Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā (PSKUS) līdz šī gada 31.augustam veiktas četras sarežģītas aknu transplantācijas operācijas, aģentūru LETA informēja PSKUS, uzsverot, ka slimnīcā veikti pasākumi, kas ļāvuši "ievērojami uzlabot aknu transplantāciju operāciju rezultātus".
Latvijā atsāks veikt aknu transplantāciju. Šīs operācijas uz gadu tika apturētas pēc tam, kad 8 no 13 pacientiem pēc aknu transplantācijas nenodzīvoja pat 10 dienas. Pagājušajā gadā Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcā tika veikta pārbaude. Pēc tās tika uzlabots tehniskais nodrošinājums, kā arī tika novirzīta nauda ārstu un medmāsu kvalifikācijas celšanai, vēsta “360TV ZIŅneši”.
Pēdējos trīs gados pacientiem no Latvijas ārpus valsts veiktas aptuveni četras līdz piecas aknu transplantācijas gadā, skaidro Nacionālais veselības dienests (NVD).
Ārsti ceļ trauksmi par Latvijā apturēto aknu transplantācijas programmu. Un šim uz pauzes uzliktajam jautājumam jau ir dzīvības cena - nesen miris 28 gadus vecs vīrietis, kuru varēja glābt tikai transplantācija, vēsta lsm.lv.
Arī nākamgad valsts plāno apmaksāt septiņas aknu aknu transplantācijas, kas ir tikpat daudz, cik tika plānots šogad, liecina Veselības ministrijas (VM) informatīvais ziņojums par veselības reformas pasākumu īstenošanu 2019. gadā, kas vēl jāsaskaņo ar Finanšu ministriju un Eiropas komisiju, kā arī jāpieņem zināšanai valdībā.
Cilvēku skaits, kuri gaida rindā uz orgānu transplantāciju, ir vairākas reizes lielāks par veikto transplantāciju skaitu, tāpēc Stradiņa slimnīca izsaka pateicību visiem, kuri reģistrējuši savu gribu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes reģistrā vai ir informējuši savus radiniekus par savu piekrišanu orgānu ziedošanai pēc savas nāves.
Pagājušās nedēļas beigās Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā tika veikta ortotopiska aknu transplantācijas operācija, kas ir otrā šāda operācija Latvijā, informēja slimnīcas pārstāve Zane Siliņa.
Jau vēstījām, ka pirms pieciem mēnešiem Tartu slimnīcā 25 gadus vecajam Austrim Augustam par līdzcilvēku saziedotajiem līdzekļiem tika veikta aknu transplantācija. Šai operācijai un Austra atveseļošanās gaitai sekoja līdzi liela daļa Latvijas iedzīvotāju. Šobrīd Austris atlabst un stāsta par jaunumiem savā dzīvē, atsaucoties uz laikrakstu "Bauskas Dzīve" vēsta portāls "Kasjauns".
Jaunas slimnieces nāve pēc aknu transplantācijas sacēlusi vētru sabiedriskajos medijos un sociālajos tīklos. Galvenais motīvs – valsts ir vainīga šīs jaunās sievietes nāvē, jo nav laikus nodrošinājusi viņai aknu transplantāciju.
Šodien 25 gadus vecais Austris Augusts savā youtube.com lapā ir ievietojis video, kurā pavēsta piriecīgus jaunumus - ir atrasts viņam tik ļoti nepieciešamais aknu donors.
Vakar Latviju pāršalca vēsts, ka 25 gadus vecā Baiba Barone ar visiem spēkiem turpina cīnīties par savu dzīvību, gaidot aknu transplantāciju Tartu slimnīcā. Jau augustā cilvēki ar saviem ziedojumiem ļāva Baibai uzsākt ārstēšanu un iestāties rindā uz aknu transplantācijas operāciju, bet arī šobrīd ir nepieciešama nauda, lai Baiba dzīvotu un spētu apmaksāt visus slimnīcas rēķinus, vēsta informācija portālā ziedot.lv
Pāris dienu laikā ar labdarības organizācijas "ziedot.lv" palīdzību faktiski ir savākti nepieciešamie 40 000 eiro, kurus novirzīs 25 gadus vecajam iecavniekam Austrim, kuram nepieciešama aknu transplantācija.
«Viņu nesauc, viņš pats nāk,» – tā, iepazīstinot ar savu dēlēnu Dimu, saka tētis Valērijs Nedveds. Pirms nepilniem desmit gadiem, kad Dmitrijs vēl nebija sasniedzis gada vecumu, viņam transplantēja aknu. Donors bija Dimas tētis Valērijs. Bērnu slimnīca sākusi veidot atbalsta programmu ģimenēm, kurās aug bērns ar aknu transplantātu.
Kopš pirmās un vienīgās aknu transplantācijas operācijas Latvijā pagājuši jau četri gadi. Gan toreiz, gan tagad aknu transplantācijas Latvijas iedzīvotājiem neviens neapmaksā, jo tās nav iekļautas valsts apmaksājamo operāciju sarakstā. Atteikumu dzīvot saņem ikviens smagu aknu slimību pacients, kurš varētu izdzīvot, ja viņam veiktu aknu transplantāciju.
Sabiedrības palīdzību lūdz viens vadošajiem Latvijas asinsvadu ķirurgiem Jānis Rozentāls. Viņam nepieciešama aknu transplantācija, kas Latvijā netiek apmaksāta.
Vai tas biji tu? Viens no pirmajiem jautājumiem, ko Normundam Černajam (46) Jelgavā uzdeva daudzi paziņas. Pēc sarežģītās Latvijā pirmās aknu pārstādīšanas operācijas pagājis gandrīz pusgads, un Normunds, kuram dzīvē laimi nes skaitlis trīspadsmit, atgriezies normālā dzīvē.
Tā ir bezizejas situācija pacientiem – valsts apmaksā tikai tādas operācijas ārzemēs, kuras iekļautas valsts apmaksājamo sarakstā, izņēmums ir neatliekamas operācijas bērniem.
Denisam bija tikai 20 gadu, kad viņš Vācijā uzzināja par smagu slimību – ļaundabīgu audzēju aknās. Operācijas laikā viņam praktiski izgrieza lielāko daļu aknu. Tagad Denisa vienīgā cerība ir savākt ziedojumus aknu transplantācijai, jo Latvijas valsts šo operāciju pieaugušajiem ārzemēs neapmaksā.
Četrdesmit sešus gadus vecais pacients, kuram aizvadītajā piektdienā veikta Latvijā pirmā aknu transplantācija, jūtoties labi un šodien jau varējis piecelties kājās, nra.lv uzzināja P. Stradiņa universitātes slimnīcā.