Aizliegtā karoga nesējs nenožēlo savu uznācienu paralimpiādes atklāšanā

© REUTERS

Baltkrievijas Sporta un tūrisma ministrijas nodaļas vadītājs Andrejs Fomičkins atklāj, ka rēķinājās ar sankcijām par Krievijas karoga nešanu atklāšanas ceremonijā, taču personiskie uzskati ir pirmajā vietā.

Kā jau ziņots, atklāšanas ceremonijā Baltkrievijas delegācijas funkcionārs Andrejs Fomočkins nesa Krievijas karogu, kaut gan iepriekš pasaules paralimpiešu vadība to aizliedza. Drosminiekam izdevās noiet apmēram ceturtdaļapli, un tad aizliegtais karogs tika konfiscēts. Baltkrievijas paralimpiešu vadība skaidroja, ka baltkrievu delegācija nesa krievu karogu, solidarizējoties ar Krievijas paralimpiešiem, kuri "tika atstādināti no Rio spēlēm bez antidopinga noteikumu pārkāpšanas un individuālo diskvalifikāciju piespriešanas".

Andrejs Fomičkins: "Baltkrievijas komandas lēmumu ļoti ietekmēja arī krievu paralimpiešu trenere Jeļena Belkina, kura [pēc nepielaišanas] stāstīja pa sportistu reakciju un raudāja. Svarīgi atcerēties, ka tie ir cilvēki ar ierobežotām iespējām, kuriem par dzīves jēgu kļuvis sports - tā ir iespēja pašrealizēties un būt noderīgiem sabiedrībai, nevis sēdēt starp četrām sienām."

Kādā veidā notika Krievijas karoga konfiscēšana?
- Pie manis pienāca organizatoru pārstāvji un, atsaucoties uz oficiālo procedūru, lūdza atdot Krievijas karogu. Viņi arī nofotografēja akreditācijas karti, lai mani identificētu. Ja jau tā bija oficiāla procedūra, man nācās izpildīt viņu prasības.

Droši vien apzinājāties, ka sankcijas var skart visu Baltkrievijas izlasi?
- Mēs visi to sapratām. Saskaņā ar mūsu pamatplānu lielos baltkrievu un krievu karogus vajadzēja nest mūsu paralimpiešiem pirmajās rindās, taču viņiem nesanāca, jo karogus atņēma. Tad nostrādāja mūsu rezerves variants ar karogu, kas bija pie manis.

Kāda izvērtās nakts pēc tam?
- Neslēpšu, ka nevarēju aizmigt. Pat ja gribētu, nevarētu. Telefons pastāvīgi zvanīja. Uz daudziem zvaniem nevarēju atbildēt - rīta pusē jau bija ap 100 zvaniem. Visi gribēja atbalstīt. Daudzi to darīja sociālajos tīklos. Tik vērienīgu atbalstu nebiju gaidījis, īpaši no Krievijas puses.

Kā uztvērāt ziņu par akreditācijas atņemšanu?
- Teikšu diplomātiski: personiskie uzskati ir svarīgāki. Es pametu Rio, taču sirdī esmu kopā ar mūsu paralimpiešiem.

Nenožēlojat savu soli?
- It nemaz. Starptautiskās paralimpiskās komitejas vadītājs Filips Kreivens atklāšanas ceremonijas runā teica, ka mēs visi esam daļa no pasaules. Man nav saprotams, kāpēc Krievijas sportisti nav daļa no šīs paralimpiādes."

Krievu medijos jūs sauc par varoni.
- Es sevi par tādu neuzskatu. Varoņi ir visi paralimpieši, kuri, pārvarot savas kaites, ikdienā pierāda, ka neiespējamais ir iespējams.

Svarīgākais