Pāvesta vizīte

7.jūl
Romas Katoļu baznīcas pāvests Francisks svētdien aicināja izveidot "humānos koridorus", lai palīdzētu izglābt migrantus, šādi reaģējot uz Lībijā aizvadītajā nedēļā notikušo uzlidojumu migrantu aizturēšanas centram, kurā tika nogalināti vairāk nekā 50 cilvēki.
 
4.jūl
Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien Vatikānā ticies ar Romas pāvestu Francisku. Putins ar pāvestu ticies dienu pirms Ukrainas katoļu līderiem paredzēta tikšanās Vatikānā, lai runātu par krīzi savā valstī. Izskan arī runas, ka šī vizīte varētu būt priekšvēstnesis pāvesta pirmajam Krievijas apmeklējumam. Krievijas prezidents ar pāvestu Francisku iepriekš ticies divas reizes. Šoreiz viņš ieradās Vatikānā, uzsākot savu desmit stundu ilgo vizīti Itālijā. Vizītes laikā viņam gaidāma tikšanās arī ar Itālijas premjerministru Džuzepi Konti. Trešo tikšanos ar Francisku Putins nokavēja vairāk nekā 50 minūtes. Kad abi līderi tikās pirmo reizi 2013.gadā Krievijas prezidents kavēja 50 minūtes, bet 2015.gadā viņš ieradās vairāk nekā stundu vēlāk nekā iepriekš plānots. Gaidāms, ka Putina un pāvesta sarunas galvenais temats būs Ukraina, kas ir sarežģīts jautājums abu pušu starpā. Iepriekšējā tikšanās reizē 2015.gadā pāvests aicināja Putinu "no sirds un rūpīgi censties" panākt mieru Ukrainā un palīdzēt izbeigt kaujas starp Ukrainas valdības spēkiem un prokrieviskajiem kaujiniekiem valsts austrumos.
 
29.mai
Vienošanās ar narkotiku tirgoņiem, lai Meksikā mazinātu vardarbību, būtu tas pats, kas vienošanās ar velnu, brīdinājis Romas Katoļu baznīcas pāvests Francisks.
 
5.mai
Romas pāvests Francisks svētdien sāka trīs dienu vizīti Bulgārijā un Ziemeļmaķedonijā.
 
1.mai
Romas Katoļu baznīcas pāvests Francisks trešdien, kad daudzviet pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā strādnieku diena, bezdarbu raksturoja kā "globālu traģēdiju".
 
25.apr
2019. gada 25. aprīlī Valsts prezidents Raimonds Vējonis un Iveta Vējones kundze apmeklēja Vatikānu. Vizītes laikā notika audience pie Viņa Svētības pāvesta Franciska, kā arī tikšanās ar Svētā Krēsla valsts sekretāru Viņa Eminenci kardinālu Pjetro Parolinu. Pateicībā par Viņa Svētības aizvadīto vizīti Latvijā pagājušā gada septembrī Valsts prezidents un Iveta Vējones kundze pasniedza īpaši izgatavotu dāvanu: miniatūru vitrāžu “Dievmāte-Terra Mariana patronese”. Dievmātes attēls ir fragments no Rīgas Doma vitrāžas “Madonna ar Jēzus bērnu mandorlā”, kas veidota 19.gadsimta beigās pēc vēlās gotikas kokgriezuma altāru un gleznu parauga. Dievmātes - Māras zemes patroneses tēls simbolizē svētību senajai Māras zemei un mūsdienu Latvijai. Dāvanu izgatavojusi Mākslas akadēmijas docente, stikla māksliniece Inita Ēmane, savukārt unikālo dāvanas iesaiņojumu no ādas veidojusi māksliniece Ilizane Grīnberga. Viņa Svētības pāvesta Franciska apustuliskā vizīte Baltijas valstīs norisinājās no 2018. gada 22. līdz 25. septembrim. Tās laikā viņš apmeklēja visas trīs Baltijas valstis. Šī bija otrā Viņa Svētības vizīte Latvijas vēsturē - 1993. gadā Latviju apmeklēja pāvests Jānis Pāvils II.
 
14.apr
Zviedru pusaudze, vides aktīviste Grēta Tūnberga, kura pēdējā laikā iedvesmojusi skolēnus visā pasaulē pieprasīt politiķiem aktīvāku rīcību cīņā ar klimata pārmaiņām, trešdien uzaicināta uz īsu tikšanos ar pāvestu Francisku, apliecinājis Vatikāna pārstāvis Alesandro Džisoti.
 
27.mar
Pasaules medijos nonācis video no pāvesta Franciska vizītes Itālijas pilsētā Loreto, kurā redzams, ka sanākušie vēlas noskūpstīt pāvesta labo roku, bet viņš spītīgi to neļauj.
 
9.mar
Sākot no nākamā gada, pētniekiem būs pilnībā pieejami visi Vatikāna arhīvos esošie dokumenti, kas attiecas uz Romas pāvesta Pija XII no 1939. līdz 1958. gadam ilgušo pontifikātu. Šim pāvestam nereti pārmests, ka viņš nav stingri nosodījis nacistisko Vāciju un tās realizēto holokaustu, tomēr pašreizējais Romas katoļu baznīcas galva Francisks uzsvēris, ka Pijs XII centies palīdzēt nacistu vajātajiem ebrejiem, taču uzskatījis, ka šī darbība būs efektīvāka bez liekas afišēšanas.
 
24.feb
Pāvests Francisks izdos jaunas vadlīnijas "bērnu un neaizsargātu personu" seksuālās izmantošanas novēršanai, svētdien preses konferencē pēc šim jautājumam veltīta katoļu augstākās garīdzniecības samita paziņojis Vatikāna pārstāvis tēvs Federiko Lombardi.
 
24.feb
Bērnu seksuālā izmantošana ir smags un neattaisnojams noziegums, kas salīdzināms ar savulaik noteiktās kultūrās piekopto cilvēku upurēšanu, svētdien paziņojis pāvests Francisks, noslēdzot augstākās garīdzniecības samitu Vatikānā, kurā četras dienas tika diskutēts par seksuālās vardarbības novēršanu katoļu baznīcā.
 
7.feb
Venecuēlas opozīcijas līderis Huans Gvaido, kurš sevi pasludinājis valsts prezidenta pienākumu izpildītāju, ceturtdien aicināja pāvestu Francisku uzņemties vidutāja lomu valsts politiskajā krīzē, paužot līdzīgu aicinājumu, ar kādu jau iepriekš klajā bija nācis viņas sāncensis prezidents Nikolass Maduro.
 
6.feb
Pāvests Francisks atzinis, ka saņēmis līdzšinējā Venecuēlas prezidenta Nikolasa Maduro vēstuli ar aicinājumu uzņemties starpnieka lomu valsts politiskās krīzes atrisināšanai, taču noraidīja jebkādu iejaukšanās iespēju, ja to neprasīs opozīcijas līderis Huans Gvaido.
 
5.feb
Pāvests Francisks, turpinot vizīti Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE), otrdien galvaspilsētā Abū Dabī vadīja misi, kas pulcēja desmitus tūkstošus katoļu, kā arī vairākus tūkstošus musulmaņu. Francisks ir pirmais Romas Katoļu baznīcas pāvests, kas apmeklē Arābijas pussalu. Aptuveni 135 000 dievlūdzēju pulcējās Abū Dabī sporta centra stadionā, lai redzētu pāvestu, kurš ieradies Persijas līča valstī centienos sekmēt starpreliģiju dialogu. AAE dzīvo aptuveni divi miljoni katoļu ārvalstnieku. Kā tiek prognozēts, dievkalpojumu būs apmeklējuši katoļi no aptuveni 100 valstīm, kā arī 4000 musulmaņu, ieskaitot valdības amatpersonas, norādīja rīkotāji. Pāvests, kas svētdien ieradās AAE, atsaucoties Abū Dabī kroņprinča ielūgumam, izmantojis vizīti, lai nosodītu reģionālos karus, arī Jemenā, kā arī lai aicinātu uz lielāku sadarbību kristiešu un musulmaņu starpā. AAE ir to Persijas līča valstu vidū, kur kristiešu reliģiskajai dzīvei ierobežojumi noteikti salīdzinoši mazākā mērā, atzīst diplomāti un priesteri. Dievnamu ēkās, saņemot īpašas atļaujas, drīkst notikt kristiešu reliģiskās sanāksmes. Tiesa gan, tāpat kā citās Persijas līča arābu valstīs, nesankcionētas reliģiskas sanāksmes ir aizliegtas, tāpat nemusulmaņu reliģiju pārstāvji nedrīkst pievērst savai ticībai jaunus sekotājus vietējo vidū. Laikrakstos kaimiņvalstī Saūda Arābijā, kur baznīcas ir aizliegtas, publicēti attēli, kuros redzama pirmdien Abū Dabī notikusī Franciska tikšanās ar Ēģiptes mošejas "Al Azhar" vecāko imamu, Abū Dabī kroņprinci un Dubaijas valdnieku.
 
4.feb
Līdzšinējais Venecuēlas prezidents Nikolass Maduro paziņojis, ka vēstulē pāvestam Franciskam aicinājis viņu uzņemties starpnieka lomu valsts politiskās krīzes atrisināšanai.
 
28.jan
Pāvests Francisks svētdien noraidījis priesteru celibāta atcelšanas iespēju, taču atzinis, ka pastāv iemesli apspriest gados vecāku precētu vīriešu ordinēšanu, lai ar mācītājiem nodrošinātu nomaļus esošas draudzes, kur to trūkst.
 
4.jan
Pāvests Francisks publikai Vatikānā parādījis, kā prot uz pirksta griest futbola bumbu. Šo bumbu viņam uzdāvināja Kubas cirka dalībnieki.
 
25.dec 2018
Romas Katoļu baznīcas pāvests Francisks otrdien Ziemassvētku uzrunā pauda aicinājumu panākt mieru Sīrijā, Jemenā un citās konflikta zonās, kur šobrīd tiek pieredzētas pasaules smagākās humānās krīzes.
 
25.dec 2018
Romas Katoļu baznīcas pāvests Francisks pirmdien sūrojās par cilvēku alkatību un patērētāju kultūru, tradicionālajā Ziemassvētku vakara dievkalpojumā Vatikāna Svētā Pētera katedrālē atgādinot, ka "dzīvības ēdiens nav materiālie labumi, bet mīlestība". "Mūsdienās daudzi cilvēki dzīves jēgu rod tajā, ka viņu īpašumā ir materiālo lietu pārpilnība," sprediķī sacīja pāvests. "Negausīga alkatība iezīmē visu cilvēces vēsturi, pat šodien paradoksālā kārtā daži grezni vakariņo, kamēr citiem nav dienišķās maizes, lai izdzīvotu," viņš piebilda. Ja mēs domājam par silīti, kur piedzima Jēzus, "mēs saprotam, ka dzīvības ēdiens nav vis materiālie labumi, bet mīlestība, nevis nesātība, bet žēlsirdība, nevis ārišķība, bet vienkāršība," sacīja pāvests. Ziemassvētkos "mēs nedrīkstam zaudēt pamatu zem kājām vai ieslīgt pasaulīgumā vai patērētāju kultūrā", un mums sev ir jāvaicā - "vai es dalos savā maizē ar tiem, kam tās nav", norādīja Francisks. Pāvesta vietnieks kardināls Pjetro Parolins, izrādot solidaritāti ar grūtību piemeklēto Irākas kristiešu kopienu, Ziemassvētku vakarā vadīja dievkalpojumu Bagdādē.
 
2.dec 2018
Romas Katoļu baznīcas pāvests Francisks svētdien Vatikānā iededzis Adventa pirmās svētdienas sveci par konfliktu upuriem visā pasaulē un īpaši par bērniem kara izpostītajā Sīrijā.