie uzstādījumi īstenosies vai arī tiks noraidīti situācijās, kas noteiks nākamo dzīves posmu.
Saules aptumsums atklāj jaunu dzīves ciklu. Tas priekšplānā izvirza lietas, kurām nepieciešams nekavējoties pievērst uzmanību, un rada sākumu kaut kam jaunam. Var parādīties jauna perspektīva, bet kaut kas svarīgs sāks zaudēt savu iepriekšējo nozīmīgumu un attālināsies. Saules aptumsums dod notikumiem impulsu, ko, iespējams, varēs sajust personīgajā dzīvē vairāku gadu garumā. «Gaismas pazušana» padara šo periodu neparedzamu, izraisa neizlēmības izjūtu. Šajā laikā spīdekļi ir savienojušies, to ietekmes ir sajaukušās un jaunā cikla potences nav līdz galam atklājušās. Tāpēc jābūt uzmanīgiem un nevajadzētu uzsākt jaunus projektus, lai cik perspektīvi tie arī šķistu. Ja izvēle ir jūsu ziņā, tad visus svarīgos lēmumus labāk atlikt nedēļu pēc aptumsuma.
Atšķirībā no Saules aptumsuma Mēness aptumsums ir nobeigums kādam posmam mūsu dzīvē. Spīdekļi ir nonākuši opozīcijā - pārejot šo punktu, Mēness uzsāks atpakaļceļu pie Saules. Mēness aptumsums ir maksimālas apgaismības, jautājumu un problēmu atklāšanas laiks. Tā ir krīze, kuras dēļ būs kādas kardinālas izmaiņas vai arī kaut kas tiks atcelts, apstākļi mainīsies. Tas ir laiks, kad priekšplānā izvirzās jautājumi par savstarpējām attiecībām, juridiskiem strīdiem un konfliktiem. Var atklāties informācija, kas ilgu laika posmu bijusi apslēpta. Tā izplatās zibenīgā ātrumā un kļūst pieejama sabiedrībai. Viss apslēptais var nākt gaismā. Ja jūs meklējat kādu cilvēku vai lietu, tad Mēness aptumsuma laikā ir lielas iespējas to atrast.
Aptumsuma laikā īstenojas ilglaicīgi projekti un uzdevumi. Tas var sarūpēt ilgi gaidītu tikšanos vai pielikt punktu un apturēt ilgi briedušu attiecību izjukšanu. Šajā laikā var būt vairāk publisku skandālu, līgumu laušana vai tieši pretēji. Kaut arī konflikts, noskaidrojot pušu pozīcijas, bieži vien atrisina problēmu, tomēr jāiegaumē, ka šajā laikā emocionālā spriedze ir pārāk spēcīga, tāpēc izvairieties pieņemt spontānus lēmumus. Tas, ko šajā periodā noārda, atjaunojas ar grūtībām.
Bet, kā tautā saka: nepamēģināsi - neuzzināsi. Tāpēc ieteikums ir vienkāršs, proti, vajadzētu pievērst uzmanību tam, kā tieši jūs jūtaties aptumsumu laikā.
Aptumsumi un notikumi pasaulē
Autoritatīvākie speciālisti mundānās (pasaules) astroloģijas jomā uzskata, ka aptumsumi rada ļoti nozīmīgu un intriģējošu ietekmi uz notikumiem pasaulē un it īpaši uz pasaules politiskajiem līderiem. Tiek uzskatīts, ka aptumsuma ēna, pārejot pāri konkrētām teritorijām, norāda uz valstīm, kuras saistīs kopīgi vēsturiskie procesi. Aptumsums nav viena brīža fakts, bet gan atskaites punkts, kas ieslēdz konkrētu vēsturisko programmu. Aptumsums fokusē visu planētu enerģiju un tur savā varā lielu laika posmu un lielas cilvēku grupas.
Amerikāņu astrologs Čārlzs Emersons uzskatīja, ka aptumsuma redzamais ceļš, kas ir pirms nākamā līdera piedzimšanas, norāda reģionu uz Zemes, kur visvairāk būs jūtama viņa ietekme. Piemēram, Kārlis Markss nāca pasaulē Saules aptumsuma laikā 1818. gada 5. maijā Vācijas pilsētā Trīrē. Neraugoties uz Marksa pārliecību, ka viņa idejas būs ietekmīgas Vācijā un Francijā, tā tomēr nenotika - viņa piedzimšanas brīža aptumsuma redzamais ceļš bija no Trīres cauri Krievijas impērijai līdz Kamčatkas pussalai, iezīmējot ģeogrāfisko zonu, kurā Kārļa Marksa idejas ieguva praktisku izmantojumu.
Maķedonijas Aleksandra aptumsuma ceļš gāja pa Ēģipti, Mezopotāmiju, Persiju un beidzās Indijā, precīzi iezīmējot zemes, ko vēlāk viņš iekaroja. Kad Aleksandrs Lielais sāka iet dziļāk Indijas teritorijā, izejot no sava aptumsuma robežām, viņa armija atteicās turpināt militāro operāciju.
Pravieša Muhameda «aptumsuma līnija» gāja no Ziemeļāfrikas rietumiem caur Meku un Medīnu līdz Jaungvinejas rietumu piekrastei, nosakot apgabalus, kuros islāmam ir īpaši liela ietekme. Kad musulmaņu karapulki centās iekarot Eiropu, tos divas reizes apturēja Vīnē, viņi pārāk tālu bija novirzījušies no aptumsuma centrālās līnijas.
Aptumsumi un dzimšanas dienas
Runājot par aptumsumiem, nedrīkst nepieminēt vēl vienu svarīgu tematu. Cilvēki, kuri nākuši pasaulē aptumsuma dienā, ir apveltīti ar neparastām spējām. Viņi uzticas sev un maz ietekmējas no citu idejām un spriedumiem. Viņi sevī nes aptumsuma «dabu», viņiem paredzēto programmu.
Cilvēki, kas dzimuši Saules aptumsuma laikā, bieži vien ir arī pamatlicēji jauniem novirzieniem zinātnē, mākslā, filozofijā. Lūk, daži piemēri:
- Renē Dekarts (1596. gada 31. marts) - izcils franču filozofs, matemātiķis, fiziķis un fiziologs; analītiskās ģeometrijas pamatlicējs, ieviesis daudzus algebriskus apzīmējumus, jauneiropas racionālisma dibinātājs un viens no ietekmīgākajiem Jaunā laika metafiziķiem;
- Kārlis Markss (1818. gada 5. maijs) - vācu domātājs, marksisma pamatlicējs;
- Ivans Kuļibins (1753. gada 21. aprīlis) - krievu mehāniķis amatieris, daudzu un dažādu mehānismu izgudrotājs, pilnveidojis optisko ierīču stiklu slīpēšanu, radījis «spoguļlukturi» (starmeša prototips), semafora telegrāfu un daudz ko citu;
- Konstantīns Ciolkovskis (1857. gada 17. septembris) - krievu zinātnieks un izgudrotājs, mūsdienu kosmonautikas pamatlicējs;
- Nikolajs Rērihs (1874. gada 9. oktobris) - krievu gleznotājs, ceļotājs, rakstnieks, filozofs, mistiķis, cilvēks leģenda, ar kura vārdu saistīta Rēriha kustība;
- Sergejs Eizenšteins (1898. gada 22. janvāris) - kinorežisors, kino teorētiķis, pedagogs, stāvējis pie padomju kinematogrāfijas šūpuļa un cēlis to līdz mākslas līmenim.
Gads, kurā cilvēka dzimšanas diena iekrīt aptumsuma laikā, atnes svarīgas izmaiņas dzīvē. Sevišķi spilgti tas izpaužas politiķu un sabiedriski aktīvu cilvēku likteņos. Aptumsums sevī nes konkrētu lādiņu, kas saistīts ar dažādiem sabiedriskiem un vēsturiskiem procesiem, bet politiķi un sabiedriskie darbinieki ir šo procesu dalībnieki un virzītāji. Viņu liktenis, kritieni un kāpumi cieši saistīti ar sociālo vai vēsturisko noteikumu attīstību, kulmināciju un nobeigumu.
Piemēram, Hariju Trumenu ievēlēja par ASV prezidentu, neraugoties uz visām nelabvēlīgajām prognozēm, gadā, kad viņa dzimšanas diena (1948. gada 9. maijs) iekrita aptumsuma laikā. Krievu žurnālistu Vladislavu Listjevu nogalināja gadā, kad neilgi pirms viņa dzimšanas dienas bija Saules aptumsums (1995. gada 29. aprīlis).
Interesanti, ka īsi pirms 1999. gada 11. augusta aptumsuma Krievijā pie varas nāca jaunais premjerministrs Vladimirs Putins. Vēlāk viņš izteicās, ka «sasniedzis to, par ko nav pat sapņojis».
Līderi, kas nokļūst politiskajā zenītā aptumsuma laikā, bieži kļūst par svarīgām personībām valsts vēsturē, taču tas jau ir cits temats un cits stāsts.
Astroloģiskā statistika liecina, ka aptumsums, kas notiek dzimšanas dienā, vienlīdzīgās daļās rada gan negatīvus, gan pozitīvus notikumus: pārcelšanās, šķiršanās, izmaiņas ģimenē, profesionālā jomā utt.
Mācības par aptumsumiem un to ietekmi uz cilvēka dzīvi un cilvēci kopumā joprojām ir astroloģisko pētījumu objekts.
(Izmantoti materiāli no astroloģes Jeļenas Zimovecas publikācijām un fomalgaut.com)
Tuvojoties aptumsumam...
Laikus vajadzētu padomāt, kādi ir jūsu dzīves un šā brīža svarīgākie uzdevumi, un izlemt, ko vēlaties īstenot tuvākajā laikā. (Valda uzskats, ka Saules aptumsums ieliek ciklu uz tik mēnešiem, cik minūtes tas ilgst. Savukārt Mēness aptumsums uz tik nedēļām, cik minūtes ilgst Mēness aptumsums.)
Pirms aptumsuma veiciet organisma attīrīšanu. Laba pašsajūta un ķermeņa vieglums norādīs uz to, ka esat gatavi kosmisko vibrāciju uztveršanai. Ieteicams arī ieiet vannā vai dušā. Apģērbam jābūt no dabīgām šķiedrām, vieglam un brīvam, lai tas netraucētu atslābināties un novirzīt domu plūsmu vajadzīgajā virzienā.
Pirms aptumsuma rezumējiet iepriekšējo ciklu rezultātus, atzīmējiet, kas šajā laikā ir paveikts, kādi mērķi sasniegti un kas nav padarīts līdz galam; izvērtējiet mērķus un līdzekļus, iezīmējiet jaunajam ciklam jaunus orientierus.
Aptumsuma laikā esiet vienatnē, meditējiet un iztēlojieties savu darbību vēlamā rezultāta tēlu. Pirmajās aptumsuma minūtēs veiciet dažas darbības saskaņā ar jūsu izstrādāto plānu.
P.S. Palūkojoties vēsturē, var atrast ziņas, ka Ņūtons, Galilejs, Spinoza šādus periodus uzskatīja par sevišķi produktīviem un izmantoja savu svarīgo lietu uzsākšanai.
*
Džjotišs jeb vēdiskā (Indijas) astroloģija un vēdu tradīcijas aptumsumu laikā mudina ievērot šādus nosacījumus:
- neskatīties uz aptumsumu;
- neiet laukā no telpām (nedoties braucienā vai ceļojumā);
- neēst trīs stundas pirms un pēc aptumsuma;
- nebraukt ar automašīnu vai darīt to ļoti uzmanīgi;
- izvairīties no finanšu operācijām;
- neuzturēties sabiedriskās vietās;
- ieteicams meditēt vai nodarboties ar citām garīgām lietām (vai arī vienkārši atpūsties);
- ieteicams atmest kaitīgus ieradumus - organisms ātrāk adaptējas.
*
Aptumsumu astronomiskie skaidrojumi