Ja lietojat medikamentus, ir svarīgi zināt visas zāles, ko lietojat un kā tās lietojat. Saglabājiet medikamentu sarakstus, atjauninātus aprakstus par visu, ko saņemat un nopērkat, un nepazaudējiet sarakstus un vajadzības gadījumā paņemiet tos līdzi.
Zāļu uzcenojuma reforma nav saprātīga un mērķtiecīga, un tā apdraud pacientu iespējas savlaicīgi saņemt nepieciešamās zāles, kā arī var pakļaut iedzīvotājus citiem nezināmiem riskiem, aģentūrai LETA pauda Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācijas (LFAA) pārstāvji.
Ja kāds uzņēmējs darīs lietas, kas ietekmēs Latvijas iedzīvotāju dzīvību, un medikamenti nebūs pieejami, sekos ļoti stingra un nopietna rīcība, runājot par jauno zāļu cenu veidošanas modeli, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" sacīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).
Veselības ministrija virzīs grozījumus, lai slimnīcas zāles varētu iepirkt pa tiešo no ražotājiem. Tādā veidā tiek cerēts samazināt gan 130 miljonus eiro lielās zāļu iepirkumu izmaksas, kas veidojas abām lielajām universitātes slimnīcām, gan arī reģionālo slimnīcu izdevumus, vēsta 360TV ziņu raidījums “Ziņneši”.
Lielo slimnīcu kontrolēta struktūra, kas lielajām valsts slimnīcām nodrošinātu zāļu iepirkumus no ražotājiem, apejot Latvijas lieltirgotavas, radīs konkurences kropļojumu zāļu tirgū, aģentūrai LETA pauda Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācija (LNZAA), kas savulaik tika dibināta kā zāļu lieltirgotāju asociācija un kuras mājaslapā kā biedri norādīti uzņēmumi "Recipe+", "Tamro" un "Magnum Medical".
Būtu jāļauj slimnīcām iepirkt medikamentus, apejot Latvijas lieltirgotavas, intervijā Latvijas Radio uzsvēra Rīgas Austrumu klīniskās universitātes valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs.
2024.gada deviņos mēnešos Latvijas aptiekas un ārstniecības iestādes, izmantojot zāļu verifikācijas sistēmu, pret viltojumiem ir pārbaudījušas 22 miljonus medikamentu iepakojumu, kas pēc tam pārdoti vai izlietoti pacientiem, norāda Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija (LZVO).
Nacionālais veselības dienests publicējis datus par valsts veselības aprūpes finansējumu, un tagad dati par šī finansējuma izlietojumu ir publiski pieejami ikvienam interesantam.
2023.gadā maksimālā vienam pacientam kompensējamām zālēm izlietotā summa bija 654 144 eiro, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) publiskotais pārskats par gada laikā veselības aprūpei izlietoto finansējumu.
Valstij joprojām nav funkcionējošas sistēmas zāļu nodrošināšanai iedzīvotājiem krīzes situācijā, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Latvijas nacionālā zāļu apgādes asociācija (LNZAA), kas savulaik tika dibināta kā zāļu lieltirgotāju asociācija un kuras mājaslapā kā biedri norādīti uzņēmumi "Recipe+", "Tamro" un "Magnum Medical".
Baltijas valstu amatpersonas turpina sarunas par kritisko medikamentu nodrošināšanu krīzes situācijās, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijā (VM).
Sirds un asinsvadu slimības ir viens no galvenajiem saslimstības un mirstības iemesliem Latvijā un pasaulē. Tās ir visizplatītākais nāves cēlonis Latvijā, veidojot aptuveni pusi no visiem nāves gadījumiem.
2024. gada pirmajā pusgadā Latvijas aptiekas un ārstniecības iestādes pret viltojumiem ir pārbaudījušas 15 miljonus zāļu iepakojumu, rūpējoties, lai pie pacientiem nonāk tikai drošas un autentiskas zāles. Salīdzinot ar 2023. gada pirmo pusi, pārbaudīto zāļu paku skaits pieaudzis par 4%, liecina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) dati.
Veselības ministrija (VM) varētu apsvērt izmaiņas arī bezrecepšu zāļu uzcenojumos, taču tas noteikti nenotiks tuvākajā laikā, trešdien intervijā TV3 stāstīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).
Veselības ministrija neplāno atteikties no iecerētās zāļu cenu reformas, un veselības ministram Hosamam Abu Meri pašlaik acīmredzot ir valdības atbalsts šo pārmaiņu realizēšanā, jo pēc tikšanās ar farmācijas nozares pārstāvjiem Veselības ministrija ziņo, ka “notikusi tikšanās un iebildumi pārrunāti”. Savukārt reformas kritiķi norāda, ka “nozare ar ministriju nevienojas par zāļu cenu reformas apturēšanu”, kas nozīmējot aptieku skaita un zāļu pieejamības samazināšanos.
Lai no 1.novembra ieviestu jauno zāļu uzcenojuma modeli, būtu nepieciešami 1,58 miljoni eiro, teikts Veselības ministrijas (VM) saskaņošanai iesniegtajā rīkojuma projektā.
Farmācijas nozare spiež valsti palielināt izdevumus kompensējamiem medikamentiem un tad nu gan notikšot lielais brīnums – zāles aptiekās kļūšot lētākas. Ne nieka! Lētākas tās būs tad, kad zāļu tirdzniecībā atgriezīsies Eiropas Savienības standartiem atbilstoša konkurence. Šobrīd tirgu faktiski kontrolē monopols. Tikmēr Konkurences padomei, izskatās, uz to nospļauties. Pa to laiku politiķi izspēlē teātri izvēršot intensīvas zāļu cenu mazināšanas sarunas ar nozari.
Cita pēc citas no dažādām farmaceitus pārstāvošām organizācijām birst neapmierinātības pilnas vēstules: aptiekāri nav apmierināti ne tikai ar jauno Veselības ministrijas izplānoto zāļu uzcenojumu sistēmu, bet arī ar valsts iestādes komunikāciju un nespēju ieviest pārmaiņas.